Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 stycznia 202217:48

Parafia miejska w Raciborzu szykuje się na wyjątkowe wydarzenie

Parafia miejska w Raciborzu szykuje się na wyjątkowe wydarzenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

16 stycznia tego roku o godz. 12.00 w kościele farnym odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w związku z rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego świątobliwej Ofki Piastówny, książęcej córy, ksieni raciborskich dominikanek, patronki miasta.

Causa Beatificationis et Canonizationis Servae Dei Euphemiae Ducissae Ratiboriensis ex Piastorum Stirpe Monialis professae Ordinis Praedicatorum, a więc rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej Eufemii, księżniczki raciborskiej, Piastówny, siostry profeski Zakonu Kaznodziejskiego - to oficjalna nazwa tego wyjątkowego wydarzenia, do którego dojdzie 16 stycznia tego roku.

Eufemia raciborska, zwana też Ofką Piastówną, urodziła się przed 1299, a zmarła 17 stycznia 1359. To córka księcia raciborskiego Przemysła, dominikanka, dwukrotna przeorysza konwentu św. Ducha. Klasztor znajdował się przy obecnej ul. Gimnazjalnej - dawny kościół pw. Św. Ducha to dziś Muzeum, a klauzura mniszek to obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych. Działające tu technikum na Ofkę za patronkę. Poświęcono jej również sąsiedni plac.

Obok św. Marcelego papieża uważana jest za patronkę Raciborza. Stukanie z jej grobów miało ostrzegać przez niebezpieczeństwem. Jej szczątki pierwotnie złożono w kaplicy św. Ducha (już nie istnieje) przy klasztornym kościele. Na początku XIX w., kiedy kaplicę zburzono, a świątynię dominikanek przejęli protestanci, szczątki świątoblowej Piastówny przeniesiono do kościoła farnego. Tu przetrwały do 1945 r. Kościół WNMP jest dziś miejscem kultu Ofki.

Beatyfikacja to akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Poprzez akt kanonizacji z kolei, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych.

Więcej o procesie, Kaplicy Polskiej i pierwotnym miejscu pochówku w materiale Raciborskiej Telewizji Kablowej.

Autor: RTK, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 lipca 202522:58

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowy Turniej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę, 5 lipca na boisku KS Kolejarz Chałupki odbył się wyjątkowy sportowy festiwal – Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice. Organizatorem wydarzenia był KS Kolejarz Chałupki, który już od lat z powodzeniem integruje lokalną społeczność wokół piłki nożnej i tradycji sportowej, we współpracy z Gminą Krzyżanowice.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 lipca 202522:35

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO]

70 lat OSP w Nowej Wiosce [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

5 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wiosce (gmina Krzyżanowice) obchodziła jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Owsiszczach, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Kuc. Następnie strażacy i ich goście przejechali do remizy w Nowej Wiosce, gdzie odbyła się uroczystość.

Th
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.