Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 października 202109:30

Wiatrakami kręci teraz RCK. Program imprezy dla podróżników

Wiatrakami kręci teraz RCK. Program imprezy dla podróżników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Tegoroczna , siedemnasta już edycja imprezy dla miłośników podróży odbędzie się w RCK, w weekend 22-24 października.

22 Październik 2021 | godz. 08:30 | Sala widowiskowa RCK RDK (ul. Chopina 21)

XVII RACIBORSKI FESTIWAL PODRÓŻNICZY WIATRAKI 2021 BLOK SZKOLNY:

8:30: Jadwiga Marchwica: „Jednak nie zamiorzli! - rowerem zimą z Rosji do Mongolii”
10:00: Bartosz Malinowski: „Wielki Szlak Himalajski”
11:30: Magdalena Grzymkowska: „Kto komu pomaga czyli czy pojadę jeszcze raz na wolontariat do Afryki”
Grupy zorganizowane, bilety: 6 zł/os./pokaz, rezerwacja miejsc: 500 745 244

8:30 Iśka Marchwica:

„Jednak nie zamiorzli! - rowerem zimą z Rosji do Mongolii”

Trzy dziewczyny, dwóch chłopaków, pięć rowerów i syberyjska zima. Tak wyglądał 8. etap sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. W niecały najbardziej świąteczny miesiąc w roku - grudzień - przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira. Na granicy rosyjskiej - zamknięci za drutem kolczastym - spędzili wigilię Bożego Narodzenia, a nowy 2018. rok przywitali w Mongolii. I to dwukrotnie. Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman, przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno. Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki, czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single-speedzie po mongolskich bezdrożach? “Jednak nie zamiorzli!” to spotkanie z uczestniczką najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. Iśka Marchwica – na co dzień pracuje w Muzeum Inżynierii Miejskiej Krakowie, etnomuzykolog. Współzałożyła i przez blisko dziesięć lat współprowadziła portal Etnosystem.pl. W RadioJAZZ.fm prowadziła autorską audycję ETNOS, poświęconą kulturom świata i podróżowaniu. Pisała m.in. dla "Wysokich Obcasów", "Gazety Krakowskiej", "Miasta Kobiet", udzielała się w "Piśmie Folkowym" i magazynie górskim "n.p.m.". Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach.

W polskich Tatrach przeszła prawie każdy szlak i zdobyła prawie każdy szczyt i przełęcz dostępne dla turystów pieszych. Miłośniczka Pienin i regionu Szczawnicy. Najlepiej czuje się na szerokich polanach Tatr Zachodnich i na tarasie schroniska na Bereśniku. Od kilku lat zainteresowana psychologią i wpływem sportu, podróży, aktywnego spędzania czasu na zdrowie psychiczne. Wiedzę teoretyczną przekłada na praktykę. Jej życiowym mottem są mądre słowa jednej z bohaterek filmu "Hotel Marigold": "Największą porażką jest zaprzestanie działania, a miarą sukcesu – sposób radzenia sobie z rozczarowaniami".

10:00 Bartosz Malinowski: „Wielki Szlak Himalajski”

Podczas spotkania z Bartoszem dowiecie się prawie wszystkiego o Himalajach, Nepalu, Indiach, Pakistanie i Bhutanie. Będzie to wyjątkowa podróż, pełna kolorów, niesamowitych przygód, podróż przez najbardziej różnorodny świat przyrody, krajobrazów i kultur. Wielki Szlak Himalajski to pełna zwrotów akcji historia 4 wypraw w Himalaje, to niezapomniane przygody, spotkania z gościnnymi i życzliwymi ludźmi, obcowanie z różnymi kulturami, językami i religiami oraz niezwykłymi, przepięknymi krajobrazami najwyższych gór świata. To również historia o niezwykłej pasji, wielkiej miłości do gór oraz sile i determinacji w dążeniu do celu. Głównym motywem prezentacji będą opowieści z 2 ostatnich wypraw do Pakistanu i Bhutanu, ale nie zabraknie również wspomnień z wypraw do Nepalu, Indii i Kaszmiru. Podsumowanie pięciu lat na himalajskim szlaku to doskonała okazja do poznania całych Himalajów. Bartosz Malinowski: od ponad 10 lat podróżuje i pracuje w Himalajach jako przewodnik górski. Zafascynowany górami, kulturą, religią i społecznościami zamieszkującymi "dach świata" rozpoczął wieloletnią wędrówkę przez Himalaje, podążając pieszo przez Nepal, Indie, Kaszmir, Pakistan i Bhutan. W ciągu ostatnich 5 lat przeszedł ponad 4 tysiące kilometrów w najwyższych górach świata. Na podstawie jego doświadczeń, obserwacji i badań powstał tzw.: "Wielki Szlak Himalajski".

11:30 Magdalena Grzymkowska „Kto komu pomaga czyli czy pojadę jeszcze raz na wolontariat do Afryki”

„Przeżyj przygodę życia! Doświadczaj prawdziwej Afryki! Zrób coś dobrego dla świata!” Takimi sloganami organizacje zachęcają pełnych entuzjazmu podróżników do wyjazdów na wolontariaty zagraniczne. Jak jednak taki wyjazd wygląda od zaplecza? Kto na nim zarabia? Komu wolonturyści tak naprawdę pomagają? Jak to wpływa na lokalne społeczności? Jaki to jest wolontariat etyczny? To będą tematy dyskusji, do której zaprasza uczestniczka zeszłorocznej edycji programu GLEN (Global Learning and Education Network) Magdalena Grzymkowska, która zrekrutowana przez Polską Akcję Humanitarną spędziła 3 miesiące w Ghanie w Afryce Zachodniej. W czasie spotkania podzieli się także swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami z pobytu w tych kraju. Magdalena Grzymkowska: sekretarz redakcji „Tygodnia Polskiego”, najstarszego tygodnika dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, szkolenia dla korespondentów wojennych Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Polskiej Szkoły Reporterów. Jej artykuły można czytać m.in. w „Newsweeku” i magazynie reporterskim „Non-fiction”. Pracy w mediach uczyła się m.in. w TVN24 i Wirtualnej Polsce. Za swoje artykuły dwukrotnie nagrodzona w konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu RP. Po godzinach uczestniczka programu Global Learning and Education Network, wolontariuszka i edukatorka Polskiej Akcji Humanitarnej, działaczka rzecz przeciwdziałaniu dyskryminacji. Wagabunda, miłośniczka ludzi, kolekcjonerka wspomnień. Edynburżanka jedną nogą w Londynie, drugą w Warszawie i z głową
w chmurach.

23 Październik 2021 | godz. 10:00 | Sala widowiskowa RCK RDK (ul. Chopina 21)

10.00: Zwiedzanie Browaru Racibórz (obowiązują osobne bilety, do nabycia w kasie RCK oraz na https://biletyna.pl/inne/XVII-RACIBORSKI-FESTIWAL-PODROZNICZY-WIATRAKI-2021-Zwiedzanie-Browaru-Zamkowego-Raciborz/Raciborz)
12:00 - Szymon Warsz: „Najmłodszy polski Matternhorn”
13:30 - Weronika Łukaszewska: „Łuk Karpat zimą”
15:00 - Piotr Opacian: „Orkney - archipelag niezwykły”
16:30 - Arkadiusz Winiatorski: „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do
Kanady”
18:00 - Bartosz Malinowski: „Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019 Bhutan, Pakistan, Kaszmir, Indie, Nepal”
20:30 - koncert diri Levsky

12:00 Szymon Warsz: „Najmłodszy polski Matternhorn”- sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21

Na XVII Festiwalu Podróżniczym Wiatraki Szymon zaprezentuje historię swojego wejścia na najpiękniejszą górę Ziemi - Matterhorn 4478 m n.p.m. Tym samym został najmłodszym Polakiem oraz jedną z najmłodszych osób na świecie, która kiedykolwiek stanęła na wierzchołku tego szwajcarskiego giganta. Wraz z 3-osobową ekipą na szczyt weszli w 1 dzień z samego miasteczka Zermatt położonego pod masywem Matterhorna. To opowieść o przygotowaniach do zdobycia tak trudnej technicznie góry, niezbędnej aklimatyzacji organizmu w wysokich górach, wejściu na szczyt oraz o nieprzewidzianym "noclegu" w skałach na wysokości 3400m. Jedna góra, wiele doświadczeń. Szymon Warsz: alpinista, podróżnik i promotor zdrowego trybu życia w jednej osobie. Ma 17 lat. Jego pasją jest wspinaczka górska. W swoim życiu po górach przeszedł już prawie 4000 km. Wyznaczył sobie cel: do 18-stych urodzin chce zdobyć Koronę Europy. Począwszy od sierpnia 2019 r. zdobywa każdy z najwyższych wierzchołków wszystkich państw Europy. Cel ten realizuje z ojcem, który zawsze mu towarzyszy i wspiera w trudnych sytuacjach na szlaku. W 2019 r. zdobył Mont Blanc (4810 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Europy. Rok później mając lat 15, jako najmłodszy Polak, zdobył szwajcarski Matterhorn. Pragnie zachęcić innych młodych ludzi do aktywnego spędzania czasu i spełniania swoich marzeń. Poza obowiązkami szkolnymi, które ma każda młoda osoba w jego wieku, znajduje czas na pasję. Jego podróże można śledzić na YouTube i Facebooku pod nazwą "Szymon Warsz - Szlakiem w nieznane" oraz na Instagramie - "szymonwarsz.pl"

13:30 Weronika Łukaszewska: „Łuk Karpat zimą”- sala widowiskowa RCK RDK

Pomysł o przejściu Karpat zimą zaświtał im w głowach po letniej wyprawie w 2015 roku. 21 grudnia 2017 stanęli znów nad Dunajem, by rozpocząć zimową wyprawę łańcuchem Karpat. Tym razem zaczynając od słowackich szlaków, przez Polskę, Ukrainę i Rumunię. Przez kolejne trzy miesiące zmagali się z nieprzewidywalną górską pogodą: deszczem, śnieżycami, zamieciami, tęgim mrozem, odwilżą i wichurami, relacjonując nasze zmagania na bieżąco na viamountains.com i FB/LukKarpatZima. Większość z ponad 2000 kilometrów pokonali na rakietach śnieżnych, w głębokim śniegu. Na szlaku nocowali w namiocie i chatach pasterskich, po drodze mijając jedynie tropy dzikich zwierząt. Po osiemdziesięciu ośmiu dniach wędrówki stanęli nad Dunajem na granicy serbsko-rumuńskiej, kończąc pierwsze w historii zimowe przejście Łuku Karpat. Podjęcie tego wyzwania nie byłoby możliwe, gdyby nie ich pasja. Bez miłości do gór nie byliby w stanie wytrzymać surowych, zimowych warunków i odnaleźć w sobie zachwytu nad pięknem otaczającej natury. Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki: góry, przygoda, podróże to ich pasja. Od lat przemierzają górskie szlaki, jednak wspólna wędrówka rozpoczęła się dopiero w 2014 roku, kiedy poznali się w Beskidzie Sądeckim. Okazało się, że mają wspólny cel - przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego o długości niemal 500 kilometrów. Nie znając się wcześniej, postanowili zaryzykować i wyruszyć razem na szlak. Swój swego pozna. Gdy Sławek rzucił drugiego dnia wędrówki hasło "a może by tak przejść całe Karpaty?" Weronika potraktowała to jako niewybredny żart, uginając się pod ciężkim plecakiem. Rok później po 2000 kilometrów karpackich szlaków latem, załapali prawdziwego bakcyla. Ponownie przeszli łańcuch Karpat w ciągu trzech miesięcy zimy 2017/2018.

15:00: Piotr Opacian: „Orkney - archipelag niezwykły”- sala widowiskowa RCK RCK, ul. Chopina 21

Smagane wichrami północnego Atlantyku, strzeżone przez jedne z najgroźniejszych prądów pływowych świata, skaliste, pozbawione drzew, Wyspy Orkney, fascynowały od zawsze naszych przodków. Na jednej z nich, Papa Westray, znajdują się pozostałości najstarszych budynków Neolitu w Europie zachodniej – Knap of Howar (3500 p.n.e.). Wyspa Rousay ze swoją „milą zabytków” nazwana została szkockim Egiptem. W Skara Brae możemy przyjrzeć się kamiennemu kredensowi, który pomimo faktu, że pochodzi z Neolitu, zachował się w idealnym stanie! Brakuje tylko naczyń najprawdopodobniej w nim przechowywanych.Dotarli tu również, we wczesnym średniowieczu, Wikingowie. I choć byli to nieustraszeni żeglarze, tutejsze morze budziło w nich trwogę. Wir Swilkie, którego nazwa pochodzi z języka staronordyjskiego: Svalgr, czyli ten, który połyka łodzie, do dziś wymownie wskazuje, na kryjące się w tutejszych wodach mordercze pułapki. A jednak warto zaryzykować i opłynąć te wyspy kajakiem. Jak inaczej bowiem spenetrować niekończące się klify podziurawione jak ser szwajcarski pieczarami i tunelami? Piotr Opacian: kajakarz morski, zabierze Państwa na ten szaleńczy rejs poprzez inny czas i wymiar. Ma spore doświadczenie w tej materii. Będziecie Państwo z nim bezpieczni. Jego najważniejsze morskie rejsy powyżej 500 kilometrów to:

1. Samotnie z Puerto Montt do Laguny San Rafael i Puerto Chacabuco (wichrowa Patagonia) – 919 km
2. Samotne opłynięcie Zatoki Botnickiej – 2020 km, dwa sezony
3. Samotnie dookoła archipelagów Lofoty, Vesteralen i Tromso – norweska Arktyka – 1522 km
4. Samotnie dookoła północnej Szkocji – 834 km
5. Samotnie dookoła Wysp Orkney – 548 km

Zdobywca KOLOSA za rok 2005, Nagrody Dziennikarzy, Wyróżnienia w kategorii Wyczyn Roku za 2019 również na tej samej imprezie. Autor książki: „Xingu, rzeka wolnych Indian”. Zorganizował szereg trudnych wypraw na terenie Ameryki Południowej.

16:30 Arkadiusz Winiatorski: - „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady”- sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina21

Prawie 12 000 km przemierzonych pieszo, ponad półtora roku, 9 krajów, 19 par butów i jedna miłość. Arek Winiatorski po przejechaniu Ameryki Południowej autostopem stwierdził, że wciąż porusza się za szybko. By jeszcze lepiej poznawać świat, postanowił od Panamy przemierzać go... PIESZO! Przeszedł Amerykę Centralną zdobywając po drodze najwyższy szczyt każdego odwiedzanego kraju. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec, z którą dotarł pieszo aż do Kanady. Razem zmierzyli się z własnymi słabościami, niebezpieczeństwami drogi, pustyniami, mrozami, ruchliwymi metropoliami i sięgającymi 3000 metrów przewyższeniami. Podróż Roku National Geographic Traveler 2020. Nagroda im. Tony'ego Halika 2020. Ola i Arek słuchali historii życia zwykłych ludzi, bo to oni byli najważniejsi w tej podróży. Poznawali to, co zwykle w podróży rozmazuje się za szybami pędzących samochodów. To, co na poboczu Ameryk. Podczas tej wyprawy zakochali się nie tylko w sobie, w Amerykach i w życiu, ale przede wszystkim w chodzeniu. Wierzą, że 5km/h to najlepsza, najbardziej naturalna prędkość. Do poznawania świata, do poznawania ludzi, do poznawania siebie. Arkadiusz Winiatorski: edukator filmowy, organizator wydarzeń kulturalnych oraz sportowych, autor artykułów podróżniczych. Uzależniony od górskich wycieczek, wolontariatu oraz autostopu, który zaraz po chodzeniu uważa za najlepszy środek przemieszczania się.

18:00 Bartosz Malinowski: „Wielki Szlak Himalajski 2015 – 2019 Bhutan, Pakistan, Kaszmir, Indie, Nepal” - sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21

Bartosz Malinowski w ciągu 5 lat przemierzył 3500 km podążając najwyższym i jednym z najbardziej niezwykłych i różnorodnych łańcuchów górskich na świcie. Trasa Wielkiego Szlaku Himalajskiego prowadziła przez Nepal, Indie, Kaszmir, Pakistan i Bhutan. W większości wypraw towarzyszyła mu Joanna Lipowczan. We dwójkę pokonali blisko sto wysokich przełęczy (6K, 5K i 4K) niezliczoną ilość rwących rzek i lodowców, a w namiocie spędzili ponad 200 nocy. Wędrowali przez ośnieżone góry, błotniste dżungle, pustynie i lodowce. W śniegu, w deszczu i we mgle, w upale i w mrozie. Pełna zwrotów akcji historia 4 wypraw w Himalaje, to niezapomniane przygody, spotkania z gościnnymi i życzliwymi ludźmi, obcowanie z różnymi kulturami, językami i religiami oraz niezwykłymi, przepięknymi krajobrazami najwyższych gór świata. To również historia o niezwykłej pasji, wielkiej miłości do gór oraz sile i determinacji w dążeniu do celu. Głównym motywem prezentacji będą opowieści z 2 ostatnich wypraw do Pakistanu i Bhutanu, ale nie zabraknierównież wspomnień z wypraw do Nepalu, Indii i Kaszmiru. Podsumowanie pięciu lat na himalajskim szlaku to doskonała okazja do poznania całych Himalajów. Bartosz Malinowski: przewodnik górski. Pracuje w Himalajach Nepalu, Indii i Pakistanu jako lider, organizator trekkingów i wypraw i jako przewodnik górski. Zorganizował i poprowadził ponad 90 wypraw w Azji i Ameryce Południowej. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2010 roku współorganizował wyprawę śladami wielkiej ucieczki z sowieckiego łagru Witolda Glińskiego Long Walk Expedition z Jakucka do Kalkuty w Indiach. Przez 6 miesięcy przemierzył 8 tys. km przez Jakucję, Syberię, Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje nadając stałe relacje dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Obserwuje i śledzi zmiany zachodzące życiu nomadów w Mongolii w Azji Centralnej Afganistanie i Pakistaine. W 2013 roku przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach Indyjskich. Pomysłodawca i koordynator programu Wielki Szlak Himalajski 2015 - 2019 w ramach którego przemierzył i wytyczył ponad 4000 km trawersując Himalaje Nepalu, Indii, Kaszmiru, Pakistanu i Bhutanu. Współautor książki "Wielki Szlak Himalajski 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal" oraz Wielki Szlak Himalajski Indie, Pakistan Bhutan. Na co dzień pracuje i tworzy Chilloutdoor.pl http://wielkiszlakhimalajski.pl/

20:30: koncert diri Levsky - sala widowiskowa RCK RDK, ul. Chopina 21

Polska orkiestra folkowa wykonująca muzykę bałkańską, folk i Etno, założona w 2017 roku w Krakowie. Muzycy tworzący zespół koncertowali ze sobą na wielu koncertach i festiwalach na terenie kraju oraz za granicą. Postanowili, że wezmą na warsztat konglomerat złożony głównie z folku bałkańskiego i muzyki klezmerskiej oraz własne kompozycje. Głównymi inspiracjami dla wspólnego brzmienia zespołu są bałkańskie orkiestry rodem z Gucy oraz taneczne łamańce i niebanalne rytmy. Ditri Levsky wykonuje autorskie utwory i tradycyjne pieśni we własnych aranżacjach. W swoim dorobku posiadają singiel „Bałkański Pociąg”. Zespół obecnie pracuje nad swoim pierwszym – debiutanckim albumem. ditri Levsky to siedmiu muzyków ubranych w folkowe instrumentarium takie jak klarnet, saksofony, flet, trąbka, gitara, akordeon, kontrabas oraz sekcja rytmiczna: baraban, cajon i doumbek.

24 Październik 2021 | godz. 12:00 | Sala widowiskowa RCK RDK (ul. Chopina 21)

11:00 - spływ Odrą „Racibórz – Grzegorzowic (obowiązują osobne bilety, zgłoszenia oraz płatność przyjmuje OSiR)
12:00 - Krzysztof Kobus: „Chorwacja – czego nie wiedział Marco Polo?”
13:30 - Piotr Trybalski: „Ogarnianie Islandii”
15:00 - Łukasz Kocewiak: „Górska ścieżka rozwoju - Manaslu solo”
16:30 - Kamila Kielar: „W poszukiwaniu niedźwiedzi - duchów”
18:00 - gość specjalny: Leszek Cichy w rozmowie z Piotrem Trybalskim: „Nie tylko Everest... Góry Świata Leszka Cichego”

11:00 - spływ Odrą: Racibórz – Grzegorzowice - Organizator: OSiR Racibórz

Impreza osobno płatna: 25 zł za miejsce w kajaku 2-osobowym, obowiązkowa rezerwacja: osir.raciborz@wp.pl. Czas trwania spływu: ok. 2h. Zbiórka uczestników przy przystani kajakowej w Raciborzu o godzinie 10.45. Organizatorzy zapewniają kajaki, wiosła, kamizelki ratunkowe oraz zabezpieczenie ratownicze. Dojazd i powrót uczestników we własnym zakresie. Ilość osób mogących wziąć udział w spływie jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń), co oznacza, że jeśli wiesz, że chcesz spróbować kajakarskiej przygody, to musisz zarezerwować sobie miejsce! Im szybciej, tym lepiej!

12:00 Krzysztof Kobus: „Chorwacja – czego nie wiedział Marco Polo?”

Podczas pokazu wyruszymy w podróż od Zagorja do Dalmacji. Zobaczymy miasto zbudowane w cesarskim pałacu, miejsce gdzie urodził się Marco Polo i Wielki Mur wokół miasta Ston. Wcielimy się w piratów z Kornatów i poszukamy podwodnych skarbów. Poznamy wielowiekowe tradycje: w Sinj weźmiemy udział w turnieju rycerskim (odgrywanym od 300 lat!), w Korczuli zobaczymy słynny taniec z szablami, zaś na wyspie Rab przeniesiemy się w czasy średniowiecza. Odwiedzimy sierociniec misiów i szpital dla ptaków oraz odkryjemy atrakcje Plitwickich Jezior. W Dubrowniku znajdziemy rajską plażę, w Nin najmniejszą katedrę świata, zaś w Zagorju spotkamy naszych praprzodków i miasto aniołów. Krzysztof Kobus: pisze, fotografuje, prowadzi warsztaty i bywa zalatany dronem. Autor zdjęć do albumów oraz wielu książek podróżniczych m. in. cyklu kreatywnych przewodników i pamiętników dla dzieci „Podróżownik”, "Poradnik młodego podróżnika" oraz książek „Namibia. Przez pustynię i busz” i "USA. Droga 66 i Dziki Zachód:. Zdjęcia i relacje z wypraw zamieszcza na portalu MałyPodróżnik.pl oraz TravelNamibia.pl

13:30 Piotr Trybalski: „Ogarnianie Islandii”

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać na Islandię? Fotograficzno – filmowa opowieść o Islandii, w której autor spędził i zimę i lato. Islandia to osobliwe miejsce, słynące z oszałamiającej przyrody. Największą mniejszością w kraju są Polacy, ale i tak najwięcej jest tam owiec – kilka razy więcej niż ludzi. Osobliwym przysmakiem jest hekarl, czyli popsute mięso rekina. Do 1989 roku nie można było kupić tu piwa, a do 2014 uprawiać… boksu! I chociaż przez większość roku ciemno tu i chmurno, Islandczycy to urodzeni optymiści, a emigranci wpadają tu w depresję. Kapitan tutejszej reprezentacji w piłce nożnej prowadzi przetwórnię ryb, dziewczyny chodzą wędkować, zaś jeden z islandzkich siłaczy robi karierę w Grze o Tron. Gdy w IX w. dotarli tu pierwsi osadnicy – Wikingowie – zastali ciężkie warunki: chłód, wulkaniczną skałę, wiatr, deszcz i śnieg. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Islandia wciąż słynie z nieprzewidywalnej, srogiej aury. I mocno zakrapianych weekendów. Piotr Trybalski: dziennikarz, fotograf, podróżnik, pisarz. Jest autorem książek, m.in. „Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, "Gdyby to nie był Everest", "Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje". Prowadzi warsztaty fotograficzne i fotowyprawy, Pisał i fotografował m.in dla: “Outside”, „Polityka”, “Przekrój” „National Geographic”, National Geographic Traveler, „Podróże”, „Focus Historia”, „Magazynu Górskiego”, „Ski”, “Witaj w podróży”. Finalista i laureat konkursów fotograficznych (m.in. Grand Press Photo, Wielki Konkurs National Geographic, Leica Street Photo, URBAN Street Photo), zdobył tytuł Travel Photographer of The Year.

15:00 Łukasz Kocewiak: „Górska ścieżka rozwoju - Manaslu solo”

Czy możliwe jest wejście „solo” w gąszczu agencji? Skąd bierze się magnetyzm ośmiu tysięcy? Gdzie leży granica między pasją do gór, a obsesją zaliczania coraz to nowych szczytów? Odpowiedzi na te pytania postaramy się znaleźć podczas spotkania z Łukaszem Kocewiakiem, który wszedł solo na Manaslu. Łukasz opowie także o przedsięwzięciu „8 solo” jako alternatywie do Korony Ziemi, czyli o ciekawej ścieżce rozwoju zamiłowania do gór. Łukasz Kocewiak: podróżnik i himalaista. Autor książki górsko-podróżniczej „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika”. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Pamir, Hindukusz. Od dziesięciu lat prowadzi z pasją popularnego bloga podróżniczego Kartka z Podróży. Pasja do podróżowania, fotografii i gór łączą się w harmonijny sposób i pchają go konsekwentnie do realizowania coraz to ciekawszych projektów. Od wielu lat wspina się w naszych polskich Tatrach oraz w górach wysokich na całym świecie. Zrealizował między innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; 16.ooo km pociągiem przez Azję; wyprawa na Pik Lenina, Denali, Matterhorn, Aconcaguę, Noszak, Manaslu. Na cztery ostatnie wszedł samodzielnie w ramach projektu „8 Solo”.

16:30 Kamila Kielar: „W poszukiwaniu niedźwiedzi – duchów”

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata. Samotna ponad 500-kilometrowa podróż kajakiem po wodach Pacyfiku to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na 4. miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Esencja wyprawy to bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody – nad wodą, pod wodą i w lesie.Wyprawa została nagrodzona przez National Geographic Traveler oraz Kolosem w kategorii „Podróż Roku” i uhonorowana najlepszym pokazem Kolosów. Kamila Kielar: samotnie pływała kajakiem po wodach Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, zimą przejechała rowerem i na nartach biegowych kanadyjski Jukon, przeszła górami prawie 5000 km z Meksyku do Kanady szlakiem Pacific Crest Trail. Również samotnie przejechała rowerem Alaskę oraz Kamczatkę. Przeszła pieszo kawał Laponii i Szkocji, także zimą. Mieszkała i pracowała z kanadyjskimi i alaskańskimi traperami, biologami i rangersami. Za podróże została nagrodzona Kolosem (najbardziej prestiżowa nagroda i największy festiwal w Polsce) oraz nagrodą National Geographic Traveler w kategorii Podróż Roku. Dziś jest też członkiem Rady Kolosów. Występuje na największych festiwalach i konferencjach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie otrzymywała nagrody za najlepsze wystąpienie. Jej artykuły znajdziecie w magazynach podróżniczych i reporterskich, wydała dwa albumy fotograficzne i zorganizowała kilka wystaw. Obecnie pracuje nad książką. Specjalizuje się w północnej przyrodzie i tamtejszych zwierzętach. Zwłaszcza niedźwiedziach.

18.00 - gość specjalny: Leszek Cichy w rozmowie z Piotrem Trybalskim:„Nie tylko Everest... Góry Świata Leszka Cichego”

Spotkanie z legendarnym polskim himalaistą, które nie może nie zacząć się od Everestu. W trakcie opowieści o pierwszym zimowym zdobyciu najwyższego szczytu świata Leszek Cichy przedstawi fragment książki „Gdyby to nie był Everest…”. Jednak pamiętając, że góry w życiu Leszka Cichego to nie tylko Himalaje rozmowa przeniesie nas zarówno w Karakorum (elementy z Korony Ziemi), jak i na…. Antarktydę! Zobaczymy fragmenty filmu z Mount Vilsona (Antarktyda), film z wyprawy na najwyższą górę Grenlandii oraz film z wyprawy w Góry Ruwenzori (Afryka). Nie zabraknie ró(a)wnież czasu na pytania od publiczności! Leszek Cichy: taternik, alpinista, himalaista, w latach 1995-1999 prezes Polskiego Związku Alpinizmu. 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim, w czasie wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę, jako pierwsi na świecie stanęli zimą na najwyższym szczycie ziemi – Mount Evereście (8848 m). W 1974 roku dokonał pierwszego wejścia na Shispare Sar (7611 m), rok później wszedł nową drogą (północno-zachodnią ścianą) na Gasherbrum II (8035 m). Także nową drogą wspiął się w 1984 r. na Yalung Kang (Kanczendzonga Zachodnia, 8505 m). Uczestniczył w wielu ekspedycjach w Karakorum i Himalajach, których celem były między innymi ośmiotysięczniki Makalu (8481 m) i K2 (8611 m). Na ten ostatni wspinał się pięciokrotnie, w 1982 roku doszedł do wysokości 8250 m. Jest pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, wchodząc na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Karierę w górach najwyższych zawiesił, by oddać się pracy w branży finansowej. Dziś wciąż dużo podróżuje - szczególnie na Islandię, którą szczególnie sobie ukochał.

Bilety w cenie 25 zł (normalny), 20 zł (ulgowy/ uczniowie, studenci) do nabycia w kasie RCK, ul. Chopina 21 lub na https://biletyna.pl/inne/XVII-RACIBORSKI-FESTIWAL-PODROZNICZY-WIATRAKI-2021-24-pazdziernikaniedziela/Raciborz Honorowane raciborskie karty:,,Senior 60+'', ,,Rodzina+''

Autor: rck, fot. Leszek Cichy/FB, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności29 czerwca 202209:36

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r.

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Polska:

Prezydenci, burmistrzowie i starostwie, którzy pod przewodnictwem Kędzierzyna-Koźla tworzą grupę zakupową, dowiedzieli się właśnie, ile ma kosztować energia elektryczna w 2023 r. W grupie jest też powiat raciborski.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Aktualności28 czerwca 202216:24

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Powiat:

Po tym jak Eko-Okna nie zgodziły się na finansowanie przebiegu północno-zachodniej obwodnicy Raciborza w przebiegu od Rudnika to Żerdzin, istnieje ryzyko, że rząd cofnie 72 mln dotacji na to przedsięwzięcie. Problem poruszył na sesji Rady Powiatu radny Szymon Bolik z PiS.

(waw)
Aktualności29 czerwca 202208:47

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC]

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202217:53

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
33
Powiat:

Komisja Rewizyjna Rady Miasta negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium. Jeśli większość radnych będzie ZA otworzy to drogę do referendum w sprawie odwołania prezydenta.

red.
Kultura i edukacja28 czerwca 202209:02

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności29 czerwca 202217:29

Tadeusz Wojnar wrócił na salę obrad Rady Miasta. Ujawnia kolejny plan wyborczy

Tadeusz Wojnar wrócił na salę obrad Rady Miasta. Ujawnia kolejny plan wyborczy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
33
Racibórz:

W fotelu przewodniczącego Rady Miasta po raz ostatni zasiadał jesienią 2014 r. Potem wycofał się z kandydowania. Dziś, 29.06., pojawił się w miejscu dla publiczności, ujawniając wyborcze plany. To pierwsza wizyta w tym miejscu od blisko ośmiu lat.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202211:53

35-latek zatrzymany z narkotykami w Nędzy

35-latek zatrzymany z narkotykami w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborscy policjanci zatrzymali 35-letniego mężczyznę związanego z posiadaniem narkotyków.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności28 czerwca 202214:58

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Zespół Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu wraz z Dyrekcją Szpitala i Starostwem Powiatowym przygotowują „Dzień Otwarty Raciborskiej Porodówki”. Impreza odbędzie się w sobotę 16.07.2022 r. w godzinach 10:00-18:00.

Szpital Rejonowy
Aktualności27 czerwca 202216:25

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Żyje się tylko raz - ten hit w ramach letniej Summer Party zabrzmi w ośrodku wypoczynkowym już 2 lipca.

red.
Aktualności29 czerwca 202219:59

Michał Fita do Dariusza Polowego: może czas podać się do dymisji!

Michał Fita do Dariusza Polowego: może czas podać się do dymisji! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
30
Racibórz:

Były wiceprezydent i koalicjant Dariusza Polowego jako obywatel skorzystał z prawa do wystąpienia na sesji Rady Miasta w ramach dyskusji na temat raportu o stanie Raciborza. Mówił, że Racibórz to miasto z papieru. Polowy miał być pewnym człowiekiem, a jest człowiekiem pewnym siebie, który skłóca. – Hejterzy czas start! – zakończył wystąpienie.

red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Aktualności29 czerwca 202209:38

Raport 998. Mitsubishi spłonęło przy Miechowskiej

Raport 998. Mitsubishi spłonęło przy Miechowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202212:04

Radny Frączek uznał, że w starostwie nie ma miejsca na Polskę

Radny Frączek uznał, że w starostwie nie ma miejsca na Polskę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
Powiat:

To opinia wyrażona wczoraj (28.06.) na sesji Rady Powiatu przez radnego Oblicz dla Ziemi Raciborskiej sprawującego mandat z listy PiS.

red.
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Aktualności28 czerwca 202215:03

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Od 1 lipca 2022 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach Pilotażowego Programu „Przydomowa oczyszczalnia”. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości na terenie województwa śląskiego. Dotacja wyniesie do 8 tys. zł, a na cały Program Fundusz przeznaczy 1 mln zł. Wnioski można składać do końca tego roku.

WFOŚiGW, fot. biologiczni.pl
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.