Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 sierpnia 202119:20

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe bez Raciborza

Reklama
Racibórz:

Ponad 1000 mieszkań na wynajmem o niskim czynszu, z możliwością dojścia do własności po 15 latach, planuje wybudować Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Śląsk Południe, którą miało tworzyć pięć miast z województwa śląskiego. Dziś już wiadomo, że na polu bitwy zostały cztery. Zgody na wejście do spółki nie dali radni Raciborza.

Dziś na sesji radni długo dyskutowali nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie przez Gminę Miasta Racibórz spółki pod nazwą SIM Śląsk Południe spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a potem wycofali go z obrad, grzebiąc tym samym projekt prezydenta.

O wejście do SIM-u wnioskował Dariusz Polowy, tłumacząc, że to 3 mln zł od państwa na start, brak konieczności wnoszenia poręczeń i łatwiejszy dostęp do gruntów (chodzi o tereny w gestii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa), a docelowo 200 nowych mieszkań w Raciborzu. Nasze miasto miało dołączyć do Bielska-Białej (tam ma być siedziba spółki), Kuźni Raciborskiej, Czerwionki-Leszczyny i Jastrzębia Zdrój. Łącznie samorządy chciały pozyskać 15 mln zł na prowadzenie spółki i projekty. Razem taniej - to starał się dziś wyjaśnić radnym prezydent Polowy. Poparł go były przewodniczący Leon Fiołka. O tym, że raciborzanie czekają na mieszkania, a SIM to szansa, by te oczekiwania spełnić przekonywała radna Anna Ronin.

- Różnie postrzegamy tą szansę - odparł przewodniczący Marian Czerner z Klubu Radnych Niezależnych Michała Fity. Rządzące w Radzie Miasta kluby - KRN M. Fity i Razem dla Raciborza M. Lenka - widzą w SIM więcej minusów niż plusów. Po pierwsze, jak wyliczała radna Anna Szukalska, radni mają przykre doświadczenia ze spółką Unia Racibórz (prezydent jej zdaniem nie zdał egzaminu z profesjonalnego i odpowiedzialnego zarządzania), po drugie Racibórz ma Raciborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które z powodzeniem buduje mieszkania (ostatnio oddano do użytku dwa przy Łąkowej, których wznoszenie rozpoczęto jeszcze w poprzedniej kadencji), po trzecie w mieście nie ma gruntów Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, które mogłyby trafić do SIM. Dla innych miast - jak przyznała Szukalska - SIM to szansa, bo albo mają grunty, albo nie mają TBS-ów, a w Raciborzu rządzącą większość nie widzi sensu, by nasz TBS konkurował z SIM-em. - Prezydent nie wskazał, gdzie i za ile chce budować - kwituje radna Szukalska, dodając, że głowa miasta słabo przygotowała temat na forum Rady Miasta. Gdyby były kompletne dane, wtedy decyzja mogła być inna.

W powodzenie inicjatywy mieszkaniowej obecnego rządu PiS nie wierzy były prezydent Mirosław Lenk z PO. Jeśli jednak to się uda, wówczas - jak dodał - Racibórz będzie namawiał do utworzenia SIM-u sąsiadów z Rybnika czy Wodzisławia Śląskiego. Tylko bowiem założycielom spółki należy się 3 mln zł od państwa.

Do tej pory porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości podpisało 227 gmin, 209 gmin złożyło wnioski o dofinansowanie, 127 gmin otrzymało po 3 mln zł. W kraju istnieje dziesięć spółek SIM, których udziałowcami jest 101 gmin. Podczas ostatniego spotkania z radnymi, do udziału w SIM zachęcał ich wiceminister Michał Woś.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202221:09

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś jeszcze bankowiec, a od nowego roku właścicielka agencji eventowej Artegoma wygrała dziś, 05.12., konkurs na najlepszy raciborski biznesplan.

red.
Aktualności7 grudnia 202208:54

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Autor wspomnienia Ryszard Frączek
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności6 grudnia 202222:53

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W magiczny świąteczny nastrój mieszkańców Bojanowa w gm. Krzanowice wprowadziło spotkanie ze św. Mikołajem, zorganizowane 5 grudnia przez Radę Sołecką w miejscowym domu kultury.

fot. Nina Perek
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.