Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 sierpnia 202108:28

Budżet obywatelski z protestem. Poszło o zadaszenie kortów przy Słowackiego

Budżet obywatelski z protestem. Poszło o zadaszenie kortów przy Słowackiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Warty 1,3 mln zł projekt, czyli tyle, ile jest do wydania w VI edycji raciborskiego budżetu obywatelskiego, został odrzucony z dalszego procedowania. Autor, Ewa Raczek z Raciborskiego Klubu Tenisowego, złożył protest. Mówiono o tym wczoraj na komisji Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.

Przedstawieniem sprawy zajął się raciborski przedsiębiorca Cezary Raczek (na zdj.), który w urzędzie pojawił się wraz z córką Ewą. Wizyta wyniknęła w związku z odrzuceniem ich projektu w budżecie obywatelskim, polegającym na budowie nowej hali z 2 kortami przy ul. Słowackiego, obok obecnych oraz doświetlenie już istniejących.

– Do tego, by się tutaj pojawić skłoniła nas piątkowa komisja, na którą zostaliśmy zaproszeni w związku z naszym projektem w budżecie obywatelskim. Było to związane z odrzuceniem naszego projektu w całości, przez co nie będzie on dalej procedowany. Zapoznaliśmy się z dokumentami i uważamy, że zarzuty przedstawione w liście pana prezydenta są nieuzasadnione. Nie powiem, że większość wniosków komisji jest wzięta z sufitu. Kwota projektu owszem, może szokować, bo to 1,3 mln złotych, co w całości wyczerpuje limit a projekty miejskie, ale jej nie przekracza. W piśmie napisano także, że późniejsze utrzymanie przekracza koszt inwestycji. Jest to nieprawda. Poza tym narzucono projektowi, że nie spełnia charakteru ogólno miejskiego, co także mija się z prawdą. Obiekt miałby być przeznaczony dla wszystkich mieszkańców miasta. Oczywiście złożyliśmy protest na uchwałę komisji oceniającej. W związku z tym mamy jedną prośbę. Chcemy by nasz projekt został przywrócony i by to mieszkańcy w głosowaniu podjęli decyzję czy chcą taki obiekt, czy nie – stwierdzili działacze tenisowi.

Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. – Ja bym dał szansę temu projektowi, ale to nie rada jest organem decydującym w tej sprawie. Podejmie ją prezydent. Ale wydaje mi się, że to właśnie mieszkańcy powinni decydować o tym co chcą, a czego nie. W końcu to budżet obywatelski – stwierdził były włodarz miasta.

- Jeśli będziemy mieli okazję to przedstawić i doprowadzić do głosowania to pokażemy, że to nie będzie byle co, tylko coś porządnego. Niestety, ostatnie spotkanie nie dało nam jakiejkolwiek nadziei, że projekt może wrócić do gry. Żeby na przyszłość sytuacja była jasna, proponowalibyśmy by zapisy były jasne – dodał C. Raczek.

Głos zabrała radna Magdalena Kusy. – Nie możemy, niestety, uszczegóławiać naszych uchwał. Nie możemy wychodzić poza zapisy ustawy o samorządzie gminnym, a tamtejsze zapisy dotyczące takich sytuacji są bardzo ogólnikowe. Zdaje sobie sprawę, że dla wnioskodawcy dobre byłoby posiadanie szczegółowych danych, ale, niestety, nie możemy tego robić. Do tej pory nie mieliśmy takiego obiektu, który powoduje tak duże koszty utrzymania. To łatwo powiedzieć, żeby dać ludziom decydować. Ale potem to rada będzie musiała szukać pieniędzy na utrzymanie. W związku z tym prosiłabym o postawienie się niejako z drugiej strony. Nie wyobrażam sobie dodatkowo, że można by korzystać z tego za darmo. To tak, jakbyśmy teraz oddali H2Ostróg za darmo, choć wydaliśmy na to wiele środków – powiedziała radna.

Do dyskusji powrócił M. Lenk. – O ile projekt ten może być ogólnomiejski, to nie wyobrażam sobie, że byłby on dostępny za darmo. To jednak taki rodzaj działalności sportowej adresowanej do dość wąskiego grona użytkowników.

Co dokładnie jest w projekcie, tego, do czasu rozpatrzenia protestu, Cezary Raczek nie zdradza. - Poczekajmy na decyzję - mówi w rozmowie z nami. Ogłoszenie list projektów zadań pozytwnie i negatywnie zweryfikowanych ma nastąpić 1 września. Wiadomo tylko, że chodzi o halę z konstrukcji stalowej. - Taniej niż 1,3 mln zł tego nie da się zrobić. To będzie inwestycja dla miasta, a nie dla klubu. Skorzystają z tego mieszkańcy - podkreśla Raczek.

 

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202221:37

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KAVOWO/pixabay.com
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Sport4 października 202216:52

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.