Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 lipca 202107:16

Łysienie androgenowe u mężczyzn – wyrok na całe życie?

Łysienie androgenowe u mężczyzn – wyrok na całe życie? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – przyczyną około 95% wszystkich przypadków wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Winę za to w połowie ponoszą geny, w połowie zaś nadmierna ilość testosteronu. Czy to oznacza, że nie można z tym walczyć lub chociaż opóźnić całego procesu?

Cykl życia włosa

Włosy każdego z nas przechodzą cykliczne fazy składające się na ogólny proces ich życia. Pierwszą z nich jest faza wzrostu (anagen), która trwa od 2 do 8 lat, drugą – przejściowa (katagen) wynosząca 3-4 tygodnie oraz ostatnia – spoczynku (telogen), jej długość wyznacza się na 2-4 miesiące. W łysieniu androgenicznym dochodzi do wydłużenia etapu telogenu przy jednoczesnym skróceniu anagenu. W rezultacie mieszki włosowe przechodzą w proces uśpienia i są pozbawione szansy na wzrost.

Na czym polega łysienie androgenowe?

Jest to najczęstszy typ wypadania włosów (potocznie nazywany łysieniem typu męskiego), ma podłoże genetyczne, czyli jest przekazywane z pokolenia na pokolenie w jego męskiej części. Choroba daje o sobie znać między 25 a 40 rokiem życia, a u około 60% mężczyzn dopiero po przekroczeniu 50 roku życia. Co ciekawe, zdarza się, że któryś z członków rodziny nie „otrzymuje w spadku” tego obciążenia. Dlaczego? Lekarze jeszcze nie potrafią rozwikłać tej zagadki, jednak zakłada się, że chodzi o pewne „luki” w materiale genetycznym.

Łysienie ma dość charakterystyczne rozmieszczenie i w związku z tym bardzo łatwo je zdiagnozować. Rozpoczyna się od typowego poszerzenia zatok czołowych (dochodzi do cofnięcia linii włosów, czyli tzw. zakola), potem zaś przechodzi w łysinę centralną znajdującą się na czubku głowy. Cały proces można przyrównać najpierw do kształtu litery „M”, potem zaś – przy postępowaniu choroby – do podkowy. Warto wiedzieć, że łysienie bardzo rzadko obejmuje całą głowę. Najczęściej po bokach oraz z tyłu pozostaje ona nienaruszona.

Testosteron – pośredni winowajca

Za łysienie współodpowiedzialne są hormony męskie, czyli androgeny (stąd nazwa choroby). Do procesu dochodzi poprzez bardzo złożone zmiany biochemiczne, które zachodzą w mieszkach włosowych. Pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy, pochodna testosteronu, czyli dihydrotestosteron (DHT) prowadzi do postępującej miniaturyzacji mieszków włosowych i w efekcie – do osłabienia ich ukrwienia. Z czasem włosy stają się nieodżywione, coraz słabsze i cieńsze. W rezultacie cykl życia zostaje zaburzony, a dodatkowo dochodzi do wzrostu aktywności gruczołów łojowych – sebum jeszcze bardziej nasila proces łysienia.

Jak opóźnić proces łysienia?

Choć choroba ma podłoże genetyczne, można postarać się spowolnić jej postępowanie. Istotne jest zadziałanie w odpowiednim czasie, gdy tylko zaczną być widoczne pierwsze ubytki w owłosieniu.

- Wystarczająca ilość snu: chodzi o doświadczenie jak najdłuższej fazy snu głębokiego, podczas której dochodzi do relaksu, odprężenia i wypoczynku organizmu.

- Możliwie jak najbardziej zbilansowana dieta: unikanie jedzenia przetworzonego oraz podnoszącego cholesterol na rzecz wysokobiałkowego (budulec mieszków włosowych).

- W miarę możliwości unikanie stresu i zadbanie o regularną aktywność sportową. Mogą to być ćwiczenia siłowe lub jazda na rowerze – istotna jest systematyczność.

- Stosowanie kosmetyków do pielęgnacji mających za zadanie odżywić i poprawić ukrwienie mieszków włosowych oraz wzmocnić włosy. Doskonale sprawdzą się tu specjalistyczne toniki do włosów (do kupienia tutaj: https://makeup.pl/categorys/253467/) zaprojektowane z myślą o zapobieganiu utraty owłosienia.

Przeszczep włosów – szansa na normalne życie?

Coraz więcej mężczyzn decyduje się na zabieg przeszczepienia włosów. Na czym on polega? Lekarz podczas wizyty pacjenta będącego w znieczuleniu miejscowym pobiera pojedyncze mieszki włosowe najczęściej usytuowane wokół głowy (okolice skroni oraz potylicy), ponieważ właśnie tam rosną bardzo gęsto. Następnie dochodzi do ich selekcji i implantowania na obszary dotknięte łysieniem. Cała procedura w zależności od stopnia łysienia pacjenta zajmuje od ok. 5 do 10 godzin. Efekty zagęszczenia czupryny zaczynają być widocznie już po kilku tygodniach.

Autor: materiał partnera,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.