Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 listopada 202011:08

Aplikacja Stop COVID z nową funkcją

Aplikacja Stop COVID z nową funkcją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Polska aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe wysyłająca powiadomienia o kontakcie z koronawirusem współdziała już z innymi europejskimi aplikacjami tego typu. Co to znaczy dla użytkowników i jak to możliwe?

- Nad interoperacyjnością, bo o niej mowa, pracowaliśmy z Komisją Europejską (KE) od kilku miesięcy. Udało się. Polska jest ósmym państwem Unii Europejskiej, które ze swoją aplikacją dołączyło do stworzonej przez KE Bramy Federacyjnej (EFGS) – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Dzięki temu użytkownicy STOP COVID – ProteGO Safe mogą wysłać powiadomienia o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników aplikacji innych państw UE i jednocześnie otrzymać powiadomienia od nich - dodaje.

Stop Covid w UE

To może od początku – większość krajów Unii Europejskiej (i nie tylko), chcąc zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, stworzyło i udostępniło obywatelom oficjalne aplikacje powiadamiające o kontakcie z nim. Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy - COVID Tracker, Włosi - Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy - Smitte|stop, Chorwaci - Stop COVID-19. My mamy – STOP COVID – ProteGO Safe. Z apek korzystają lub nad nimi pracują też m.in. Czesi, Holendrzy, Cypryjczycy, Austriacy, Portugalczycy, Finowie, Litwini, Słoweńcy i Norwegowie.

Wszystkie te aplikacje mają jeden podstawowy cel: powiadamiają obywateli danego kraju, w którym zostały wydane, o kontakcie z koronawirusem. Wszystkie też bazują na tych samych mechanizmach i technologiach oraz powstały we współpracy z Komisją Europejską. Czym jest więc interoperacyjność? Najlepiej opisać to na przykładzie.

Wyobraźmy sobie sytuację, że wyjeżdżamy do Niemiec (np. w celach zawodowych). Nasz pobyt potrwa ponad dwa tygodnie, po którym to czasie wrócimy do kraju. W Polsce korzystaliśmy z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Czy na czas pobytu powinniśmy pobrać niemiecką, identyczną aplikację Corona-Warn-App? Jeszcze kilka dni temu byłby to być może pomysł wart rozważenia. Dziś jest już jednak inaczej.

Bez granic

Wyjeżdżając do Niemiec (ale także do Irlandii, Włoch, Hiszpanii, Łotwy, Danii, Chorwacji) nie musimy instalować lokalnych aplikacji powiadamiających o kontakcie z koronawirusem. Wystarczy nam STOP COVID – ProteGO Safe i jej nowa funkcja Ostrzeż w Europie. Dzięki niej, jeśli za granicą będziemy mieli kontakt z osobą, która po spotkaniu z nami zachoruje i uruchomi w swojej aplikacji system powiadomień – dostaniemy ostrzeżenie w polskiej apce. To działa w obie strony. Nasze powiadomienie trafi też do użytkowników innych europejskich aplikacji.

Opisując to mniej obrazowo, ale bardziej profesjonalnie - Ostrzeż w Europie umożliwia wymianę zaszyfrowanych kluczy (generowane losowo, okresowe i alfanumeryczne ciągi znaków zawierające anonimowe informacje inicjujące proces analizy narażenia na zakażenie koronawirusem) pomiędzy aplikacjami, które współpracują ze sobą w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19.

Co ważne, to rozwiązanie, które - podobnie jak cała nasza aplikacja - szanuje prywatność użytkowników i chroni ich dane osobowe. Wyrażając zgodę na uruchomienie nowej funkcjonalności – nie udostępniają informacji o odwiedzonych miejscach, czy swoim położeniu.

Europejska brama

Interoperacyjność jest możliwa dzięki rozwiązaniu stworzonemu i utrzymywanemu przez Komisję Europejską – Bramie Federacyjnej (EFGS). To brama sieciowa, która służy do odbierania, przechowywania i udostępniania kluczy między serwerami wewnętrznymi państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polska jest ósmym krajem, który podłączył się do EFGS. Przed nami zrobiły to tylko Niemcy, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Łotwa, Dania i Chorwacja. Państwa, które są w trakcie przyłączania lub planują przyłączenie to Czechy, Holandia, Cypr, Austria, Portugalia, Finlandia, Litwa, Słowenia i Norwegia. Korzystanie z funkcji Ostrzeż w Europie nie jest obowiązkowe. Użytkownik może, ale nie musi wyrazić na to zgody.

Z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe korzysta już niemal 1,6 miliona Polaków. System powiadomień uruchomiło do tej pory 1737 użytkowników. Aplikacja jest dobrowolna i bezpieczna. Szanuje prywatność użytkowników i chroni ich dane. Nie śledzi lokalizacji, ani nie ma dostępu do jakichkolwiek plików czy informacji przechowywanych w telefonie. Potwierdzeniem tego jest współpraca z Komisją Europejską, której standardy spełnia nasza apka.

Razem możemy zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa! Pobierz STOP COVID – ProteGO Safe już dziś. Znajdziesz ją w sklepach Google Play lub AppStore.

Jak działa STOP COVID – ProteGO Safe? – obejrzyj spot.

Więcej informacji na www.gov.pl/stopcovid 

Autor: KPRM, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.