Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Czy można samemu wyjść z alkoholizmu?
Wiele osób mających problem z nadużywaniem alkoholu rozważa opcję, jaką jest samodzielne pokonanie uzależnienia. Czy jest to jednak możliwe? W rzadkich przypadkach osobom uzależnionym udaje się na własną rękę wyjść z alkoholizmu i wrócić do swojego dawnego życia. Jednak w większości takich sytuacji osoby uzależnione same wmawiają sobie pewne postępy, zamieniają stare uzależnienie na nowe, szukają ujścia swoich negatywnych emocji w stosowaniu przemocy wobec innych itp.
Trudno jest poradzić sobie z czymś tak silnym na własną rękę. Bardzo często uzależnienie jest tylko zastępowane, przykładowo kompulsywnym objadaniem się, uzależnieniem od zakupów, od papierosów itp. Tymczasem tutaj nie chodzi o zamianę starego uzależnienia w nowe, ale o wyzbycie się praktyk negatywnie wpływających na nasze życie.
Jak można poradzić sobie z alkoholizmem?
Dziś nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że alkoholizm jest chorobą. Ma ona wpływ jednak nie tylko na życie osoby uzależnionej, ale również i na życie jej bliskich. Bardzo często uzależnienie niszczy relacje rodzinne, depcze wzajemne zaufanie, doprowadza także do kłopotów finansowych. Alkoholicy mogą jednak nie zdawać sobie sprawy z problemu i wychodzić z założenia, że mogą poradzić sobie z tym wszystkim sami. Nie chcą oni przyjąć do wiadomości, iż uzależnienie już nad nimi panuje myśląc, że cały czas panują oni nad nim. Tę kontrolę natomiast traci się naprawdę bardzo szybko.
Samodzielne poradzenie sobie z alkoholizmem, jest zatem praktycznie niemożliwe. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że osoby uzależnione sięgają po alkohol w celu uśmierzenia swojego wewnętrznego bólu, przykładowo związanego z jakimiś traumami czy też depresją. Alkohol przynosi im ukojenie dlatego mało prawdopodobne jest to, że samodzielnie zechcą z niego zrezygnować.
By poradzić sobie z uzależnieniem taka osoba przede wszystkim musi przyznać się sama przed sobą do tego, że faktycznie zmaga się z problemem. Nie może być to jednak wyznanie wymuszone. Rodzina musi zachęcać taką osobę do podjęcia walki, ale nie może jej do niej zmuszać. Wówczas z góry wiadomo, że wszelkie działania zakończą się niepowodzeniem.
Następnie warto poszukiwać pomocy w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień. Do takich ośrodków prywatnych wystarczy wykonać telefon, aby się zapisać. Oczywiście są one płatne, ale niektóre ośrodki działają także w ramach funduszu NFZ. Wówczas jednak pobyt w tym miejscu musi zostać zalecony bezpośrednio przez lekarza. Aby dostać się do ośrodkach prywatnego należy natomiast jedynie zadzwonić, wziąć ze sobą swoje podstawowe dokumenty tożsamości oraz rzeczy prywatne, takie jak odzież.
Na terenach ośrodków osoby uzależnione nie mają dostępu do alkoholu, dlatego przechodzą detoks. Nie mają także styczności z otoczeniem, w którym mogą znajdować się często osoby zachęcające do picia. W ośrodkach działają również terapeuci, pomagający znaleźć przyczynę problemu. Czasem może ona tkwić naprawdę gdzieś głęboko, przykładowo w przeżyciach z dzieciństwa. Polecane ośrodki leczenia uzależnień, terapeutów, psychologów oraz psychoterapeutów, można znaleźć za pośrednictwem strony: https://najlepszeterapie.pl/. Na stronie tej są opisane różne ośrodki czy też polecani terapeuci. Można przeczytać wiele opinii na ich temat, zapoznać się z cennikiem, zobaczyć co dokładnie mają w ofercie. Jest to strona porównująca wszystkie topowe miejsca oraz specjalistów, trudniących się problemem leczenia uzależnień.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COVID-19. Raport dla Śląska i powiatu [14.01.2021]
9 436 nowych zakażeń w Polsce, 727 na Śląsku i 21 w powiecie raciborskim. Czwartkowy raport dotyczący koronawirusa. W ciągu doby wykonano ponad 78,7 tys. testów.
Więcej »Świadek zapobiegł tragedii. 70-latek był kompletnie pijany!
Informacja przekazana dyżurnemu raciborskiej policji przez świadka doprowadziła do zatrzymania pijanego kierowcy. 70-letni mężczyzna miał w organizmie prawie dwa i pół promila alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grożą mu nawet 2 lata więzienia.
Więcej »New York Times o zakładzie Henkla w Raciborzu
Chodzi o rozwiązanie na czas pandemii zastosowane przez koncern, a stworzone przez Kinexon, monachijski start-up stojący za opaskami NBA.
Więcej »Ważny komunikat szpitala w Raciborzu dotyczący szczepień populacyjnych przeciw COViD-19
Najważniejsze informacje dla osób chcących się zaszczepić w szpitalu przy ul. Gamowskiej - procedury, telefony, adresy mailowe.
Więcej »Jaką nazwę otrzyma rondo przy Mechaniku? Zdecyduj!
Nowo powstałe rondo zostało udostępnione mieszkańcom Raciborza w listopadzie, czeka teraz na swoją nazwę. Dlatego z inicjatywy marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i posła Ziemi Raciborskiej Michała Wosia (pracując jako członek zarządu województwa odpowiadał za infrastrukturę) pod patronatem medialnym Naszego Raciborza i we współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach, ogłaszamy plebiscyt na nazwę ronda przy Mechaniku. Wyniki ankiety zostaną przedstawione raciborskim radnym z prośbą o uwzględnienie głosów mieszkańców przy podejmowaniu odpowiedniej uchwały. Decyzja o nadawaniu nazw ulic i obiektów jest kompetencją Rady Miasta. Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |