Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 września 202008:10

Dezynfekcja pomieszczeń - kiedy warto ją przeprowadzić i jaką metodę wybrać?

Dezynfekcja pomieszczeń - kiedy warto ją przeprowadzić i jaką metodę wybrać? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Dezynfekcja pomieszczeń, czyli ich odkażanie, to działania mające na celu eliminację patogenów, takich jak bakterie, wirusy i grzyby oraz ich przetrwalników. W niektórych miejscach przeprowadza się ją regularnie, zapobiegawczo, w innych wskazana jest dezynfekcja doraźna. Kiedy, gdzie i jak należy dezynfekować pomieszczenia? O tym przeczytasz w poniższym artykule. 

Na czym polega dezynfekcja pomieszczeń?

Dezynfekcja pomieszczeń polega na eliminacji drobnoustrojów chorobotwórczych z danej przestrzeni. W przypadku kompleksowej dezynfekcji odkażone zostają wszystkie powierzchnie, materiały i przedmioty znajdujące się w danym pomieszczeniu. Ponieważ eliminowane są zarówno rozwinięte drobnoustroje, jak i ich przetrwalniki, całe pomieszczenie zostaje skutecznie wyjałowione do czasu wprowadzenia kolejnych patogenów z zewnątrz.

Warto zaznaczyć, że wyróżniamy zapobiegawczą (prewencyjną) oraz doraźną (interwencyjną lub ogniskową) dezynfekcję pomieszczeń. W pierwszym przypadku zabieg odkażania wykonuje się regularnie, w określonych odcinkach czasu, w miejscach potencjalnie tworzących zagrożenie epidemiologiczne. Dezynfekcja doraźna wykonywana jest natomiast w ogniskach zakażenia, np. w pomieszczeniu, w którym przebywa (lub do niedawna przebywała) osoba chora.

dezynfekcja3

 

Dezynfekcja pomieszczeń — kiedy i gdzie warto ją przeprowadzić?

Szkodliwe bakterie, wirusy czy grzyby spotkać można właściwie wszędzie. Dezynfekcję przeprowadza się jednak głównie w miejscach podwyższonego ryzyka, czyli tam, gdzie istnieje wysokie prawdopodobieństwo lub już potwierdzone skażenie chorobotwórczymi mikroorganizmami.

2.[2]

 

Zapobiegawcza dezynfekcja pomieszczeń

W przypadku zapobiegawczej dezynfekcji pomieszczeń mowa zatem przede wszystkim o obiektach świadczących usługi z zakresu opieki zdrowotnej — szpitalach, przychodniach i ośrodkach leczniczych. Jednak zabiegi dezynfekcyjne należy wykonywać również w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich czy ośrodkach SPA, a także saunach, łaźniach, obiektach sportowych oraz szatniach czy toaletach publicznych. Prewencyjna dezynfekcja pomieszczeń wskazana jest również w obiektach gastronomicznych, a szczególnie w kuchniach restauracyjnych oraz w ośrodkach wypoczynkowych czy rekreacyjnych, a więc w hotelach, motelach oraz domach wczasowych, a także akademikach, bursach szkolnych i różnego rodzaju noclegowniach.

Zapobiegawcze odkażanie pomieszczeń warto więc wykonać tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością osób, i podwyższoną możliwością kontaktu z patogenami, czyli wszędzie tam, gdzie należy zachować wysokie standardy sanitarne.

Doraźna dezynfekcja pomieszczeń

Doraźną dezynfekcję pomieszczeń przeprowadza się natomiast w potwierdzonych ogniskach zakażenia, np. w bezpośrednim otoczeniu osoby chorej.

Bardzo istotna jest końcowa dezynfekcja doraźna, którą wykonuje się po opuszczeniu przez chorego danego pomieszczenia, a przed dopuszczeniem go do ponownego użycia. Warto w takim wypadku skupić się na dokładnym odkażaniu przedmiotów użytkowych — np. materaca, czy pościeli — z których korzystał chory.

Doraźna dezynfekcja pomieszczeń jest też skutecznym rozwiązaniem problemu zagrzybienia ścian, który często pojawia się w starszym budownictwie. To także doskonały sposób na sezonowe usuwanie alergenów w miejscach, w których przebywają osoby uczulone.

Dobrą praktyką jest także dezynfekowanie biur oraz mieszkań na wynajem po opuszczeniu ich przez poprzednich lokatorów i przed wprowadzeniem się kolejnych.

Jakie są metody dezynfekcji pomieszczeń?

Do dezynfekcji pomieszczeń wykorzystuje się dwie podstawowe metody — zamgławianie oraz ozonowanie. Obie metody skutecznie odkażają pomieszczenia i mogą być stosowane zarówno w miejscach publicznych, jak i prywatnych. 

Dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie 

Zamgławianie polega na rozpylaniu środka dezynfekującego w formie suchej mgły, która rozchodzi się po całym pomieszczeniu, docierając do wszystkich szczelin i zakamarków. To bardzo skuteczna, a jednocześnie szybka i bezpieczna metoda odkażania pomieszczeń. 

Dezynfekcje pomieszczeń przez zamgławianie stosuje się wszędzie tam, gdzie liczy się jak najkrótszy czas samego odkażania oraz szybkie oddanie pomieszczenia do użytku. Sam proces trwa około 30 minut, a przy zachowaniu wszelkich zaleceń, w pomieszczeniu można bezpiecznie przebywać już po 4 godzinach. Z tej metody chętnie korzystają więc szpitale i inne placówki służby zdrowia, a także laboratoria, gabinety weterynaryjne, jak i zakłady pracy czy instytucje publiczne. 

Istotny jest tutaj odpowiedni dobór środków dezynfekujących do zamgławiania. Najlepsze są takie, które nie pozostawiają nalotu i nie odkładają się na powierzchniach czy wyposażeniu pomieszczenia. 

Dezynfekcja pomieszczeń przez ozonowanie 

Drugą metodą odkażania pomieszczeń jest ozonowanie. Nie wymaga ono stosowania środków chemicznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Polega ono na rozpyleniu w pomieszczeniu ozonu, czyli trójatomowych cząsteczek tlenu, mających właściwości antyseptyczne. 

Skuteczność dezynfekcji przez ozonowanie potwierdzają liczne badania naukowe, a ozon stosuje się powszechnie np. do uzdatniania wody pitnej czy dezynfekcji wody w basenach. To zasługa silnego działania bakterio-, grzybo- i wirusobójczego. Dodatkowo ozonowanie usuwa przykre zapachy i doskonale odświeża powietrze. 

Dezynfekcja pomieszczeń przez ozonowanie stosowana jest zarówno w instytucjach publicznych, ośrodkach opieki zdrowotnej, szkołach, zakładach pracy oraz domach prywatnych, jak i w pojazdach komunikacji publicznej czy samochodach prywatnych. 

Minusem ozonowania jest fakt, że wykonywać je można tylko raz na 3 miesiące. Zabieg ten pozostawia też charakterystyczną woń i nie jest tak skuteczny w eliminacji przetrwalników patogenów, jak zamgławianie. Wystarcza jednak do większości standardowych zastosowań. 

Skuteczne odkażanie pomieszczeń to w wielu miejscach kwestia nie tylko zachowania higieny i czystości, ale przede wszystkim zdrowia. Przeprowadzone działania muszą być dokładne, skuteczne i bezpieczne dla użytkowników pomieszczenia. Dlatego ich wykonanie warto powierzyć profesjonalistom. Dezynfekcja pomieszczeń wykonana przez firmę Rayan to gwarancja skuteczności i bezpieczeństwa przeprowadzonego odkażania. Wyszkolona kadra, najwyższej jakości urządzenia i bezpieczne środki zapewniają najwyższą jakość usług zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Autor: materiał partnerski, marcelina@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.