Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
MEN pozostawiło sobie w przepisach prawo do zawieszenia zajęć w całym kraju
Ministerstwo edukacji pozostawiło sobie w przepisach prawo, by w sytuacji trudnej podjąć decyzję o przechodzeniu na kształcenie na odległość w skali województwa, kilku województw czy nawet całego kraju, jeśli będzie taka potrzeba - powiedział w czwartek szef MEN Dariusz Piontkowski.
W TVP Info minister mówił o zbliżającym się początku roku szkolnego i zaleceniach organizacji pracy szkół wynikających z epidemii. Był pytany m.in. o to, jak będą funkcjonować szkoły w tzw. strefie żółtej i czerwonej, gdzie obowiązują dodatkowe ograniczenia (listę powiatów objętych tymi strefami aktualizuje resort zdrowia).
Piontkowski wyjaśnił, że samo wyznaczenie strefy np. żółtej nie musi niczego zmieniać w funkcjonowaniu szkoły. "Zachorowania mogą być w jakiejś instytucji, jednym zamkniętym budynku i nie mieć większego wpływu na pozostałą populację, a więc i w szkołach można spokojnie kontynuować nauczanie. Ale można wprowadzać też stopniowo dalsze ograniczenia poza tymi ogólnymi, które przewidzieliśmy dla większości szkół. Podobnie ze strefą czerwoną. Wtedy w kontakcie z powiatowym inspektorem sanitarnym można podejmować decyzje o ewentualnym przechodzeniu na kształcenie zdalne" – powiedział.
Zapytany, w jakich sytuacjach będzie zalecane noszenie maseczek w szkołach, szef MEN odpowiedział, że maseczki nie są obowiązkowe, ale w strefach podwyższonego ryzyka warto je nosić we wspólnych przestrzeniach, w szatniach, na korytarzach, szczególnie w dużych szkołach.
Padło też pytanie, czy możliwe jest ponowne zamknięcie wszystkich szkół, jak to miało miejsce w marcu. "Mamy zapisy w prawie, które pozwalają reagować lokalnie, w pojedynczych placówkach, i tu rola dyrektora, który w kontakcie z organem prowadzącym i powiatowym inspektorem sanitarnym może podejmować decyzję o zmianie sposobu pracy szkoły. Ale ministerstwo edukacji zostawia sobie także prawo do tego, by w sytuacji trudnej, w uzgodnieniu z ministrem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym, podjąć decyzję o przechodzeniu na kształcenie na odległość w skali województwa, kilku województw czy nawet całego kraju, jeśli będzie taka potrzeba" - poinformował Piontkowski.
Szef MEN odniósł się też do postulatu, by opóźnić o dwa tygodnie otwarcie szkół tak, by uczniowie mogli przejść kwarantannę po powrocie z wakacji. Minister stwierdził, że "powrót po wakacjach tak samo, jak powrót z ulicy, ze sklepu może być tym powrotem, po którym ktoś będzie nosicielem lub osobą chorą". Dodał, że w tym roku mniej Polaków zdecydowało się na wyjazdy zagraniczne. Przypomniał też, że jeśli ktoś po powrocie z wakacji czy ze sklepu będzie się źle czuł, nie powinien chodzić do szkoły.
W środę "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że naukowcy zajmujący się prognozowaniem epidemii w Polsce rekomendują opóźnienie powrotu dzieci do szkół. (PAP)
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [21.01.2021]
7 152 zakażenia w Polsce, 489 na Śląsku i dwa w powiecie raciborskim. Wykonano 47 141 testów.
Więcej »Na terenie obozowiska w Pleśnej stanie maszt radiowy. Co dalej z letnim wypoczynkiem raciborzan?
O wstrzymanie jego budowy zabiegały władze miasta, ale opór okazał się bezskuteczny. Masz stanie i skomplikuje organizowanie obozu. Pomysł na wyjście z sytuacji ma radna i była wiceprezydent Ludmiła Nowacka.
Więcej »W raciborskiej PWSZ odbył się przegląd projektów inżynierskich [WIDEO]
To już tradycja wśród absolwentów Instytutu Techniki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Dziś była okazja, by obejrzeć ponad dwadzieścia prac. Najlepszą poznamy za tydzień. Ocenią je nie tylko wykładowcy, ale także przedsiębiorcy. Zaplanowano dwa wyróżnienia. Zapraszamy do obejrzenia wideo, na którym rektor dr Paweł Strózik miał okazję kierować motocyklem z napędem elektrycznym, a autorzy omawiają swoje projekty.
Więcej »Trzydzieści na godzinę. Ekolog proponuje ograniczenie prędkości w Raciborzu
Raciborski ekolog Bogusław Siwak kolejny raz gościem komisji gospodarki miejskiej. Tym razem jego wystąpienie dotyczyło ulicy Bema, ograniczenia prędkości na wybranych drogach do 30 km/h oraz utworzenia parku na ul. Ogrodowej.
Więcej »Pizza w centrum uwagi. Po prostu bierz i jedz!
Jeśli znudziły Ci się tradycyjne kanapki ta oferta jest dla Ciebie. Już się usadowiły pyszne składniki na całkiem nowej pizzy w Raciborzu. Pizza cieplutka, świeża, pięknie wypieczona, pachnąca, prosto z nowej pizzerii, która została otwarta w samym centrum miasta na ul. Odrzańskiej 2a, przy rondzie. Pizza, która w tym miejscu jest również sprzedawana na kawałki, co jest nowością w naszym mieście.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |