Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 października 201912:02

Grajcie na siebie. Czy marka Zachodnie Śląskie jest dobra dla promocji Raciborza? [ANKIETA]

Grajcie na siebie. Czy marka Zachodnie Śląskie jest dobra dla promocji Raciborza? [ANKIETA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Na zamku w Raciborzu oraz w pałacu w Rzuchowie dyskutowano na temat marki i strategii komunikacyjnej subregionu zachodniego. To obszar ziemi raciborskiej, wodzisławskiej, rybnickiej, jastrzębskiej i żorskiej.

Województwo śląskie dzieli się na cztery subregiony - obok Jury, Podbeskidzia i centrum aglomeracji jest właśnie subregion zachodni. Pod egidą Subregionu trwają prace nad opracowaniem koncepcji rozwoju produktów turystycznych oraz strategii komunikacji marketingowej tego obszaru. Odbyły się ostatnio dwa spotkania warsztatowe. Poza przedstawicielami gmin, instytucji oraz organizacji sektora turystycznego pracują nad tym specjaliści firmy Landbrand z Hubertem Gonerą na czele.

Potencjał w subregionie jest (np. w bazie hotelowej), turystyka to dziś stale rosnący sektor gospodarki, szczególnie ta weekendowa obejmująca mikrowyjazdy, warto więc szukać rozwiązań, które pozwolą ściągnąć tu podróżników. - Nikt was nie kupi jak się sami nie sprzedacie - mówił w Rzuchowie Hubert Gonera, wskazując dwie drogi - albo drogie kampanie bez gwarancji sukcesu, albo organiczny wzrost, granie w jednej drużynie, na jednym boisku, na wybrany wizerunek. - Grajcie na siebie, to kapitał, setki tysięcy złotych - przekonywał. To granie powinno być jednak oparte o jedną, dobrze identyfikowalną markę oraz skuteczne kanały komunikacji.

Landbrand proponuje ZACHODNIE ŚLĄSKIE. - Korzysta z marki matki „Śląskie”, pozycjonuje na mapie Polski i regionu, utrzymuje ciągłość z dorobkiem subregionu, pokazuje ewolucje, nie rewolucje, umożliwia ukazanie wielopłaszczyznowego aspektu marki – nie tylko turystyka i rekreacja - przekonują specjaliści firmy. Formuła pozwala na prezentację żywej tradycji, unikalnej natury i współczesnej kultury.



Na spotkaniu w Rzuchowie pojawiła się propozycja marki Brama Zachodniego Śląska. Wybrała ją połowa uczestników. Na kolejnych warsztatach ma być dogrywka.

Dawid Wacławczyk, przedsiębiorca branży turystycznej, radny powiatowy, uczestnik warsztatów: - Bardzo się cieszę, że świadomość samorządów tworzących Subregion Zachodni Województwa Śląskiego wzrosła na tyle, że chcą one na poważnie zająć się rozwojem turystyki. Najtrudniejszym zadaniem będzie z pewnością wykreowanie nowej marki tego regionu, gdyż szyld „Subregionu Zachodni Województwa Śląskiego” kompletnie nie nadaje się do promocji turystycznej. W całym procesie budowania nowej marki musimy pamiętać, że w Województwie Śląskim funkcjonują już silne marki turystyczne takie jak Beskidy, Jura czy Śląski Szlak Techniki, który koncentruje się przede wszystkim na miastach konurbacji. Na starcie jesteśmy więc nieco z tyłu. Dodatkowym problemem jest to, że sam subregion jest tworem administracyjnym, czyli sztucznym i niezwykle trudno jest znaleźć wspólne elementy tożsamości, tradycji czy nawet pewnej kultury turystycznej dla obszaru rozciągającego się od Chałupek po Żory przez Racibórz, Rybnik i Wodzisław. Nie dość, że trzeba znaleźć element, który nas spaja, to jeszcze powinien on odróżniać nas od sąsiadów. Właściwie to w sensie bezpośrednim - wydaje mi się to niemal niemożliwe. To co nas może połączyć symbolicznie to wielokulturowość, wielojęzyczność, różna historia i pewna mozaika kulturowa. To w turystyce może być atutem i to różni nas od sąsiadów. Nie mamy co prawda nic spektakularnego, „wielkiego”, nic w skali europejskiej, ale mamy mnóstwo perełek. Z nich można stworzyć ciekawe i sprzedające się oferty turystyczne. Propozycją nazwy marki, którą zaproponowało nasze biuro jest „Brama Zachodniego Śląska”. Z jednej strony lokalizuje ona nasz region na mapie Polski, a z drugiej nawiązuje do bezpośredniego sąsiedztwa z Bramą Morawską, która jest bardzo silną marka turystyczną w skali europejskiej. Jest to zarazem pojęcie pojemne, w którym zmieszczą się zarówno tradycje górnicze, spływy kajakowe, zielone lasy, tradycja cysterska, bogactwo Odry, specyfika ziem odzyskanych, świetna kuchnia śląska, jak i koloryt morawski.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.