Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 czerwca 201915:46

Marszałek Piłsudski odwiedzi Racibórz

Marszałek Piłsudski odwiedzi Racibórz  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Stanie się to 6 lipca podczas miejskich obchodów 100-lecia Powstań Śląskich 1919-1920-1921. 

- Obchody 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Stało się to "W szczególnym czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w roku Powstań Śląskich, ustanowionych przez Sejm RP, dla uczczenia zasług pokoleń Ślązaków, którzy przez wieki pielęgnowali swoją tożsamość, język i więź z ojczyzną, a gdy wybiła godzina wolności stanęli do walki z zaborcą, aby przyłączyć swoją ziemię do odrodzonego Państwa Polskiego, z wyrazami uznania i wdzięczności dla organizatorów obchodów: wojewody śląskiego i marszałka województwa śląskiego, a także wszystkich organizacji, instytucji, środowisk i osób zaangażowanych w dzieło upamiętnienia i uhonorowania pierwszego, bohaterskiego zrywu Ślązaków, z najlepszymi życzeniami dla społeczności Śląska, aby wierna swojemu dziedzictwu nadal umacniała siłę Rzeczypospolitej i pomyślność całej wspólnoty narodowej".



Większość wydarzeń była już znana wiosna. Racibórz dołączył dziś. Jak ujawnił na sesji prezydent Dariusz Polowy, miejskie obchody odbędą się 6 lipca. O godz. 15.30 zaplanowano apel pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w parku Zamkowym, a o godz. 17.00 na Rynku piknik z inscenizacją przyjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego. Naczelnik państwa przyjechał 28 sierpnia 1922 roku do Brzezia nad Odrą, wówczas samodzielnej osady w granicach II RP, dziś dzielnicy Raciborza (wtedy Ratibor w granicach Niemiec). Tuż przy linii kolejowej Olza-Markowice, gdzie kiedyś znajdował się szlaban graniczny, polscy pogranicznicy posadzili w 1935 roku lipę upamiętniającą pobyt marszałka. Drzewo to rośnie w tym miejscu do dziś.

Wykaz wydarzeń dostępny [TUTAJ]

(w)

Autor: (waw), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 stycznia 202610:42

Burzliwa debata o reformie raciborskiej oświaty: nauczyciele, rodzice, władze i radni w ostrym starciu

Burzliwa debata o reformie raciborskiej oświaty: nauczyciele, rodzice, władze i radni w ostrym starciu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Podczas XIX posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej w Raciborzu radni zajęli się opiniowaniem projektów uchwał przygotowanych na najbliższą sesję Rady Miasta. W centrum obrad znalazły się m.in. plany likwidacji i przekształceń kilku przedszkoli oraz Szkoły Podstawowej nr 13.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Nasz Racibórz 09.01.2026
8 stycznia 202619:26

Nasz Racibórz 09.01.2026

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.