Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 marca 201909:57

Samoloty to moja pasja. Ogromna kolekcja modeli z Tworkowa [ZDJĘCIA]

Samoloty to moja pasja. Ogromna kolekcja modeli z Tworkowa [ZDJĘCIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Paweł Friedek z Tworkowa to emerytowany górnik dołowy – ślusarz. Modelarstwem zajmuje się praktycznie od dziecka. W swojej kolekcji posiada ponad 350 modeli samolotów i drugie tyle nieposkładanych, czekających na swoją kolej w pudełkach. 

Co sprawiło, że zainteresował się Pan modelarstwem?
Kiedyś w domu, pamiętam, wisiał model samolotu odrzutowego. Od kiedy tylko pamiętam zawsze miałem jakiś modelik samolotu. Tata pracował w Czechosłowacji, tam je kupował, bo u nas nie było. Najpierw on mi to sklejał, a ja patrzyłem. Potem ja sklejałem, a tata patrzył. Jako dziecko bawiłem się nimi i dużo modeli nie przetrwało tej zabawy.

Specjalizuje się Pan w samolotach?
Kiedyś sklejałem co było. Lecz doszedłem do wniosku, że miejsca jest za mało i musiałem sobie ustalić priorytet. Doszedłem do wniosku, że samoloty i II wojna światowa interesują mnie najbardziej.

Jakie to są samoloty?
Samoloty wszystkich stron walczących w II wojnie. Polskie, niemieckie, amerykańskie, angielskie, radzieckie, japońskie. Czechosłowacki też się znajdzie, chociaż te nie walczyły. Mam również rumuńskie i węgierskie. Ciekawostka – był taki polski samolot PZLP24, górnopłat, już przestarzały. Rumuni kupili go w Polsce i na jego bazie z wykorzystaniem części zrobili swój, bardzo dobry IAR-80.

Oprócz tego, że skleja Pan modele to interesuje się też historią?
To jest malutka część (Paweł Friedek pokazuje na książki i albumy). To są książki nie tylko o samolotach, również o okrętach podwodnych. Wiele z nich ma dedykacje autorów. Interesuje mnie historia II wojny światowej ogólnie. Ale lotnictwo i okręty podwodne szczególnie.

Ile czasu zajmuje sklejenie jednego samolotu?
To trwa około trzech tygodni. Zawsze składam tylko jeden model do końca, jak skończę biorę następny.

Jak przebiega proces składania i sklejania modelu?
Wyciąga się z pudełka i skleja według instrukcji. Ale dużo modeli sklejam na pamięć. Potem dodaję własne elementy np. tablicę przyrządów, żeby chociaż zegary było widać w kokpicie – tego w fabrycznych modelach nie ma. Następnie sklejam, szpachluję szpary, szlifuję. Potem nakładam podkład, następnie specjalną farbę modelarską, na to lakier. Do tego dochodzi kalkomania z oznaczeniami samolotów i na to przychodzi jeszcze raz lakier. Na koniec model idzie na półkę. A potem co jakiś czas odkurzam wszystko.

Gdzie jest Pana warsztat pracy i jakie narzędzia Pan stosuje?
Mój warsztat znajduje się w kuchni. Moja żona toleruje moje hobby i życzliwie „wynajmuje” mi kawałek kuchni w okres jesień-zima-wiosna. Latem nie zajmuję się tym. Sklejam 10 modeli na sezon. Do pracy używam pęsety, pilniczków do paznokci, z czego moja żona się śmieje, bo mam ich więcej niż ona. Poza tym patyczki do uszu i wykałaczki oraz malutki aerograf do malowania.

Nad czym Pan teraz pracuje? Jaki model?
Zbliża się do końca Junkers 86. To akurat samolot, który nie walczył w II wojnie światowej, ale bardzo mi się podoba, bo też ma swoją historię. Jak miałem 12 lat kuzyn kupił w Niemczech Junkersa 86 i sobie poskładał. Jak zobaczyłem ten model, to mi się tak spodobał, że od tego czasu byłem „chory” na ten samolot.

W jakiej skali są samoloty?
Większość z nich to skala 1:72, później 1:48, i kilka jest 1:32. W dużym samolocie widać więcej i można się pobawić szczegółami. Ja jestem wychowany na modelach, na które młody człowiek teraz nawet nie popatrzy. Ten Junkers to jest model, który został wyprodukowany w latach 60. ubiegłego wieku. Czyli swoje lata ma. A ja go mimo to składam. Mamy specjalne grupy modelarskie na facebooku, w tym jest także grupa vintage, która składa modele wyprodukowane do 1989 roku. Ja sklejam nowe i stare. Mam taki model z lat 60. kiedyś bardzo poszukiwany, który nie będzie sklejany i zostanie u mnie w „muzeum” jako „eksponat”. Ma dla mnie dużą wartość sentymentalną.

Pan wszystko wie o samolotach...
Nie, wszystkiego nie wiem. Nie ma szans żeby wszystko wiedzieć. Staram się poszerzać swoją wiedzę na jakiś temat. Historia modelarstwa to jest też historia. Bez historii nie ma modelarstwa, po co mam robić model samolotu, o którym nic nie wiem. Jeśli znam pilota samolotu, na którym latał, to też chcę coś o nim wiedzieć.

Czy modelarstwo to zabawa dla dużych chłopców?
W pewnym sensie tak. Dla mnie to jest relaks, zabawa i sprawia mi to przyjemność. Poza tym dużo czytam na temat składanych samolotów. To łączy historię z zabawą. Czy to zabawa dla dużych chłopców? Mam znajomego, który ma siedemdziesiątkę „na karku” i robi modele. Mam znajomych, którzy są lekarzami, adwokatami, osoby o różnych zawodach, mieszkają w Warszawie, Kielcach, Krakowie – wszyscy jesteśmy kolegami i to jest w tym najfajniejsze. Internet otworzył mi okno na świat i poznałem masę fajnych ludzi, z niektórymi spotykam się też w „realu”.

TB

Autor: Gminne Wieści, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności4 maja 202421:23

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO]

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedna osoba zginęła dziś, 04.05., na autostradzie D1 w Czechach, tuż przed granicą z Polską w rejonie Bohumina. Do zdarzenia doszło około godz. 8.35. Objazdy skierowano na DK 78 przez Chałupki i Zabełków. Spowodowało to ogromne korki.

red., fot. HZS Moravskoslezského kraje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 maja 202413:32

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W 2015 r. strażacy z Cyprzanowa świętowali 110-lecie, a dziś, po dziewięciu latach, 140-lecie. Stało się tak dzięki odkryciu dh. Brunona Stojera. Dotarł do dokumentu przesuwającego pierwszą wzmiankę o strażakach we wsi na 1884 r.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 maja 202417:23

Radosna patriotyczna majówka w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Radosna patriotyczna majówka w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Niech się święci 3 maja! Raciborzanie tłumnie, przy pięknej pogodzie, obchodzą patriotyczne święto.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport4 maja 202409:33

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO]

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Nina Perek
Reklama
Sport4 maja 202423:33

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO]

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sporo kibiców mogło dziś, 04.05., podziwiać w akcji ekipy Unii Racibórz i LKS Krzyżanowice na odnowionym obiekcie przy ulicy Srebrnej. Raciborzanie rozegrali na tym obiekcie pierwszy mecz po prawie 960 dniach rozbratu z własnym boiskiem.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.