Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 września 201513:17

Mapa dzikich wysypisk zapełnia się

Mapa dzikich wysypisk zapełnia się  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Kilkadziesiąt zlokalizowanych dzikich wysypisk, duży odzew gmin i społeczności lokalnych – to pierwsze efekty organizowanej przez Fundację BOŚ akcji #BrudnoTu. Projekt wciąż trwa. Internauci mogą uzupełniać mapę dzikich wysypisk i informować o ich istnieniu gminy, które często o nich nie wiedzą. 

Zużyte materace, zepsute telewizory, niepotrzebne dokumenty i wiele innych, często niebezpiecznych dla człowieka i przyrody odpadów możemy znaleźć w pobliskich lasach czy łąkach. Jak szacuje Ministerstwo Środowiska, w samym tylko 2014 r. zebrano w lasach ponad 120 tys. m3 śmieci, czyli około tysiąc załadowanych po brzegi tirów. 

Stop dzikim wysypiskom 

Nielegalne wysypiska rosną niczym grzyby po deszczu. W świetle tegorocznego raportu NIK, w skontrolowanych gminach, pod koniec 2013 r. były 894 dzikie wysypiska, a już we wrześniu 2014 r. liczba ta wzrosła aż o 60 proc. do 1452. Jak się okazuje, mimo wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej, problem wywożenia śmieci do lasu nie zniknął. Gminy starają się na bieżąco radzić sobie z problemem nielegalnych składowisk odpadów, jednak często po prostu nie wiedzą o ich istnieniu. – Dlatego też uruchomiliśmy akcję #BrudnoTu. Chcemy zarówno wesprzeć samorządy w lokalizowaniu dzikich wysypisk, jak izachęcić obywateli do proekologicznego działania – mówi Adam Kiedrowski, koordynator akcji #BrudnoTu. – Cieszy nas, że coraz więcej internautów zgłasza nam miejsca wymagające uprzątnięcia. W naszą akcję zaangażowało się również wiele gmin. Wspaniały przykład dała gmina Święciechowa, która posiłkując się naszą mapą, dokładnie namierzyła i błyskawicznie uprzątnęłaznajdujące się na ich terenie dzikie wysypisko – dodaje Adam Kiedrowski z Fundacji BOŚ. 

Jak wziąć udział w akcji #BrudnoTu? 

Wystarczy zrobić zdjęcie zaśmieconemu miejscu, opisać jego lokalizację i wysłać e-mail na adres brudnotu@fundacjabos.pl. Wszystkie zgłoszenia pomogą stworzyć mapę dzikich wysypisk w całym kraju. Będą również cenną informacją dla wszystkich samorządów, które często nie mają świadomości o istnieniu na swoim terenie takich zaśmieconych miejsc. Dla najaktywniejszych tropicieli dzikich wysypisk Fundacja BOŚ przygotowała liczne ekogadżety. – Zachęcamy do zgłaszania wszystkich, większych i mniejszych, zaśmieconych przestrzeni. Namawiamy też samych obywateli, aby zaopiekowali się, a następnie uprzątnęli daną przestrzeń. Można zaangażować przyjaciół i dać dobry przykład innym. Jako Fundacja poprosimy również o wsparcie szkoły, z którymi współpracujemy przy okazji innych projektów edukacyjnych – mówi Adam Kiedrowski z Fundacji BOŚ.

Więcej informacji o akcji TUTAJ.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.