Rok dla Ziemi w G5

W tym roku w Gimnazjum Nr 5 Międzynarodowy Dzień Ziemi, pomimo, że wypadł w niedzielę nie został w naszej szkole niezauważony, trwa do czerwca pod hasłem Formy ochrony przyrody w Polsce. Uczniowie dowiedzieli się na lekcjach edukacji ekologicznej, jakie są prawne formy ochrony przyrody.
W ramach Tygodnia Ziemi ogłoszono kilka konkursów zewnętrznych: powiatowy konkurs plastyczny Zielone tu i teraz, konkurs wojewódzki na plakat/poster, Co w trawie piszczy? Oraz ogólnopolski konkurs fotograficzny Świat poezji Jerzego Harasymowicza w obiektywie. Na zakończenie Tygodnia Ziemi uczniowie zasadzili 3 migdałowce trójklapowe na terenie naszej szkoły oraz podlewali zasadzone w poprzednich latach młode drzewka. W czerwcu na zakończenie akcji odbędzie się także szkolny konkurs na najlepszy poster przedstawiający prawne formy ochrony przyrody w Polsce. Przewodniczący klas będą losowali, jaką formę ochrony przyrody przedstawią poszczególne klasy. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i przedstawione na forum szkoły z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska oraz na terenie miasta na Festynie Ekologicznym.
Staramy się także młodzieży przybliżyć formy ochrony przyrody w terenie. Jesienią odwiedziliśmy rezerwat przyrody „Łężczok” w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, gdzie uczniowie poznali rośliny i zwierzęta chronione oraz Międzynarodowe Miasteczko Edukacji ekologicznej w Rogoźniku, gdzie uczniowie zbierali okazy geologiczne oraz badali czystość wody, zapoznali się z sukcesją oraz rekultywacją. Natomiast w maju i czerwcu młodzież weźmie udział w warsztatach fotograficzno – ekologicznych na terenie Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie między innymi zapozna się z ochroną gatunkową roślin, zwierząt i grzybów. W czerwcu odwiedzimy Park Krajobrazowy Góra Św. Anny utworzony w 1988 roku oraz rezerwat geologiczny Góra Św. Anny, gdzie zobaczymy między innymi chronione formy przyrody nieożywionej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany