Kampania Zrób test na HIV

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu przypomina, iż 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Święto zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i istnieje od 1988 roku. Ustanowiono je w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa odnośnie wirusa HIV, sposobu jego przenoszenia, profilaktyki i zagrożenia, jakie stanowi on dla życia.
W związku z trwającą ogólnopolską kampanią pt. „Zrób test na HIV”, tegoroczne obchody Światowego Dnia AIDS koncentrują się na promowaniu wykonywania anonimowych i bezpłatnych testów w kierunku HIV, które można zrobić w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju. Odbiorcami prowadzonych działań są przede wszystkim osoby dorosłe, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne.
Punkty konsultacyjno-diagnostyczne to miejsca, w których nie tylko można przeprowadzić test, ale także spotkać się anonimowo i bezpłatnie z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku i oszacuje ryzyko zagrożenia.
W ubiegłym roku test w kierunku HIV w punktach konsultacyjno - diagnostycznych zrobiło ponad 25 tysięcy osób i choć liczba wykonujących taki test z roku na rok wzrasta, świadomość jego wykonania jest nadal zbyt mała.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 30 PKD rekomendowanych i współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Aktualna lista punktów, ich adresy oraz informacje o godzinach otwarcia są dostępne na stronie www.aids.gov.pl.
Działania podejmowane w ramach kampanii „Zrób test na HIV” mają także na celu podkreślenie faktu, że HIV może dotyczyć każdego oraz, że negatywny wynik testu dziś, nie uchroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Jedynie wiedza o drogach zakażenia oraz podejmowanie bezpiecznych zachowań może zapobiec zakażeniu i chorobie.
Wirus HIV przenosi się poprzez krew, kontakty seksualne i z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia piersią). Możemy uniknąć zakażenia HIV, jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
1. Używajmy tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do depilacji.
2. Przekłuwajmy uszy, wykonujmy zabiegi kosmetyczne czy tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach.
3. Używajmy jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek.
4. Jeżeli dojdzie do przypadkowego kontaktu seksualnego, zabezpieczajmy się – właściwie użyta prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.
5. Jeżeli uznamy, że w naszym życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić nas na zakażenie wirusem HIV, zgłośmy się do punktu konsultacyjno – diagnostycznego, w którym bezpłatnie i anonimowo otrzymamy informację, czy podejmowane zachowania były lub są ryzykowne i czy test w kierunku HIV jest konieczny.
Honorowymi patronami akcji są m.in. Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny. Kampania „Zrób test na HIV” potrwa do maja 2012 roku.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany