Wizyta Komisji ITRE w Polsce

Przed nami pół roku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Na zaproszenie polskiego Rządu, gościem na Śląsku oraz w Warszawie jest Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii – ITRE. O tym, że jest to ważne spotkanie nie tylko z punktu widzenia Polski, ale również Unii Europejskiej, świadczy fakt, że na czele delegacji stoi Herbert Reul, przewodniczący Komisji ITRE.
Nadrzędnym celem podczas wizyty jest przedstawienie Komisji ITRE priorytetów Polski podczas prezydencji w kontekście bezpieczeństwa energetycznego oraz badań naukowych nad nowoczesnymi technologiami. Warto zaznaczyć, że jednym z najbardziej aktywnych posłów Komisji ITRE jest Bogdan Marcinkiewicz, który czuwa nad każdym projektem składając poprawki leżące w interesie Polski oraz aktywnie buduje koalicję wokół spraw polskich w Parlamencie Europejskim.
Wizyta Komisji ITRE to szansa na pokazanie naszych walorów oraz determinacji, z jaką będziemy walczyć o nowoczesne technologie, które będą szansą na rozwój gospodarczy naszego regionu i państwa. W głównej mierze będę mówił o gazie łupkowym i technologii CCS, gdyż pozwolą one zachować polskiemu węglowi konkurencyjność oraz ograniczyć emisję CO2, co jest nadrzędnym celem Unii Europejskiej – mówi Bogdan Marcinkiewicz.
Dzięki propozycji Bogdana Marcinkiewicza, posła do Parlamentu Europejskiego, Komisja ITRE zapoznała się wczoraj na Śląsku z nowymi inwestycjami w gospodarkę niskowęglową, gazyfikację węgla, odmetanowaniem kopalń oraz sprawą budowy nowych bloków w Elektrowni Jaworzno III. Kolejną kwestią był gaz łupkowy. Temat ten, omówił podczas prezentacji vice-prezes PGNiG – Marek Karabuła. Ważnym tematem była również perspektywa nowego programowania dla badań naukowych, w kontekście nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W dyskusji nad tym programem wziął udział m.in. Maciej Banach podsekretarz stanu w MNiSW.
Dzisiaj komisja ITRE spotka się w Warszawie z przedstawicielami ministerstw: Gospodarki, Infrastruktury, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z komisjami sejmowymi, które zajmują się podobną tematyką, co Komisja ITRE.
Podczas prezydencji, przed Polską pojawi się ogromna szansa na pozyskanie dodatkowych funduszy na rozwój nowoczesnych technologii oraz dofinansowanie tych, które tego wymagają, dlatego ważne, aby przedstawić polskie interesy tak, że członkowie Komisji ITRE uznają, że Polska to kraj który w zadowalający sposób wykorzystuje przyznawane mu środki oraz skłoni ich, do przyjęcia projektów bardziej przyjaznych polskim interesom. Polska Prezydencja rozpocznie się pierwszego dnia lipca 2011 roku.
BIURO POSELSKIE
Poseł do Parlamentu Europejskiego
Bogdan Marcinkiewicz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany