Polski pracodawca złamał przepisy

Wynikiem czynności kontrolnych jakie funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili w powiecie opolskim było ujawnienie naruszenia przepisów w zakresie pracy i zatrudnienia 26 obywateli Ukrainy. Zakończone wczoraj przez Straż Graniczną postępowanie wobec cudzoziemców skutkowało wydaniem im decyzji o dobrowolnym opuszczeniu terytorium naszego kraju.
Do ujawnienia naruszenia przepisów doszło w trakcie kontroli powierzania i wykonywania pracy przez cudzoziemców, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie jednej z prywatnych spółek produkujących rośliny ozdobne. Podczas sprawdzania dokumentów zatrudnionych tam 26 obywateli Ukrainy okazało się, że cudzoziemcy pracują niezgodnie z przepisami, gdyż nie posiadają wydanych i zarejestrowanych przez tą firmę oświadczeń o zamiarze powierzenia im pracy, które w przypadku tej grupy cudzoziemców – korzystającej z ułatwień w zakresie pracy w Polsce, są niezbędnym warunkiem ich legalnej pracy i zatrudnienia. Cudzoziemcy zajmujący się pielęgnacją drzewek i krzewów oraz wykonywaniem czynności porządkowych, posiadali tego typu oświadczenia, ale zarejestrowane przez inną firmę z powiatu opolskiego, co nie jest podstawą do powierzenia im legalnej pracy w w/w firmie.
Z przeprowadzonych czynności wyjaśniających wynika, że prezes spółki utrzymywał cudzoziemców w przekonaniu, że posiadane przez nich oświadczenia są wystarczające do legalnej pracy, tym bardziej, że podpisał z nimi umowy o pracę. Gdyby dopełnił formalności i zarejestrował w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy, cudzoziemcy mogliby pracować dalej, gdyż posiadali ważne polskie wizy. Poprzez niedopełnienie ciążących na nim obowiązków, pracodawca naraził ich na konsekwencje wynikające z nielegalnej pracy, która dla cudzoziemców - zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, wiążą się z koniecznością opuszczenia terytorium Polski. Dlatego też Straż Graniczna wszczęła procedurę, która zakończyła się wydaniem im decyzji administracyjnych zobowiązujących do dobrowolnego opuszczenia terytorium Polski i zakazem ponownego przyjazdu przez okres jednego roku. Natomiast wobec pracodawcy zostały wszczęte czynności zmierzające do skierowania do sądu wniosku o jego ukaranie na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grozi mu kara grzywny.
Powyższy przypadek to kolejny ujawniony przez Straż Graniczną przykład nadużywania uproszczonej procedury dopuszczającej obywateli z niektórych państw (Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdowy oraz Gruzji) do polskiego rynku pracy i bezprawnego działania pracodawców, którzy mimo możliwości łatwego, a zarazem legalnego zatrudnienia cudzoziemców nie podporządkowują się obowiązującym przepisom, wykorzystując często niedostateczną znajomość przez cudzoziemców polskiego prawa. Straż Graniczna, jako organ państwowy posiadający uprawnienia zarówno do kontroli legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, jak i kontroli powierzania wykonywania im pracy prowadzi systematyczne działania kontrolne zmierzające do wyeliminowania tego procederu.
ŚOSG
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany