Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 czerwca 202318:27

Polsko-węgierska współpraca w Krzyżanowicach

Polsko-węgierska współpraca w Krzyżanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

W dniach od 29 maja do 2 czerwca 2023 r. w ramach krótkoterminowych mobilności transgranicznych 15 uczniów z Węgier wraz z opiekunami odwiedziło 15 uczniów ze Szkoły Podstawowej z Krzyżanowic. Wizyta była możliwa dzięki funduszom, o które ubiegali się skutecznie nauczyciele językowcy z Krzyżanowic wraz z dyrektorem Piotrem Hluchnikiem na czele.

Możliwość przyjęcia gości i całkowitego sfinansowania wizyty była możliwa dzięki środkom z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach programu „Generacja V4” oraz dzięki przychylności i wsparciu wójta Gminy Krzyżanowice oraz burmistrza Ratki. Od szkicu projektu z 23 lutego 2023 roku, po pozytywną aplikację o grant z 21 kwietnia. W przeciągu 4. miesięcy rozpoczęliśmy implementację pomysłu. Projekt trwa 4. miesiące i kończy się 15. września 2023 r. Pięciodniowa wizyta to główny zamysł projektu.

Temat projektu to „Emocjonalny i fizyczny dobrostan w byciu razem” (oryg. ”Emotional and physical well-being in being together”). Zakłada on integrację uczniów i nauczycieli z Polski i Węgier na wielu płaszczyznach, zwracając szczególną uwagę na emocjonalną i fizyczną strefę życia młodych, tak ważną po pandemii, gdy w Europie nadal trwa wojna, a młode pokolenie ma trudność z relacjami „na żywo”.

Działania w projekcie to przeżywane emocje uczniów i opiekunów dzięki pierwszemu spotkaniu on-line, poznaniu się na żywo, celebrowaniu wspólnych posiłków, dzięki zajęciom integracyjno – plastycznym z elementami języków obcych, wykładowi traktującemu o fizycznym i psychicznym zdrowiu młodych, a także o relaksacji i zdrowym odżywianiu się. Ważne emocje były również w trakcie poznawania najpierw najbliższej okolicy – dzięki walorom Krzyżanowic, pięknym miejscom Gminy Krzyżanowice, obcowaniu z przyrodą, a następnie w unikatowym, historycznym Raciborzu i zaskakujących Gliwicach.

Drugą ważną tematyką projektu był kontekst fizyczny. Od spacerów po parku Pałacu Różanego w Krzyżanowicach, przez wejścia na wieże widokowe w Zabełkowie i Tworkowie, przechadzanie się po gliwickiej palmiarni, po zawody sportowe w krzyżanowickiej szkole w Dniu Dziecka, wspólną dyskotekę, zabawę na kręgielni w Zabełkowie, wizytę na pływalni „H2O” w Raciborzu czy ognisko przy tworkowskim Urbanku. Wszystko to miało podkreślać jak ważny w życiu młodych jest sport i ruch na świeżym powietrzu. Wiemy już od dawna, iż w zdrowym ciele, zdrowy duch. To chcieliśmy młodym jeszcze raz przypomnieć. Pokazać, że sport może dawać radość, szczególnie uprawiany w doborowym towarzystwie. A sport i dobra kondycja fizyczne wspiera nasze zdrowie psychiczne.

Miła, przyjacielska atmosfera, iście letnia pogoda to kolejne sprzyjające elementy w tych pięciu wspólnych, zróżnicowanych i niezwykle intensywnych dniach.
Po wizycie w Krzyżanowicach, nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół spotkają się jeszcze raz on-line, by podsumować wizytę i podzielić się spostrzeżeniami - być może na kolejne projekty.

https://www.facebook.com/wellbeingSPKrzyzanowice

Ewa Kuczera, Anna Mierzwa i Gabriela Kupiec-Kwaśnica.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
41
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.