Żubry wrócą do Raciborza. Do Brzezia

Nadleśnictwo Rybnik pilotuje przygotowanie zagrody żubrów w Raciborzu-Brzeziu. Chodzi o obszar leśny pomiędzy Zakładową a DW 935 do Kornowaca.
- Czy wiesz, że żubr związany jest z Raciborzem od zarania dziejów miasta? - to pytanie towarzyszy spotkaniu organizacyjnemu, które organizowane jest w Kobyli, w gm. Kornowac. -
Między innymi o tym usłyszeć będą mogli wszyscy którzy przyjmą zaproszenie Nadleśnictwa Rybnik na spotkanie dotyczące ochrony żubra w Polsce. Podczas spotkania prof. Wanda Olech-Piasecka oraz prof. Wojciech Bielecki, którzy na tych dużych zwierzętach znają się najlepiej. Opowiadać będą o stylu życia, co znajduje się w ich menu i odpowiedzą na pytania. 14 października o godzinie 16:00 w Domu Kultury w Kobyli nie zabraknie również przedstawicieli nadleśnictwa, którzy podzielą się swoimi pomysłami i wiedzą - zapowiadają Lasy Państwowe.
- Spotkanie w Kobyli będzie okazją, by dowiedzieć się m.in. gdzie będziemy mogli odwiedzać żubry oraz jak się zachować spacerując przy miejscu ich zamieszkania. Żubry są zwierzętami z niezwykłą historią. Będąc na skraju wyginięcia gatunku, leśnicy przy wsparciu naukowców podjęli działania, które pozwoliły uratować tego największego ssaka polskich lasów. Żubr dzielił się wcześniej na dwa podgatunki: nizinny i kaukaski. Obecnie żubry żyjące w Polsce to żubry nizinne - podano w komunikacie.
- To tylko jedna z ciekawostek z jakimi będziemy mogli zapoznać się już w najbliższym czasie. Każdy kto pojawi się na spotkaniu będzie mógł się dowiedzieć po co żubry jeżdżą do Hiszpanii i skąd się wziął pomysł zadomowienia żubrów w Brzeziu. Miejsce bowiem nie zostało wybrane przypadkowo - nawiązuje ono do początków miasta Racibórz. Wieki temu, w lasach okalających Racibórz spotkać można było nie tylko sarny, jelenie, tury, niedźwiedzie czy rysie, ale właśnie i żubry… Nadleśnictwo Rybnik podjęło się zadania przywrócić odratowany gatunek jakim jest żubr. Kompleks leśny, jakim jest ten w okolicach Brzezia wydawał się i jest do tego idealny. Wraz z pomocą fachowców powstanie tam jedna z form ochrony żubra, która będzie również dostępna dla społeczeństwa - informują Lasy Państwowe.
Temat podjęto z poparciem raciborzanina, wiceministra Michała Wosia. Dzięki temu Racibórz zyska atrakcję turystyczną.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz