Czy to już czas pożegnania? - objawy śmierci chomika

Każdy chomik – bez względu na gatunek – jest wspaniałym i niezwykle uroczym pupilem, który swoim zachowaniem jest w stanie zarówno rozbawić, jak i rozczulić opiekuna. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy sposób zachowania zwierzęcia powinien wzbudzić w nas uczucie niepokoju. Dowiedz się jakie objawy powinny skłonić opiekuna do natychmiastowej wizyty w przychodni weterynaryjnej i jakie symptomy mogą być zwiastunem nadchodzącej śmierci zwierzęcia.
Torpor, a śmierć – na czym polega różnica?
Torpor to niezwykle skuteczna strategia przetrwania wykorzystywana głównie przez kolibry, ptaki zaliczane do rzędu jerzykowatych, nietoperze oraz małe ssaki australijskie. W naturze torpor jest stanem polegającym na utrzymaniu normalnej temperatury ciała jedynie w porze dobowej aktywności. W trakcie trwania pozostałej części doby temperatura zostaje natomiast obniżona, co umożliwia ograniczenie spalania energii. Torpor wykorzystywany jest przez zwierzęta wtedy, gdy mają one ograniczone możliwości żerowania. Choć domowy pupil nie jest w stanie doświadczyć sytuacji, w której jego życie byłoby zagrożone śmiercią głodową, to jednak nadal może on wpaść w stan torporu. W takiej sytuacji należy bardzo delikatnie, stopniowo ogrzewać i masować ciałko zwierzęcia, pobudzając tym samym jego organizm do wyjścia z torporu. Należy zaznaczyć, że w przypadku chomika domowego stan ten jest wyjątkowo niebezpieczny. Może się bowiem zdarzyć, że gryzoń już się nie wybudzi.
Chomik – objawy śmierci czyli co powinno skłonić nas do natychmiastowej wizyty w przychodni weterynaryjnej?
Każde, nawet pozornie nieszkodliwe zachowanie chomika, które odbiega od normy powinno zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii. To niezwykle ważne, ponieważ to właśnie wszelkiego rodzaju anomalia w zachowaniu naszego ulubieńca mogą być zwiastunem nadchodzącej śmierci. Z całą pewnością należy natychmiast udać się do wspomnianego specjalisty, gdy zauważymy objawy takie jak m.in. brak energii, brak apetytu, obniżenie temperatury ciała, nadmierna senność, apatia, nagły spadek bądź wzrost wagi, wszelkiego rodzaju problemy z układem oddechowym, zmiany w dotychczasowym usposobieniu (np. zawsze spokojny chomik nagle zachowuje się agresywnie i zaczyna nas gryźć – zwierzę w ten sposób daje znać o chorobie), problemy z aparatem ruchowym i/lub układem nerwowym (np. utrata równowagi, powtarzanie w kółko tej samej czynności, przechylanie głowy na jedną stronę).
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.