Rakieta do squasha - jaką kupić? - poradnik

Początkujący w grze squasha? Musisz być pewny jednego – przyjdzie taki moment, gdy poczujesz, że posiadanie własnej, „tej jedynej” rakiety do squasha stanie się koniecznością. Radzisz sobie coraz lepiej? Ostrzegamy, że zechcesz wymienić dotychczasową rakietę na lepszy model. Lepszy czyli jaki? Rakieta, która zapewni Ci większą moc lub poczucie komfortu? A może szukasz kompromisu pomiędzy tym a tym?
Nie wyobrażasz sobie tygodnia bez kilku gierek, a kort stał się Twoim drugim domem? Nie myśl, że nie zapragniesz posiadać – może i kilku rakiet, a udział w pierwszym turnieju to doskonały moment, aby wyposażyć się w prawdziwą rakietę-petardę!
Bez względu na to, na jakim poziomie jesteś, dobrze dobrana rakieta do squasha to podstawa całej zabawy. Czym kierować się w wyborze rakiety na rynku, który obfituje w wiele marek sportowych i szereg propozycji? Warto poznać parametry, które są istotne w momencie poszukiwania właśnie – tej jedynej, pierwszej, kolejnej czy wymarzonej! Dziś na tapetę wjeżdżają – waga oraz balans – zapnijcie pasy i lecimy.
Zacznijmy od wagi – waga jest bardzo ważną cechą ramy gdyż decyduje o tym, jak czujemy ją w momencie wykonywania zamachu oraz o możliwościach szybkiego manewrowania nią. Tu możemy przytoczyć prostą regułę:
Rakieta ciężka – umożliwia mocniejsze uderzenie; stabilność i mniejsze drgania, co z kolei przekłada się na większą kontrolę. Rakieta lekka – bardziej manewrowalna ponieważ gracz jest w stanie wykonać szybszy zamach czy też szybciej zareagować na konkretną sytuację na korcie. Czy jest zatem tak, że ciężka rakieta da podobną siłę uderzenia co lekka, ale przy szybszym zamachu? Nie zawsze i nie do końca, dlatego pochylmy się jeszcze nad kolejnymi czynnikami, istotnymi przy wyborze rakiety.
Przede wszystkim: rakiety ciężkie dedykowane są dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze squashem – nie wiedzą czy będą ją kontynuować, być może mają obawę czy warto inwestować w sprzęt (rakieta ciężka jest tańsza). Będzie to również – ze względu na cenę – wybór osób, które często łamią rakiety. Jak długo powinniśmy grać tego rodzaju ramą? W zależności od intensywności uprawiania squasha będzie towarzyszyć nam przez okres od roku do dwóch lat.
Nietrudno o wniosek, że rakiety lekkie to sprzęt dla większości graczy klubowych, zaawansowanych i profesjonalistów. Te najlżejsze z kolei dedykowane są bardzo specyficznej grupie squash-maniaków i mimo wszystko stanowią bardzo rzadki wybór graczy.
Złap balans!
Balans to tak zwany środek ciężkości rakiety. Mierzony jest od rączki i podawany w centymetrach lub opisywany „słownie” – „balans na główkę”, „środek”, „balans na rączkę”. Dlaczego jest to istotny parametr przy wyborze rakiety? Bo decyduje o jej charakterystyce – jest jednak faktycznie odczuwalny dla rakiet lekkich i bardzo lekkich ponieważ przy rakietach ciężkich jest praktycznie zawsze przesunięty na rączkę po to, aby rakieta ciężka sprawiała wrażenie zręczniejszej. Balans to… czucie rakiety.
Przy wyborze „tej jedynej” - rakiety do squasha (bohaterki tego tekstu) warto ocenić oba parametry – wagę oraz balans – dopiero ich kombinacja zadecyduje ostatecznie o charakterystyce rakiety.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.