Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO]
![Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
- Rezerwat zasługuje na najwyższą formę ochrony, czyli park narodowy – przekonuje dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Wczoraj i dziś gościł na ziemi raciborskiej.
- To papież polskiej ornitologii – tak o dr. Kruszewiczu mówi red. Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, który pracuje nad książką o rezerwacie Łężczok. Będzie to zbiór wywiadów na temat tego miejsca, jeden z elementów starań o utworzenie nad górną Odrą parku narodowego. Ma mieć powierzchnię tysiąca hektarów i objąć – poza rezerwatem na styku Raciborza Markowic oraz gminy Nędza – także fragment lasów rudzkich pomiędzy Jankowicami a Rudą Kozielską i Kuźnią Raciborską, a także pobliskie meandry Rudy.
Staraniom o utworzenie parku patronuje wiceminister i raciborzanin Michał Woś. Wczoraj (6.08.) wieczorem, w towarzystwie m.in. zastępcy dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz wójt gminy Nędza, spotkał się w Rudach z dr. Kruszewiczem. Autorytet polskiej ornitologii nie ma wątpliwości, że Łężczok i wspomniane dwa obszary zasługują na ochronę jako park narodowy. Wiązałoby się to również z promocją górnej Odry oraz dostępem do środków na odpowiednie zagospodarowanie obszaru. Instytucja dałaby pracę około 40 osobom. Zyskałaby marka ziemi raciborskiej.
W Polsce od dwudziestu lat nie utworzono parku narodowego. Potrzebna jest do tego ustawa. Przygotowanie jej projektu wymaga szeregu konsultacji i działań edukacyjnych. Te rozpoczęła w kwietniu ogólnopolska konferencja pt. Przyroda ziemi raciborskiej, która z udziałem m.in. Małgorzaty Golińskiej, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska i klimatu, oraz wiceministra Michała Wosia odbyła się w murach PWSZ.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany