Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 lipca 202213:33

Alternatywa dla lokat i kont oszczędnościowych

Reklama
Polska:

Obecnie bankowe produkty oszczędnościowe prezentują się całkiem atrakcyjnie, ale przy tak wysokiej inflacji i one nie pozwalają w pełni zabezpieczyć kapitału przed utratą wartości nabywczej. Pytanie zatem, czy istnieje jakaś sensowna alternatywa dla lokat i kont oszczędnościowych?

Obligacje skarbowe – najbezpieczniejsza alternatywa dla lokat i rachunków oszczędnościowych

Jeśli interesują Cię wyłącznie bezpieczne produkty oszczędnościowe, z którymi wiąże się w zasadzie zerowe ryzyko poniesienia straty, ciekawą opcją może być dla Ciebie zakup obligacji skarbowych. Najpopularniejsze z tych instrumentów również dają zysk w postaci odsetek i mają zmienne oprocentowanie, które zależy od stopy referencyjnej, wskaźnika inflacji lub stawki WIBOR. Ich potencjał zysku wygląda podobnie jak w przypadku lokat terminowych, przy czym w warunkach wysokiego wzrostu cen obligacje indeksowane inflacją zapewnią wyraźnie większe zyski niż produkty bankowe.

Obligacje skarbowe ze zmiennym oprocentowaniem mają okres zapadalności od roku do 12 lat i są możliwe do kupienia zarówno w placówkach PKO BP oraz jego biura maklerskiego, jak i przez Internet – za pośrednictwem serwisu tego banku i strony rządowej obligacjeskarbowe.pl. Proces zakupu jest bardzo prosty, dzięki czemu instrumenty są dostępne równie łatwo, co lokaty i konta oszczędnościowe. 

Na rynku występują również obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu, które można nabywać i sprzedawać za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Takie instrumenty płacą odsetki w stałej wysokości, ale mają zmienną cenę, która zależy przede wszystkim od zmian wysokości stóp procentowych. W odróżnieniu od papierów ze zmiennym oprocentowaniem, które nie są notowane na giełdzie, tego typu obligacje mogą więc wygenerować stratę – jeśli zostaną sprzedane przed terminem zapadalności po cenie niższej od ceny zakupu.

Złoto, srebro lub waluty – ryzykowne alternatywy dla lokat

W Polsce inflacja już od kilku dobrych miesięcy przekracza 10%, więc oprocentowanie lokat czy obligacji skarbowych na poziomie 6-7% może wydawać się mało atrakcyjne. Miej jednak na uwadze, że jest to pewny zysk, któremu praktycznie nic nie jest w stanie zagrozić. W praktyce na rynku nie występują inne produkty, które dawałyby wyższe stopy zwrotu przy porównywalnym bezpieczeństwie inwestycji.

Jeśli akceptujesz pewne ryzyko inwestycyjne, część oszczędności możesz ulokować w złocie, srebrze lub walutach, takich jak dolar amerykański czy euro. W odróżnieniu od obligacji czy lokat nie płacą one odsetek, lecz pozwalają zarabiać na zmianach swoich cen. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu nie są to jednak bezpieczne inwestycje. Tego typu aktywa podlegają sporym wahaniom wartości, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent w skali roku. Na ich zakupie możesz więc zarówno zyskać, jak i sporo stracić.

A może akcje lub kryptowaluty?

Jeszcze większe ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje i w coraz popularniejsze kryptowaluty. Wprawdzie mogą one zapewnić rocznie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent zysku, jednak podlegają dużym wahaniom cen i ich zakup lub sprzedaż w nieodpowiednim momencie może przynieść naprawdę dotkliwe straty. Z tego względu należy je uznać za instrumenty spekulacyjne o wysokim ryzyku, a nie sensowną alternatywę dla lokat i kont oszczędnościowych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Niepokój związany z sytuacją na Ukrainie, utrzymywanie się wysokiej inflacji czy obawy o wybuch globalnej recesji gospodarczej doprowadziły w pierwszej połowie 2022 roku do silnych spadków cen akcji czy kryptowalut. W tym czasie słabo radziło sobie również złoto czy srebro, a w zasadzie jedynym wygranym był amerykański dolar, który sukcesywnie zyskiwał na wartości. To tylko przypomina, że inwestowanie nie jest łatwą sztuką i dla większości osób najlepszym miejscem do ulokowania swoich pieniędzy są lokaty, konta oszczędnościowe i obligacje skarbowe.

Niezależnie od tego, która forma oszczędzania jest Ci najbliższa, zajrzyj na stronę: https://moneteo.com/, gdzie znajdziesz szereg przydatnych porad i wskazówek dotyczących finansów, a także rankingi popularnych produktów bankowych czy rachunków inwestycyjnych.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:09

Zapałki to nie zabawki. Cztery zastępy w akcji przy Żorskiej

Zapałki to nie zabawki. Cztery zastępy w akcji przy Żorskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/kboyd
Aktualności30 listopada 202209:06

Polityczny atak na polskich Niemców

Polityczny atak na polskich Niemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
źródło: rp.pl, fot. pixabay.com
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:32

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO]

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Raszczycach, OSP Markowice
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności28 listopada 202208:37

OSiR zaprasza na Bieg Mikołajkowy oraz Nordic Walking

OSiR zaprasza na Bieg Mikołajkowy oraz Nordic Walking - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności30 listopada 202208:29

800 tys. zł do podziału na raciborski sport

800 tys. zł do podziału na raciborski sport - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
red., fot. arch. portalu/gala sportu 2020
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.