Alternatywa dla lokat i kont oszczędnościowych

Obecnie bankowe produkty oszczędnościowe prezentują się całkiem atrakcyjnie, ale przy tak wysokiej inflacji i one nie pozwalają w pełni zabezpieczyć kapitału przed utratą wartości nabywczej. Pytanie zatem, czy istnieje jakaś sensowna alternatywa dla lokat i kont oszczędnościowych?
Obligacje skarbowe – najbezpieczniejsza alternatywa dla lokat i rachunków oszczędnościowych
Jeśli interesują Cię wyłącznie bezpieczne produkty oszczędnościowe, z którymi wiąże się w zasadzie zerowe ryzyko poniesienia straty, ciekawą opcją może być dla Ciebie zakup obligacji skarbowych. Najpopularniejsze z tych instrumentów również dają zysk w postaci odsetek i mają zmienne oprocentowanie, które zależy od stopy referencyjnej, wskaźnika inflacji lub stawki WIBOR. Ich potencjał zysku wygląda podobnie jak w przypadku lokat terminowych, przy czym w warunkach wysokiego wzrostu cen obligacje indeksowane inflacją zapewnią wyraźnie większe zyski niż produkty bankowe.
Obligacje skarbowe ze zmiennym oprocentowaniem mają okres zapadalności od roku do 12 lat i są możliwe do kupienia zarówno w placówkach PKO BP oraz jego biura maklerskiego, jak i przez Internet – za pośrednictwem serwisu tego banku i strony rządowej obligacjeskarbowe.pl. Proces zakupu jest bardzo prosty, dzięki czemu instrumenty są dostępne równie łatwo, co lokaty i konta oszczędnościowe.
Na rynku występują również obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu, które można nabywać i sprzedawać za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Takie instrumenty płacą odsetki w stałej wysokości, ale mają zmienną cenę, która zależy przede wszystkim od zmian wysokości stóp procentowych. W odróżnieniu od papierów ze zmiennym oprocentowaniem, które nie są notowane na giełdzie, tego typu obligacje mogą więc wygenerować stratę – jeśli zostaną sprzedane przed terminem zapadalności po cenie niższej od ceny zakupu.
Złoto, srebro lub waluty – ryzykowne alternatywy dla lokat
W Polsce inflacja już od kilku dobrych miesięcy przekracza 10%, więc oprocentowanie lokat czy obligacji skarbowych na poziomie 6-7% może wydawać się mało atrakcyjne. Miej jednak na uwadze, że jest to pewny zysk, któremu praktycznie nic nie jest w stanie zagrozić. W praktyce na rynku nie występują inne produkty, które dawałyby wyższe stopy zwrotu przy porównywalnym bezpieczeństwie inwestycji.
Jeśli akceptujesz pewne ryzyko inwestycyjne, część oszczędności możesz ulokować w złocie, srebrze lub walutach, takich jak dolar amerykański czy euro. W odróżnieniu od obligacji czy lokat nie płacą one odsetek, lecz pozwalają zarabiać na zmianach swoich cen. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu nie są to jednak bezpieczne inwestycje. Tego typu aktywa podlegają sporym wahaniom wartości, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent w skali roku. Na ich zakupie możesz więc zarówno zyskać, jak i sporo stracić.
A może akcje lub kryptowaluty?
Jeszcze większe ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje i w coraz popularniejsze kryptowaluty. Wprawdzie mogą one zapewnić rocznie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent zysku, jednak podlegają dużym wahaniom cen i ich zakup lub sprzedaż w nieodpowiednim momencie może przynieść naprawdę dotkliwe straty. Z tego względu należy je uznać za instrumenty spekulacyjne o wysokim ryzyku, a nie sensowną alternatywę dla lokat i kont oszczędnościowych.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Niepokój związany z sytuacją na Ukrainie, utrzymywanie się wysokiej inflacji czy obawy o wybuch globalnej recesji gospodarczej doprowadziły w pierwszej połowie 2022 roku do silnych spadków cen akcji czy kryptowalut. W tym czasie słabo radziło sobie również złoto czy srebro, a w zasadzie jedynym wygranym był amerykański dolar, który sukcesywnie zyskiwał na wartości. To tylko przypomina, że inwestowanie nie jest łatwą sztuką i dla większości osób najlepszym miejscem do ulokowania swoich pieniędzy są lokaty, konta oszczędnościowe i obligacje skarbowe.
Niezależnie od tego, która forma oszczędzania jest Ci najbliższa, zajrzyj na stronę: https://moneteo.com/, gdzie znajdziesz szereg przydatnych porad i wskazówek dotyczących finansów, a także rankingi popularnych produktów bankowych czy rachunków inwestycyjnych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.