Czy wystarczy pieniędzy dla nauczycieli i remont Bosackiej-Rybnickiej?

To pytania, jakie padły na czwartkowej komisji gospodarki Rady Miasta Racibórz przy okazji procedowania zmian tegorocznego budżetu.
Przedstawieniem uchwały budżetowej zajął się Oswald Schuderla, kierownik Referatu ds. Budżetu i Analiz. W dyskusji jako pierwszy głos zabrał radny Marcin Fica. – W kwietniu pytałem się o projekt drogi DW 935. Mówiono, że trzeba czym prędzej rozpocząć procedurę przetargową. Wszystko drożeje, a inne samorządu już zaznaczyły, że pieniądze z Polskiego Ładu mogą nie wystarczyć. Jak to będzie u nas? Czy subwencja oświatowa będzie wystarczająca do uwzględnienia podwyżek? – pytał.
- Subwencja, która w ostatnim czasie przyszła do urzędu to około 2 mln złotych. Czy wystarczy na wynagrodzenia z uwzględnieniem pożyczek, nie jestem w stanie powiedzieć. Musiałby odpowiedzieć naczelnik Wydziału Edukacji – odpowiedział O. Schuderla.
Na część pytania radnego, dotyczącą remontu drogi DW 935 od ulicy Bosackiej do mostu na Uldze odpowiedział wiceprezydent Dominik Konieczny. - Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład przewidywał podpisanie umowy na pół roku od otrzymania promesy. Ten termin minął, jak zauważył pan radny w maju. W międzyczasie zmieniły się założenia programu i wydłużono czas na ogłoszenie przetargu o kolejne trzy miesiące – mówił.
Przypomnijmy, że z pierwszego rozdania Polskiego Ładu urząd pozyskał 18 mln zł na remont Bosackiej od Jana do wiaduktu oraz Rybnickiej do mostu na Uldze. SZCZEGÓŁY planowanej inwestycji.
- Kiedy więc może być realizacja? – dociekał radny. – Niezwłocznie po podpisaniu porozumienia z ZDW będziemy w stanie rozpocząć dalsze działania. To zostało już podpisane. Obecnie po stronie Urzędu Marszałkowskiego trwa procedowanie tego porozumienia. Co do cen, jest to prawda, że one drastycznie wzrosły. Obecnie jednak widzimy pewnego rodzaju stabilizację – powiedział zastępca prezydenta.
- Jaki jest zakres modernizacji drogi na Kobylę? – pytał Mirosław Lenk. – O ile dobrze pamiętam, to co mówił pan Starosta, to 80% wykładają Lasy Państwowe, a pozostałe 20% samorządy, przez teren których przebiega droga. Jeśli chodzi o zakres robót, to sądząc po kwocie, będzie to jedynie wymiana nawierzchni – powiedział D. Konieczny. – Bez wymiany podbudowy droga znów szybko będzie zdegradowana – stwierdził radny Mirosław Lenk. – Takie są i nasze obawy panie radny – zakończył tę dyskusję wiceprezydent.
Uchwała została poddana pod głosowanie. Jeden radny był za, sześciu wstrzymało się od głosu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz