Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 czerwca 202208:56

Lenk-Konieczny: krótkie spięcie o plac Długosza

Lenk-Konieczny: krótkie spięcie o plac Długosza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wiceprezydent Dominik Konieczny uznał za chybiony projekt zagospodarowania placu Długosza, który przygotowano i pozyskano pieniądze w czasach rządów Mirosław Lenka. – Pan niepotrzebnie prowokuje – uznał Lenk.

Temat przewija się już od kilku lat. W poprzedniej kadencji M. Lenk przygotował projekt zagospodarowania placu Długosza. Ratusz, w październiku 2018 r., pozyskał też dofinansowanie - z Unii Europejskiej prawie 5,6 miliona złotych, a z budżetu państwa to 720 tysięcy złotych. Wkrótce odbyły się wybory. Prezydent Dariusz Polowy zrezygnował z realizacji zadania, a niedługo potem zabudowę placu Długosza zapowiedziały Eko-Okna. Pozyskane przez Lenka wsparcie wróciło do Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Blisko połowę tej kwoty udało się odzyskać na zagospodarowanie lewobrzeżnych bulwarów w oparciu o gotowy projekt pozostawiony przez ekipę Lenka. Eko-Okna z planów kupna pl. Długosza zrezygnowały, a prezydent zapowiedział niedawno, że z powodu epidemii nie można było znaleźć nowych rozwiązań.

Czytaj także:

Plac Długosza czeka na odwołanie epidemii. Prezydent tłumaczy się ze swojej sztandarowej inwestycji

Lenk oburzony po tłumaczeniach Polowego na temat placu Długosza

Karma wraca, czyli klątwa placu Długosza

Krótka dyskusja o placu Długosza toczyła się przy okazji Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Racibórz do roku 2030 – tego samego, w oparciu o który cztery lata temu występowano o wsparcie. Omówieniem zajął się przedstawiciel Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

- Ostatnio przyjęliście państwo uchwałę wyznaczającą obszar zdegradowany i rewitalizacji. Teraz przystępujemy do dalszego etapu. W tym czasie spotkaliśmy się z mieszkańcami. Aktualnie pracujemy nad uszczegółowieniem diagnozy. Do tego konieczne jest opracowanie celów, a następnie przejście do projektów. Badanie zostanie przeprowadzone przy pomocy ankiet wysyłanych do interesariuszy oraz w trakcie spotkań z mieszkańcami. Na skutek wszystkich tych działań zostaną opracowane harmonogramy, a następnie po raz kolejny zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami oraz organami zewnętrznymi. Po tym etapie cały dokument zostanie państwu zaprezentowany do zaopiniowania – powiedział reprezentant UE w Katowicach.

Jako pierwsza do dyskusji zgłosiła się Anna Kobierska-Mróz, naczelnik Wydziału Rozwoju, która poinformowała o wszczęciu przez nadzór prawny Wojewody. – Zostaliśmy poinformowani o tym fakcie złożyliśmy wyjaśnienia i mamy nadzieję, że skończy się to jedynie na technicznej poprawce poprzez usunięcie diagnozy jako załącznika do uchwały. Jeśli tak się jednak nie stanie będziemy zmuszeni do przesunięcia uchwały na sierpień – powiedziała.

Radny Marcin Fica przypomniał, że w poprzedniej kadencji zrewitalizowany miał być plac Długosza. – Były już nawet pieniądze, ale obecny pan prezydent je zwrócił, bo wielu przeszkadzała funkcja pralni, jaka miała się tam znajdować. Jak to wygląda obecnie? – dociekał.

- Mieszkańcy mają prawo zgłosić co chcieliby na danym obszarze – odparł przedstawiciel katowickiego UE. Wiceprezydent Dominik Konieczny dodał z kolei, że jest przekonany, że dobrze się stało, iż projekt ten został wycofany. – Był on moim zdaniem i wielu mieszkańców po prostu chybiony – powiedział.

Słowa te wywołały konsternację u radnego Mirosława Lenka. Skomentował je słowami: - Pan wiceprezydent niepotrzebnie prowokuje – powiedział.

Uchwała została ostatecznie poddana pod głosowanie. Sześciu radnych było za, pięciu było nieobecnych. Dokument został więc zaopiniowany pozytywnie.

Autor: (greh), w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 maja 202412:25

Targ staroci i bazarek rzeczy używanych, który ma być teraz co miesiąc [FOTO i WIDEO]

Targ staroci i bazarek rzeczy używanych, który ma być teraz co miesiąc [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Organizatorka bazarku, Joanna Turkiewicz, zapowiada, że przy sprzyjającej pogodzie będzie stale towarzyszył comiesięcznemu targowi staroci.

red.
Aktualności17 maja 202413:21

Strażacka akcja na raciborskim zamku

Strażacka akcja na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202409:00

PTTK zaprasza na wyprawę. Cel to Orlica i Jagodna

PTTK zaprasza na wyprawę. Cel to Orlica i Jagodna - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe arch. PTTK
Reklama
Aktualności18 maja 202412:16

III Dni Dulcissimiańskie. Mistyczka z Raciborza Brzezia bliższa wiernym

III Dni Dulcissimiańskie. Mistyczka z Raciborza Brzezia bliższa wiernym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie rozpisano na trzy dni, 17-19 maja. Przygotowano wykłady, panel dyskusyjny, wspólne Eucharystie i uwielbienie, ale nie zabraknie też poczęstunków i pikniku rodzinnego. – Serdecznie zapraszam do wspólnego poznawania tej niezwykłej postaci – mówi s. Małgorzata Cur ze zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Dni na żywo relacjonuje EWTN.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202410:02

Trwają działania PRĘDKOŚĆ

Trwają działania PRĘDKOŚĆ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
KPP Racibórz
Reklama
Aktualności18 maja 202421:18

Huk, muzyka baśniowych światów i archeolożka Egipcjanka. Noc w raciborskim Muzeum

Huk, muzyka baśniowych światów i archeolożka Egipcjanka. Noc w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Placówka z ul. Chopina i Gimnazjalnej przygotowała dziś, 18.05., sporo atrakcju, a jej progi przekroczył tłum zwiedzających. Bracia kurkowi tradycyjnie zaczęli od trzech armatnich wystrzałów.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.