Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 kwietnia 202208:16

Plac Długosza czeka na odwołanie epidemii. Prezydent tłumaczy się ze swojej sztandarowej inwestycji

Plac Długosza czeka na odwołanie epidemii. Prezydent tłumaczy się ze swojej sztandarowej inwestycji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Minęły już trzy lata, odkąd raciborzanie poznali plany zabudowy placu Długosza przez Eko-Okna. W odpowiedzi na interpelację Radnych Niezależnych M. Fity Dariusz Polowy tłumaczy, dlaczego nadal nic się tu nie dzieje.

Interpelacja Klubu Radnych Niezależnych M. Fity
25 lutego 2019 r. Prezydent Dariusz Polowy zorganizował konferencję prasową podsumowującą 100 dni od swojego zaprzysiężenia. Na konferencji przedstawiono projekt zagospodarowania pl. Długosza i ujawniono zainteresowanego inwestora, który w związku z powyższym zamierza odkupić teren miejski warty nawet ok. I O mln. Prezydent Dariusz Polowy publicznie poinformował, iż o dalszych losach zadecydują teraz radni wyrażając zgodę na sprzedaż tego gruntu.

27 marca 2019 r. Prezydent Dariusz Polowy przedstawił na sesji Rady Miasta Racibórz informację dot. planów zagospodarowania pl. Długosza. Na tej sesji Prezydent Dariusz Polowy zaapelował do radnych o podjęcie nowej uchwały o sprzedaży tego terenu, unieważniając poprzednią obowiązującą uchwałę z 2008 r., aby dać jednoznaczny sygnał, że ta Rada chce tą inwestycję zrealizować. Prezydent poinformował również, iż stosowny projekt nowej uchwały pojawi się dopiero, gdy zostanie doprecyzowana kwestia inwestycji i sposobu zabezpieczenia interesu miasta z potencjalnymi inwestorami oraz, że o wynikach rozmów będzie na bieżąco informował Radę.

Prezydent Dariusz Polowy przedłożył radnym na sesji w dniu 29 maja 2019 r. projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż prawa własności działki gruntu położonej w Raciborzu przy placu Jana Długosza. Przedmiotowa uchwała została przyjęta na sesji w dniu 29 maja 2019 r. większością 12 głosów za.

Zapowiedź dot. zagospodarowania pl. Długosza była również „sztandarową" obietnicą przedwyborczą Dariusza Polowego w kampanii wyborczej w 2018 r. Niestety, Prezydent Dariusz Polowy okłamał Radę, bo nie informował i nie informuje na bieżąco Radę (jak obiecał publicznie) w sprawie pl. Długosza.

Prezydent Dariusz Polowy od prawie 3 lat unika odpowiedzi na pytania radnych o przyszłość tej inwestycji zapowiedzianej przez niego nie tylko na konferencji prasowej w 2019 r. ale i w kampanii przedwyborczej w 2018 r.

Raciborzanie czują się oszukani, bo mija już prawie 4 lata, a ze strony Prezydenta Dariusza Polowego brak jest konkretnych decyzji 1 działań w sprawie zagospodarowania pl. Długosza.

Ponadto dla przypomnienia Prezydent Dariusz Polowy zwrócił 6,3 mln dotacji na zagospodarowanie pl. Długosza. Odzyskał tylko część, która przeznaczył na zagospodarowanie drugiego brzegu Odry. Zagospodarowanie drugiego brzegu Odry, które w wydaniu Prezydenta Dariusza Polowego okazało się „zabetonowaniem" brzegu Odry, czyli powieleniem krytykowanej wielokrotnie przez Dariusza Polowego koncepcji „betonowania" brzegu Odry.

W związku z powyższym ponawiamy pytanie dot. pl. Długosza: CO DALEJ ZE „SZTANOAROW Ą" INWESTYCJĄ ZAGOSPODAROWANIA PL. DŁUGOSZA OBIECANĄ PRZEZ PANA RACIBORZANOM ZARÓWNO W KAMPANII WYBORCZEJ W 2018 r. JAK I NA KONFERENCJI PRASOWEJ W 2019 r.?

Odpowiedź prezydenta
W odpowiedzi na interpelację otrzymaną w dniu 6 kwietnia br. informuję, że Rada Miasta w dniu 29 maja 2019 roku podjęła uchwałę o sprzedaży Placu Długosza. Za głosowało 12 radnych. Wśród nich byli:
1 Anna Szukalska
2 Marian Czerner
3 Michał Szukalski
4 Józef Galli
5 Dawid Łomnicki

Jak stanowi uzasadnienie do uchwały: Sprzedaż nieruchomości ma na celu uzyskanie optymalnego zagospodarowania dla centralnego, reprezentacyjnego kwartału miasta.

Tym samym radni uznali, że zagospodarowanie Placu Długosza powinno być inne niż to, które planował w 2018 roku ówczesny prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Należy przypomnieć, że miało ono polegać na budowie pralni publicznej, kafejki internetowej i szaletu miejskiego oraz parkingu. Podobne zdanie mieli wyborcy, którzy w 2018 roku głosowali w wyborach samorządowych wybierając program wyborczy 10-tka Polowego, gdzie jasno w punkcie szóstym było wyartykułowane cyt.: „Zatrzymanie budowy pralni i kafejki internetowej na Placu Długosza”. Inwestycję wyceniono na ponad 9 mln zł (dofinansowanie 6 mln 295 tys.). Miasto ze swojego budżetu miało zapłacić za pralnię, kafejkę internetową i szalet oraz parking prawie 3 mln zł.

Dzięki rezygnacji z budowy pralni, kafejki internetowej i szaletu wraz z parkingiem miasto zaoszczędziło prawie 3 mln zł, które wykorzystano w roku następnym m.in. na spłatę zadłużenia wynikającego z budowy H2Ostróg oraz budowę dziennego domu opieki i mieszkań wspomaganych przy Placu Wolności.

Środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego, zostały wykorzystane na zagospodarowanie lewobrzeżnych bulwarów tj. budowę nowego ciągu pieszo-rowerowego i ścieżki rowerowej po koronie wałów; budowę schodów terenowych wokół starego dębu, wymianę nawierzchni przejazdu wałowego oraz oświetlenie terenu, doposażenie go w ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Wykorzystano 1 milion 913 tysięcy zł. dofinansowania, a wysokość środków własnych miasta zaangażowanych w zadanie wyniosła jedynie 5% jego wartości.

Należy wskazać, że w pierwszej wersji, mówiącej o wykorzystaniu 6,3 mln zł dofinansowania na budowę pralni, kafejki internetowej i szaletu z parkingiem planowano wy-dać 3 mln zł środków własnych, czyli dotacja stanowiła zaledwie 66% całości zadania. Natomiast w wypadku zagospodarowania bulwarów dotacja stanowiła 95% całości zadania, czyli prawie 100%.

Warto podkreślić, że w tak ciężkim okresie pandemii dzięki staraniom prezydenta tylko w latach 2020 - 2021 pozyskano 62 mln zł środków zewnętrznych w postaci dotacji m.in. na:
- „Budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)”
- „Poprawę efektywności energetycznej poprzez kompleksową termomodernizację budynków mieszkalnych w Raciborzu”
- „Realizację Programu ograniczenia niskiej emisji z budynków jednorodzinnych w Mieście Racibórz”
- „Budowę żłobka miejskiego w Raciborzu”
- „Wysoką jakość edukacji w Mieście Racibórz”
- „Przebudowę ul. Gen. Józefa Bema, Cecylii oraz Marii Rodziewiczówny w Raciborzu”
- „Wsparcie rozwoju OZE na terenie miasta Racibórz”
- „Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej”

Mówiąc zaś o inwestorze w kontekście zagospodarowania Placu Długosza zawsze mieliśmy do czynienia z sytuacją nierozstrzygniętą i ta, czy inna firma była tylko domniemanym inwestorem. Mając na względzie trudności, jakie inwestorzy napotkali w wyniku pandemii i ich obawy dotyczące inwestowania, miasto nie zdecydowało się na rozpisanie przetargu, aby nie powtórzyła się sytuacja, gdy prezydent Mirosław Lenk po wycofaniu się inwestora w roku 2010 obniżył cenę z 8 mln na 4 523 110 zł.

Ta ostrożność prezydenta Dariusza Polowego wynika z troski o dobro miasta i uzyskania jak największych korzyści w ramach tego przedsięwzięcia. Teraz gdy lada dzień należy się spodziewać odwołania stanu epidemii, jest właściwy czas, aby wyjść do inwestorów z ofertą zagospodarowania Placu Długosza.

Prezydent miasta Dariusz Polowy

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja30 marca 202322:03

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO]

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Politechnika nad Odrą ma już w Raciborzu ugruntowaną markę. Swoje miejsce znajdą tu ścisłe umysły, nastawione na nowe technologie, otwarte na współpracę zagraniczną.

Marta Wawoczny
Aktualności30 marca 202307:59

Parada 2022 udana dla Zary

Parada 2022 udana dla Zary - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja30 marca 202322:20

Biznes, logistyka i reklama w historycznych murach. Dni Otwarte w Ekonomiku

Biznes, logistyka i reklama w historycznych murach. Dni Otwarte w Ekonomiku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już dwa stulecia młodzi ludzie zdobywają wiedzę w murach dawnego klasztoru dominikanek. Tradycje Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum kontynuuje Ekonomik. Dni otwarte poprzedziło otrzymanie akredytacji programu Erasmus+.

Marta Wawoczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.