Procesja Bożego Ciała w Raciborzu-Brzeziu. Przed rokiem 800-lecia

Wierni przeszli tradycyjną trasą do czterech kaplic, a proboszcz krótko wspominał ich historię. Brzezie nad Odrą w przyszłym roku świętować będzie 800-lecie pierwszej wzmianki na swój temat.
Brzezie, wzmiankowane po raz pierwszy w 1223 r. jako wieś należąca do rybnickich premonstratensek (norbertanek), przez wiele lat było związane z ziemią rybnicką. Dzielnicą Raciborza jest dopiero od 1975 r., a do 1939 r. należało do II Rzeczypospolitej. To jedna z większych dzielnic z liczną i żywą parafią należącą do Archidiecezji Katowickiej.
Pierwsza z kaplic znajduje się przy starym cmentarzu. Funkcjonowała jeszcze w czasach starego kościoła. Dawniej - do czasu pogrzebu - przechowywano tu ciała zmarłych.
Czwarta z kaplic, w rejonie skrzyżowania Brzeskiej i Pogrzebieńskiej, miała zostać zburzona w czasach komunistycznych. Stała zbyt blisko obecnej drogi do Lubomi. W ciągu jednej nocy została jednak przesunięta o dwa metry. Znajduje się na niej inskrypcja "Kółko teatralne Zorza 1949" oraz malowidło z przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wewnątrz znajduje się figura św. Jana Nepomucena, którą miała przynieść Odra podczas jednego z wezbrań.
Wszystkie kaplice są zadbane i zawsze pięknie ustrojone.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.