Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 czerwca 202210:48

Prezydent Polowy chce więcej pieniędzy na piłkarską Unię, radna Nowacka pyta o sprawiedliwość

Prezydent Polowy chce więcej pieniędzy na piłkarską Unię, radna Nowacka pyta o sprawiedliwość - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Sprawa piłkarskiej Unii zdominowała majową sesję. Działającego w formie miejskiej spółki klubu bronił Dariusz Polowy. Opozycyjni wobec niego radni wskazywali na rosnące straty i koszty oraz sprawiedliwość. Wszyscy zapewniali, że chcą dobrze dla raciborskiej piłki, a Unii życzą sukcesów.

Koszty mają tu duże znaczenie, bo Unia Racibórz, pokonując w dzień sesji Granicę Ruptawę, jest już jedną nogą w czwartej lidze. Dotąd za rywali miała podraciborskie teamy z Nędzy, Tworkowa czy Krzyżanowic. W przyszłym sezonie – w II grupie IV ligi śląskiej - może zagrać z sąsiadami z Gorzyc, Rybnika, Bełku, Czańca czy Żywca.

Droga do markowych zespołów jeszcze daleka, ale już IV liga wygeneruje dodatkowe koszty dla klubu. Prezydent Dariusz Polowy zapowiedział na środowej sesji, że zwróci się do radnych o dodatkowe pieniądze na piłkarzy ze Srebrnej. Nie wiadomo o jaką kwotę chodzi. – Wypada żebym je najpierw przedstawił państwu radnym – oświadczył na konferencji prasowej 1 czerwca.

Piłkarska Unia Racibórz działa jako miejska spółka i przynosi straty, za 2020 i 2021 r. łącznie blisko 450 tys. zł. Żyje głównie z miejskiej dotacji, a większość pieniędzy (66,2 proc.) wydaje na wynagrodzenia i pochodne 483 tys. zł (dane za 2021 r.), w tym na pensję prezesa Kamila Paruzela.

- Spółka UNIA Racibórz sp. z o.o. nie jest rentowna i nie posiada płynności finansowej. W badanym okresie koszty znacznie przewyższały uzyskane przychody, co spowodowało stratę netto. Spółka ponadto jest zadłużona kapitałem krótkoterminowym. Jednak bardzo krótki okres jej funkcjonowania nie pozwala wyciągnąć jednoznacznych wniosków, co do kontynuacji działalności. Należy zwrócić uwagę, na charakter i specyfikę działalności. przedsiębiorstwa. Jest to działalność sportowa, mająca na celu szkolenie piłkarskie zawodników, głównie dzieci i młodzieży. Spółka skupia się na działaniach mających na celu propagowanie zdrowego trybu życia oraz aktywizacji sportowej wśród dzieci i młodzieży. Tego typu przedsięwzięcia mogą się spotkać z wieloma trudnościami z zakresu pozyskania kapitałów, zarówno od podmiotów zewnętrznych, jak i z własnych przychodów – to stanowisko audytorów z Polskiego Instytutu Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju z siedzibą w Opolu. Cały dokument jest dostępny [tutaj].

Dariusz Polowy, orędownik zastąpienia stowarzyszenia kultury fizycznej Klub Sportowy Unia Racibórz (nadal figuruje w krajowym rejestrze sądowym) spółką skarbu gminy wedle modelu nakreślonego przez Marka Śledzia z częstochowskiego Rakowa, wierzy w świetlaną przyszłość projektu. Unia – jak przekonuje - ma wynik (m.in. bliski awans do IV ligi śląskiej). Z 60 do około 180 wzrosła liczba trenujących zawodników. Potrzebuje czasu, by okrzepnąć i spokoju, którego w ostatnich miesiącach jej brakowało, a to za sprawą 600 skierowanych do niej zapytań w trybie dostępu do informacji publicznej, nie licząc donosów na policję i do sądu. – Unia była nękana – nie ma wątpliwość prezydent.

Unia musi też mieć zaplecze treningowe, a konkretnie boisko ze sztuczną murawą, które od lat obiecywano środowisku piłkarskiemu. Na sesji Polowy wyliczył, że inwestycje w infrastrukturę sportową za czasów Mirosława Lenka sięgnęły 55 mln zł. Co do boiska, to na obietnicach się skończyło.

W tej kadencji pieniądze na boisko już są, tyle, że trwa spór co do lokalizacji. D. Polowy, podpierając się opiniami wspomnianego środowiska, widzi boisko w miejscu obecnej głównej murawy przy Srebrnej, rządząca większość obok niej, tam gdzie kiedyś był basen. – Stara murawa ma zostać – powtarza niemal co sesję radny Paweł Rycka. Realizacja inwestycji wymaga porozumień z właścicielami sąsiednich działek. Temat jest w biegu, efektów, czyli przetargu na budowę jak na razie brak.

Problemem pozostaje finansowanie spółki. Jak się okazuje, nie pozyskuje ona – wzorem innych raciborskich klubów - środków zewnętrznych z grantów i dotacji, koncentrując się na tym, co dostanie z budżetu miasta. Prezes Kamil Paruzel przyznał na sesji, że spółka nie ma tu osiągnięć, dziękując jednocześnie rajcom za cenne wskazówki. Obiecał, że zorientuje się w temacie.

Prezydent z kolei przekonywał radnych, że Unia Racibórz sp. z o.o. to spółka społeczna. – Nie ważne jest to, jaki wynika osiąga, ale czy realizuje cele społeczne – tak w skrócie można streścić ideę.

Problem w tym, że prawo nie zna pojęcia spółka społeczna. Stworzył je sam prezydent na potrzeby swojej argumentacji na forum Rady Miasta. Przyznał, że Unia Racibórz musi działać zgodnie z prawem spółek i przepisami o rachunkowości. Zapewnia przy tym, że prawo nie zostało naruszone. Formalnie – jak przekonuje – wszystko gra.

Tego optymizmu nie podzielają radni. – Chcemy się dowiedzieć, czy spółka, której gmina nie wyposażyła w żaden majątek, pozbawiona możliwości generowania przychodów, skazana na dotacje samorządu ma perspektywy prowadzenia działalności sportowej w oparciu o rachunek ekonomiczny i reguły spółek handlowych – to treść oświadczenia z forum komisji byłego prezydenta Mirosława Lenka. – Opłaceni przez miasto audytorzy zewnętrzni nie potrafią a może nie chcą odpowiadać na proste pytania radnych, prezydent milczy zasłaniając się brakiem zatwierdzonych dokumentów spółki – dodał Lenk, dziś radny, szef komisji budżetowej.

Spór dotyczy też formy osiągania celu społecznego. Dla D. Polowego to spółka kapitałowa. Rządzące w Radzie Miasta kluby Razem dla Raciborza i Radnymi Niezależnymi Michała Fity stoją na stanowisku, że cel społeczny oparty na finansowaniu z budżetu miasta można było osiągnąć poprzez istniejące nadal stowarzyszenie KS Unia Racibórz lub poprzez Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Akcentowane przez Lenka dane księgowe nie kłamią – spółka przynosi straty, a jej zobowiązania rosną. – Spółka nie ma płynności finansowej, a jej wskaźniki są bliskie zera. Analiza wskaźnikowa spółki nie rokuje jej dalszej działalności, jedyne problemy, jakie sygnalizuje prezes zarządu, to pandemia i niska frekwencja na trybunach, a działania na przyszłość to więcej obozów i eventów – oświadczył. Unia zalega nawet miejskim Wodociągom. Prezes pobiera miesięczną pensję, o której może tylko pomarzyć wielu działaczy.

Do tych działaczy nawiązała na sesji była wiceprezydent a dziś radna Ludmiła Nowacka, wskazując na problem sprawiedliwości. Z jednej strony bowiem, jak mówiła, mamy inne dyscypliny i kluby, działaczy pracujących nieraz jako wolontariusze i pieniądze, jakie udaje im się pozyskać ze źródeł zewnętrznych – związków czy programów unijnych. Z drugiej miejską spółkę, która nie potrafi zdobyć dodatkowych funduszy, bazując na miejskiej dotacji.

Spór trwa, a kolejna jego odsłona zapowiada się w chwili, gdy prezydent zwróci się do radnych o kolejne pieniądze dla piłkarskiej Unii Racibórz.

Możesz wysłuchać dyskusji u Unii RacibórzLink do nagrania z sesji – ustaw czas na 2:30:00

Wypowiedź o Unii Racibórz sp. z o.o. na początku nagrania z posesyjnej konferencji prasowej

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202209:46

Raport 998. Nocny pożar w Krzanowicach. Atak owadów w Czerwięcicach i Samborowicach

Raport 998. Nocny pożar w Krzanowicach. Atak owadów w Czerwięcicach i Samborowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwadzieścia jeden interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i jednostek OSP w trakcie minionego długiego weekendu. Rozpoczęto także jedno działanie cykliczne, które polega na dwukrotnym monitorowaniu rzeki Odry każdego dnia. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności16 sierpnia 202209:26

Życie i praca śp. profesora Mariana Teodora Kapicy [WSPOMNIENIE]

Życie i praca śp. profesora Mariana Teodora Kapicy [WSPOMNIENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
dr Beata Fedyn, fot. Gabriela Habrom-Rokosz
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202208:59

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. swojskapilka.pl
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202213:52

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie

Pamiętacie kopalnię Anna? Tak może się zmienić teren po pszowskiej grubie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Region:

Zielono, niebanalnie i industrialnie – tak będzie zmieniał się teren ParkAnów, czyli obszarów należących dawniej do nieczynnej dziś kopalni Anna. Swoją wizję przedstawili dwaj młodzi projektanci: Karolina Cieślik i Aleksander Bugla.

UM Pszów
Reklama
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202212:15

Czesi, Anglicy i Holendrzy zbadają wodę z Odry

Czesi, Anglicy i Holendrzy zbadają wodę z Odry - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
red., fot. OSP Markowice
Reklama
Aktualności17 sierpnia 202212:54

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku

Muzyka rockowa i gra umysłowa. Weekend na raciborskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nadchodzący weekend w Raciborzu będzie bogaty w wydarzenia. Nie zabraknie ich także na Zamku Piastowskim. Sprawdź, co przygotowano!

Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności17 sierpnia 202209:23

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców

Raport 998. Zapach gazu zaniepokoił mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Styl życia16 sierpnia 202212:50

Metropolitalne święto w Rudach pełne okrągłych rocznic

Metropolitalne święto w Rudach pełne okrągłych rocznic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Biskupi metropolii górnośląskiej spotkali się wczoraj, 15 sierpnia, z wiernymi w Rudach. Na dziedzińcu pałacu opackiego odprawiono uroczystą Mszę św. W tym roku przypada wyjątkowo dużo jubileuszy.

fot. Krystian Tischbierek
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.08.2022
17 sierpnia 202216:32

Nasz Racibórz 12.08.2022

Nasz Racibórz 05.08.2022
17 sierpnia 202216:30

Nasz Racibórz 05.08.2022

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.