Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 maja 202214:32

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r.

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wyda w tym roku prawie 468 mln zł. W tym ponad 72 mln zł pochodzić będą ze funduszy Unii Europejskiej. Jedna z ważniejszych inwestycji jest obwodnica od DK 45 na wysokości Rudnika w stronę Eko-Okien.

W tej kwocie aż nieco ponad 208 mln zł przeznaczonych jest na inwestycje. Będą to obwodnice oraz całkowicie przebudowane odcinki dróg. Powstaną też nowe mosty i wiadukty wybudowane w miejsce wyeksploatowanych obiektów. Na bieżące remonty, czyli odtworzenie wyeksploatowanych odcinków dróg przeznaczone jest w tym roku 8,9 mln zł. Prawie 36,8 mln zł zarezerwowano na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania dróg, czyli naprawę ubytków w jezdni, odtwarzanie oznakowania pionowego i poziomego oraz na zimowe utrzymanie (odśnieżanie, walka ze śliskością, sprzątanie po zimie).

Planowana północno – zachodnia obwodnica Raciborza stanowić ma przedłużenie realizowanej obecnie północnej obwodnicy Raciborza (budowanej jako etap 4 i 5 Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna) aż do podłączenia z drogą wojewódzką nr 416. Nowa obwodnica, która po wybudowaniu będzie stanowiła nowy ciąg drogi wojewódzkiej nr 416. Zaczynać się będzie na istniejącym rondzie z drogą krajową nr 45 na północ od miejscowości Rudnik, następnie będzie omijać od północy miejscowość Rudnik i dalej jej ślad będzie miał przebieg północ – południe aż do włączenia w istniejącą drogę wojewódzką nr 416. Będzie to droga o długości ok. 5 km. Zaprojektowana zostanie w standardzie klasy „G” o jednej jezdni po jednym pasie ruchu.

Ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu zachodniej obwodnicy Raciborza w tym roku zależy to od porozumienia z władzami powiatu raciborskiego, który ma współuczestniczyć w finansowaniu inwestycji w ramach programu Współfinansowania Inwestycji Drogowych przyjętego przez Zarząd Województwa Śląskiego.

Przebieg trasy

droga23122021

Czytaj także: Północno-zachodnia obwodnica Raciborza. Kto za nią stoi i którędy dokładnie pobiegnie

Duże inwestycje

Dla znaczącej poprawy jakości dróg wojewódzkich administrowanych przez samorząd województwa śląskiego zasadnicze znaczenie mają inwestycje. W tym roku rozpocznie się ich kilka. Przebudowana będzie na przykład DW 934 na odcinku od skrzyżowania DW 934 (ulica Imielińska) z ulicami Miarki i Dobrą w Imielinie do rejonu przejazdu kolejowego w Bieruniu. To odcinek liczący ok. 9 km długości. Jego przebudowa zostanie dofinansowana w ramach rządowego programu „Polski Ład”.

Celem przebudowy tej drogi jest poprawa bezpieczeństwa ruchu na polegająca na zmianie geometrii jezdni oraz chodników, wprowadzeniu azyli – wysp ograniczających prędkość pojazdów, przebudowie skrzyżowań z drogami publicznymi innej kategorii, korekcie geometrii pionowej i poziomej drogi, wymianie zdegradowanej nawierzchni jezdni i chodników, zabezpieczeniu konstrukcji drogi na przewidywane oddziaływania górnicze i dostosowaniu do przeniesienia obciążenia ruchem pojazdów mechanicznych.

Ponadto przewiduje się realizację prac związanych z poprawą systemu odwodnienia drogi poprzez wymianę przepustów pod koroną drogi wojewódzkiej i dróg poprzecznych, przepustów w ciągu rowów przydrożnych pod zjazdami na posesje oraz przeprofilowanie i oczyszczenie istniejących rowów przydrożnych.

Obwodnice

Planowane jest także na ten rok ogłoszenie przetargu na budowę obwodnicy Sośnicowic, której projekt jest już gotowy. Jeśli procedura przetargowa przebiegnie bez zakłóceń – co nie jest pewne przy obecnych zawirowaniach rynkowych – jej budowa mogłyby zakończyć się w roku 2025. Koszt tej nowej dogi, która będzie nowym przebiegiem DW 408, to ok. 135 mln złotych.

Kolejna planowana obwodnica, to nowa droga wyprowadzająca ruch tranzytowy poza Koziegłowy. W tym roku możliwe jest ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu. Przetarg na roboty budowlane planowany jest na 2025, a zakończenie robót i oddanie inwestycji do użytku – na rok 2027.

Obwodnica Koziegłów, jako docelowy ślad drogi wojewódzkiej nr 789, stanowić będzie jeden z podstawowych korytarzy dojazdowych do drogi krajowej nr 1 oraz autostrady A1. Będzie miała długość ok. 7,3 km. Droga zaprojektowana zostanie w standardzie klasy „G” o jednej jezdni po jednym pasie ruchu.

Obecnie ruch samochodowy prowadzony jest głównie ciągiem drogowym, który tworzy droga wojewódzka nr 789. Zagospodarowanie terenu wzdłuż istniejącego ciągu komunikacyjnego jest zróżnicowane – od terenów o zagospodarowaniu rolniczym poprzez tereny o zabudowie jednorodzinnej i usługowej aż po zwartą zabudowę miejską.

Podobny harmonogram przyjęto dla nowej, północno-zachodniej obwodnicy Raciborza. Koszt tych dwóch ostatnich inwestycji, to odpowiednio 200 i 120 mln złotych.

Wszystkie trzy obwodnice omijające Sośnicowice, Koziegłowy i Racibórz ujęte zostały w rządowym programie Funduszu Rozwoju Dróg.

Program Współfinansowania Inwestycji Drogowych

Ważnym elementem działań mających na celu poprawę funkcjonalności systemu drogowego są inwestycje i przebudowy realizowane w ramach porozumień Zarządu Województwa Śląskiego i władz powiatów oraz miast i gmin, na terenie których biegną odcinki dróg wojewódzkich. Rozpoczętych tego typu projektów, które realizowane będą w tym roku jest aż 51.

Niektóre z nich są już zakończone, jak budowa wschodniej obwodnicy Raciborza, gdzie to miasto zleciło projekt nowej drogi, a ZDW w Katowicach, jako jednostka samorządu województwa odpowiedzialne było za jej budowę.

Inne, jak np. przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 931 (ul. Bieruńska) z drogą gminną nr 340 164 S (ul.Pionierów) w Pszczynie, realizowana wspólnie z władzami miasta, zakończą się w tym roku. Czy też przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 942 (ul. Malinka) z drogą gminną nr 614 112 S (ul. Koszarzyska) w Wiśle, gdzie także władze samorządu współpracują z samorządem miasta.

Autor: ZDW Katowice, fot. Eko-Okna Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności3 lipca 202209:37

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni?

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
36
Racibórz:

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy.

(waw)
Aktualności2 lipca 202223:04

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO]

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Zorganizowana z okazji 100-lecia OSP Bojanów rywalizacja w bojówce dała okazję do konfrontacji pretendentów do tytułu mistrza powiatu - Samborowic, Roszkowa oraz Krzanowic. Zobaczcie wideo z bojówkami.

(waw)
Reklama
Aktualności2 lipca 202218:07

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Najwyższe wyróżnienie Związku OSP RP druhowie z gminy Krzanowice otrzymali w związku z obchodami 100-lecia swojej jednostki. Uroczysta Msza św. i uroczysta zbiórka odbyła się dziś, 2 lipca.

(waw), fot. Jan Ptak, Nina Perek
Aktualności3 lipca 202215:21

Rodzinne 40 kilometrów rowerem wokół Raciborza

Rodzinne 40 kilometrów rowerem wokół Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wspólną rowerową wycieczkę wokół starego miasta i zbiornika Racibórz zaprosił dziś, 3 lipca, Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z raciborskim PTTK.

Jan Ptak
Aktualności3 lipca 202208:32

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202218:32

Gospodarze z głównym trofeum zawodów w Bieńkowicach [FOTO i WIDEO]

Gospodarze z głównym trofeum zawodów w Bieńkowicach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Gospodarze, czyli OSP Bieńkowice wygrała dzisiejsze XIII Międzynarodowe i XVI Powiatowo-Gminne Zawody Sikawek Konnych, uzyskując w ćwiczeniu bojowym 34,81 sek. i zdobywając puchar starosty. Złoto wśród pań, drużyn młodzieżowych oraz dziecięcych podzielili pomiędzy sobą goście zawodów.

(waw)
Sport2 lipca 202219:14

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO]

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W Chałupkach, na boisku miejscowego KS Kolejarz odbyła się rywalizacja w kolejnej edycji turnieju o puchar wójta gminy Krzyżanowice. W szranki stanęły zespoły oldbojów z Polski i Czech.

(greh), fot. z rozdania nagród: KS Kolejarz Chałupki
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności2 lipca 202214:30

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO]

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Wśród fundatorów są druhowie, społeczność sołectwa, a także władze samorządowe gminy Nędza. Dziś, 2 lipca, odbyły się uroczystości związane z przekazaniem sztandaru.

(waw), fot. Jan Ptak
Aktualności2 lipca 202214:55

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO]

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pogoda trochę pokrzyżowała szyki organizatorom, bo przygotowali sporo atrakcji dla dzieci, licząc, że zainteresują nimi małych plażowiczów. Mimo chmur na Markowickiej pojawiło się sporo miłośników tej formy aktywności fizycznej.

(waw), fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:29

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląsko-Dąbrowska Solidarność
Aktualności2 lipca 202208:54

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Dla opozycji był to powód, by nie udzielić prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśniał przyczynę opóźnienia.

red.
Reklama
Aktualności3 lipca 202215:03

Starych sikawek konnych czar. Parada w Bieńkowicach [WIDEO]

Starych sikawek konnych czar. Parada w Bieńkowicach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ochotnicza Straż Pożarna w Bieńkowicach zorganizowała dziś, 3 lipca, XIII Międzynarodowe i XVI Powiatowo-Gminne Zawody Sikawek Konnych. Rywalizację na boisku poprzedziła efektowna parada spod bieńkowickiej remizy.

red.
Aktualności2 lipca 202215:07

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę III Raciborski Festiwal Gamingowy na raciborskim zamku ruszył pełną parą. Można oglądać dawny sprzęt, śledzić rywalizację albo odwiedzić Zosię Stacherę, która prezentuje swoje roztańczone hologramy.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności3 lipca 202214:58

Huczne obchody 75-lecia Podokręgu Racibórz [FOTO]

Huczne obchody 75-lecia Podokręgu Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W sobotę, w gminie Krzyżanowice nie brakowało wydarzeń. Najważniejsze z nich miały miejsce w Tworkowie, gdzie obchodzono przesunięte o rok 75 urodziny Podokręgu Racibórz.

opr. (greh), fot. ŁB/UG
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja2 lipca 202218:43

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po przerwie wiązanej z pandemią Zespoły Stowarzyszenia Źródło wreszcie mogą skorzystać z zagranicznych zaproszeń i promować Racibórz.

materiał nadesłany/SKZR Źródło
Reklama
Aktualności2 lipca 202209:03

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

200 tys. zł, jakie w zeszłym roku zarezerwowano na rozbudowę skateparku przy Zamkowej, nie pozwoliło na zrealizowanie inwestycji.

red.
Kultura i edukacja3 lipca 202219:27

100 lat OSP Bojanów. Wesoło i kolorowo na scenie

100 lat OSP Bojanów. Wesoło i kolorowo na scenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Sobota, 2 lipca, należała do strażaków, niedziela do dzieci i młodzieży. Na scenie pod namiotem mieszkańcy mogli podziwiać występy wokalne i taneczne.

NIPER Fotografia
Reklama
Reklama
Sport2 lipca 202215:12

Trzecie miejsce drużynowo Łamatorów na Otwartych Mistrzostwach Śląska Muaythai/K1

Trzecie miejsce drużynowo Łamatorów na Otwartych Mistrzostwach Śląska Muaythai/K1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

26 czerwca zawodnicy Klubu Sportowego Łamator wystartowali w Otwartych Mistrzostwach Śląska MuayThai K1 w Bieruniu.

materiał nadesłany/fot. Łamator i Muaythai/K1
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności4 lipca 202205:56

Piknik logopedyczny w Roszkowie za nami

Piknik logopedyczny w Roszkowie za nami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.