Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 marca 202216:47

Blisko 40 uchodźców z Ukrainy w Raciborzu. Może to być wierzchołek góry lodowej

Blisko 40 uchodźców z Ukrainy w Raciborzu. Może to być wierzchołek góry lodowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Trzydzieści osób, głównie kobiet z dziećmi, rozlokowano w Arenie Rafako i akademiku PWSZ. Siedem przebywa u rodzin. Miasto zapewnia pełen wikt. Uchodźców może być znacznie więcej.

- Z informacji uzyskanych od wojewody śląskiego wynika, że może to być wierzchołek góry lodowej - mówił dziś prezydent Dariusz Polowy na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Łącznie w województwie śląskim jest już 700 uchodźców w miejscach przygotowanych przez gminy, ale najprawdopodobniej samoorganizacja, czyli przyjmowanie Ukraińców przez rodziny i znajomych ma obecnie szerszy zasięg. W Raciborzu poza Areną Rafako i akademikiem przy Słowackiego jeszcze siedem osób korzysta z wyżywienia przez miasto. Pięć zgłosiło taką chęć od poniedziałku.

Miejsca zakwaterowania uchodźców wyznaczyły też gminy - Krzanowice m.in. w pensjonacie Moravia, gmina Rudnik w centrum Eichendorffa w Łubowicach. 100 miejsc przygotowała Kuźni Raciborska. Diecezja gliwicka udostępniła pokojowe hotelowe w starym opactwie.

Polowy wskazał, że istotne jest szybkie uregulowanie obowiązków rejestracyjnych przez osoby przybywające z Ukrainy po 24 lutego, m.in. w związku z przysługującą im opieką medyczną. Koordynacją pomocy zajmują się powiaty. Tam też, w przypadku Raciborza [email protected], mają się zgłaszać osoby chcące udzielić pomocy. Pod adresem slaskiedlaukrainy.pl dostępna jest baza lokalowa dla uchodźców. Zbiórki dla Ukraińców na miejscu i pozostałych w swoim kraju prowadzone są w II LO i Mechaniku.

Pomoc obecnie czyniona jest z dobroci serca. Jak zaznaczył Polowy, nie przewidziano żadnej formy rekompensaty pieniężnej.

Jeśli uchodźców będzie przybywać, będą rozlokowani w kampingu pod Oborą. Rafako zaoferowało biurowiec przy Bukowej, ale tu problemem jest kwestia bezpieczeństwa ppoż. Kolejna opcja to remizy OSP.

Śląska Infolinia dla uchodźców 32 606 32 32. Inne informacje na pomagamukrainie.gov.pl. Pytać można również w każdym centrum zarządzenia kryzysowego w urzędach gminy.

Autor: (red.), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności20 października 202509:11

Nowy rekord świata! Gigantyczny sum złowiony w Rybniku

Nowy rekord świata! Gigantyczny sum złowiony w Rybniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Polska Akademia Wędkarska
Reklama
Aktualności21 października 202514:32

Prokuratura Krajowa skierowała akt oskarżenia przeciwko posłowi na Sejm RP Michałowi Wosiowi [KOMUNIKAT]

Prokuratura Krajowa skierowała akt oskarżenia przeciwko posłowi na Sejm RP Michałowi Wosiowi [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
42
Racibórz:

- W dniu 21 października 2025 r. prokurator z Zespołu Śledczego Nr 2 Prokuratury Krajowej w sprawie o sygn. akt 1001-22.Ds.8.2025 skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Michałowi Wosiowi – posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, byłemu Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

komunikat prasowy
Aktualności21 października 202519:14

Mieszkańcy bloku na Ostrogu walczą z drażniącym zapachem chemikaliów w ich mieszkaniach

Mieszkańcy bloku na Ostrogu walczą z drażniącym zapachem chemikaliów w ich mieszkaniach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Od 10 października mieszkańcy bloku przy ul. Książęcej w Raciborzu skarżą się na intensywny zapach izolatu w mieszkaniach. Sprawa związana jest z remontem balkonów prowadzonym przez firmę z Burgrabic. Lokatorzy obawiają się o zdrowie swoje i dzieci.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 października 202508:39

Zgoda Zawada Książęca bezlitosna dla Dzimierza [FOTO]

Zgoda Zawada Książęca bezlitosna dla Dzimierza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W niedzielę (19 października) LKS „Zgoda” Zawada Książęca podejmowała u siebie LKS Dzimierz.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 października 202508:09

Strażacy w akcji przy Słonecznej

Strażacy w akcji przy Słonecznej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności22 października 202512:08

Business Mixer w Raciborzu. Nowy etap współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną [FOTO i WIDEO]

Business Mixer w Raciborzu. Nowy etap współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

22 października 2025 roku w Urban Labie w Raciborzu odbyło się wydarzenie o dużym znaczeniu dla przyszłości lokalnej gospodarki. Podczas spotkania Business Mixer – KSSE w każdej gminie podpisano umowę o współdziałaniu na rzecz aktywizacji gospodarczej Miasta Racibórz w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Porozumienie zawarli przedstawiciele Miasta Racibórz oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) - prezydent Jacek Wojciechowicz i Andrzej Zabiegliński.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.10.2025
16 października 202521:58

Nasz Racibórz 17.10.2025

Nasz Racibórz 10.10.2025
10 października 202508:24

Nasz Racibórz 10.10.2025

Nasz Racibórz 03.10.2025
2 października 202517:23

Nasz Racibórz 03.10.2025

Nasz Racibórz 26.09.2025
25 września 202521:17

Nasz Racibórz 26.09.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.