Radny ponagla, by ze skweru usunąć anioły

- Niestety, tam nie pasują - tak uważa radny Marcin Fica i ponagla prezydenta, by ze Skweru ks. Stefana Pieczki zabrać rzeźby Michała Batkiewicza, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwotnie miały się tu znajdować to września zeszłego roku.
Anioły, przypomnijmy, zawitały do Raciborza 17 marca 2021 r. Ekspozycja czasowa rzeźb artysty gościła już w wielu miejscach, m.in. pod Wawelem. - Anioły symbolizują tu pewną ulotność, co dobrze kontrastuje z potężnymi głazami, czyli tą ziemską przyziemnością i materialnością - mówił twórca dzieła, Michał Batkiewicz. Niektóre z ważących nawet po kilkaset kilogramów kamieni wykorzystano jako głowy postaci, co ma dodatkowo podkreślać kontrast, a jednocześnie sprawiać wrażenie skał zawieszonych w powietrzu.
- Niektórzy pytają, dlaczego tylko jeden anioł ma skrzydła? Być może dlatego że największy z tych siedmiu symbolizuje ten najważniejszy, siódmy dzień tygodnia, czyli niedzielę. Od siebie dodam, że one wszystkie mają skrzydła, ale sztuka powinna pozostawiać pewne niedopowiedzenie - dodawał artysta.
Postacie aniołów otacza 27 kamieni, z których każdy ma symbolizować jeden rok pontyfikatu Jana Pawła II. Artysta sam twierdzi, że w pewnym sensie są swoistym wotum dziękczynnym za pontyfikat papieża Polaka.
- Zapytuję: kiedy zostaną zabrane figury aniołów ze skweru Pieczki, bo, niestety, tam nie pasują, zasłaniają też iluminację świąteczną. A jak one się mają do tzw. parku krajobrazowego - napisał w interpelacji do prezydenta radny Marcin Fica (Razem dla Ziemi Raciborskiej).
- Rzeźbiarska instalacja Michała Batkiewicza zostanie zabrana w najbliższym, dogodnym dla artysty terminie. Informuję także, że park kulturowy nie zakazuje umiejscawiania na jego terenie rzeźb lub instalacji artystycznych, tym bardziej tymczasowych - odpowiedział Dariusz Polowy.
Czy anioły powinny jak najszybciej zniknąć? Poniżej ankieta





![SAFE ma odmienić Racibórz? Gabriela Lenartowicz o Rafako, kolei i drogowych inwestycjach [WIDEO] SAFE ma odmienić Racibórz? Gabriela Lenartowicz o Rafako, kolei i drogowych inwestycjach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778499684gre06357-.jpg)


![Nocny spacer po zaułkach starego Raciborza dla koneserów [ZAPOWIEDŹ] Nocny spacer po zaułkach starego Raciborza dla koneserów [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778520183gemini-generated-image-79p8hd79p8hd79p8-2-.jpg)
![Pierwsze przejażdżki bryczką przy Zamku Piastowskim w Raciborzu [ZAPROSZENIE] Pierwsze przejażdżki bryczką przy Zamku Piastowskim w Raciborzu [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17784032297b0e8055-d20a-4177-96a8-657beeb28d53-2-.jpg)


![Maj miesiącem Pierwszej Komunii Świętej w parafiach ziemi raciborskiej [FOTO i WIDEO] Maj miesiącem Pierwszej Komunii Świętej w parafiach ziemi raciborskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778488760dsc-5705-.jpg)
![Racibórz przyspiesza z drogami. Aktualizacje dokumentacji, obwodnica i zmiany w centrum [WIDEO] Racibórz przyspiesza z drogami. Aktualizacje dokumentacji, obwodnica i zmiany w centrum [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778590670gre06371-.jpg)
![Most na Odrze i nowy przebieg DW421 coraz bliżej końca. Kluczowa inwestycja w powiecie raciborskim ma zakończyć się w styczniu 2027 roku [FOTO] Most na Odrze i nowy przebieg DW421 coraz bliżej końca. Kluczowa inwestycja w powiecie raciborskim ma zakończyć się w styczniu 2027 roku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177856765112-20260505-dw421-km-1990-2740-2-.jpg)




![Raciborski Spacer w Kapeluszach połączył modę, historię i miejską opowieść [FOTO] Raciborski Spacer w Kapeluszach połączył modę, historię i miejską opowieść [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778487839bez-nazwy-135-.jpg)

![II Festiwal Średniowieczny na Zamku Piastowskim - walki rycerskie, smok i teatry ognia [FOTO i WIDEO] II Festiwal Średniowieczny na Zamku Piastowskim - walki rycerskie, smok i teatry ognia [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778395270dsc-2227-.jpg)





















![Dominacja w czystej postaci. Markowice rozbiły Zabełków [FOTO] Dominacja w czystej postaci. Markowice rozbiły Zabełków [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778422078photo-38-z-48-.jpg)






Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany