Odwołano Memoriał, ale nie zapomniano o tragicznie zmarłych strażakach

Już drugi raz z kalendarza raciborskich imprez wypadł strażacki Memoriał. Nie ginie jednak pamięć o patronach imprezy - strażakach poległych w 1992 r. w kuźniańskich lasach.
Pandemia już drugi raz stanęła na przeszkodzie w organizacji Memoriału, imprezy wspominającej kpt. Andrzeja Kaczynę i druha Andrzeja Malinowskiego, którzy zginęli w 1992 r. podczas wielkiego pożaru lasów wokół Kuźni Raciborskiej. Dziś wspomniano ich podczas Mszy św. w kościele farnym, zamówionej przez strażacką Solidarność.
Poza strażakami w służbie byli także m.in. były komendant KP PSP Jan Pawnik, były radny i strażak Wiesław Szczygielski, radny i dyrektor Memoriału Stanisław Borowik, a ponadto wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz prezydent Dariusz Polowy.
O 20:00 w parku M. Roth wystąpi Magda Steczkowska z Raciborską Orkiestrą Dętą Plania ze specjalnym udziałem Marcina Wyrostka z koncerte. SeriaLOVE. W trakcie koncertu zaplanowana została emisja filmu IN MEMORIAM, poświęconego pamięci strażaków poległych w pożarach raciborskich lasów - mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh. Andrzeja Malinowskiego. Film - jak zapowiada urząd - będzie dostępny w Internecie.
W przyszłym roku minie 30 lat od wielkiego pożaru, zawinionego przez człowieka. To bowiem iskra z pociągu, 26 sierpnia 1992 r. około 13.40, była początkiem wielkiego kataklizmu. Ogień zniszczył ponad 9 tysięcy hektarów lasu. W kulminacyjnej fazie pożar gasiło 1150 pracowników Służby Leśnej, 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1220 osób z obrony cywilnej, a także niezliczona liczba ludzi dobrej woli. Akcja gaśnicza trwała 26 dni. W akcji zaangażowano 4 helikoptery, 27 samolotów, 48 ciągników ciężkich i specjalistycznych, 25 ciągników rolniczych, 36 kolejowych cystern na wodę i setki wozów strażackich.
Pożar dzierży miano największego, jaki miał miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej. Na świecie odnotowano znacznie większe pożary, m.in. ostatnio w Australii, Grecji, w tym roku w Turcji, Jakucji (Federacja Rosyjska). Ten rok uznaje się za szczególnie trudny. Mapa pożarów od NASA
Źródłem kłopotów jest zmieniający się klimat. Ocieplenie prowadzi do ekstremalnych zjawisk. Tych lasy kuźniańskie doświadczyły w 2017 r. Trąba powietrzna doszczętnie zniszczyła około 1,5 h lasu. Odbudowę zakończono wiosną tego roku.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany