Zgrzyt pod pomnikiem abp. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO]
![Zgrzyt pod pomnikiem abp. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO] Zgrzyt pod pomnikiem abp. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Nieoczekiwany przebieg miała, 20 czerwca, raciborska uroczystość z okazji 100-lecia święceń abp. Józefa Gawliny, syna ziemi raciborskiej, biskupa polowego Wojska Polskiego.
W południe uczestnicy wzięli udział we Mszy św. Odprawionej w kościele farnym przez bp. Jana Kopca, ordynariusza gliwickiego. Potem – przy dźwiękach orkiestry Plania – przeszli pod pomnik abp. Gawliny. Tu prezydent Dariusz Polowy wygłosił krótką mowę okolicznościową, a następnie – powołując się na prośbę radnego powiatowego Ryszarda Frączka – oddał głos Kazimierzowi Głowackiego. To działacz polonijny spod znaku Rodła, z Mannheim w Niemczech.
K. Głowacki w ostrych słowach skrytykował samorządowców z Raciborza i Rudnika. Tych pierwszych za to, że uchwałą Rady Miasta nazwali rondo przy Mechaniku Zamkowym, tych drugich za to, że powstające rondo w ciągu drogi krajowej nr 45 Racibórz-Opole nazwali Rudnickim.
Zdaniem K. Głowackiego należało sięgnąć do polskich patriotycznych wzorców – abp. Gawliny, Alfonsa Zgrzebnioka – dowódcy powstań śląskich, setnej rocznicy III powstania śląskiego czy choćby piłkarza Huberta Kostki.
- No przecież zamków mamy wszędzie, w każdej wsi, w każdym mieście – mówił Głowacki. – Rondo zamkowe nam nic nie mówi i nic nie daje – dodał, prosząc, by ocalając od zapomnienia historię i patriotów dla następnych pokoleń, zmienić nazwy. – Prawdy nie można chować pod koc, trzeba mówić, co jest dobre, co jest złe – przekonywał. Skrytykował sondę, żalił się, że radni nie czytają jego pism. – Przepraszam jeśli za dużo powiedziałem, nie jestem politykiem – zastrzegł.
Działacz z Niemiec zaczął przemówienie od nakreślenia biografii abp. Gawliny, potem nie szczędził słów krytyki. W połowie przemówienia prezydent podszedł do gościa, prosząc o skrócenie mowy. – Myślę, że mi państwo wybaczą. Jestem zwykłym społecznym działaczem – zakończył.
***
Racibórz, poza pomnikiem abp. Józefa Gawliny, ma też ulicę abp. Józefa Gawliny w Raciborzu-Brzeziu. Znajdują się przy niej kościół oraz klasztor Marianek. W czasie II Rzeczpospolitej ks. Gawlina położył wielkie zasługi w organizacji polskiej prowincji tego zgromadzenia, odprawił też pierwszą Mszę św. w kaplicy brzeskiego klasztoru. Jest tu urna z ziemią spod Monte Cassino.
Abp. Gawlina jest patronem Szkoły Podstawowej w Rudniku. W sąsiednim Strzybniku, w miejscu rodzinnego domu, są Ogrody Gawliny.
Racibórz ma nad Odrą Pomnik Powstańców Śląskich. Na pobliskim osiedlu domków nazwy ulic nawiązują do działaczy polskich i powstańców. Patronami ulic są m.in.: Józef Rymer, Jan Karol Maćkowski, Alojzy Seget, Wojciech Korfanty, Franciszek Godula czy Jan Wyglenda. Powstańcy Śląscy patronują Szkole Podstawowej nr 1 na Ostrogu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz