Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 maja 202107:15

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Jak działa powietrzna pompa ciepła? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Powietrzne pompy ciepła uznawane są za jedne z najbardziej uniwersalnych, łatwych w montażu systemów ogrzewania domu za pomocą odnawialnych źródeł energii. Z uwagi na swój proekologiczny charakter są częstym wyborem architektów i mieszkańców, którzy pragną żyć w zgodzie z duchem ekologii, a oddychanie czystym powietrzem mają wysoko na liście priorytetów. Na czym polega działanie powietrznej pompy ciepła? Czym różni się od innych rodzajów pomp ciepła?

Przemiana powietrza na ciepło - jak?

Powietrzna pompa ciepła działa w ten sposób, że pobiera ciepło z otoczenia - w tym przypadku z powietrza, które nawiewane jest do pompy poprzez wiatrak. Specjalny system przemieszczania energii za pomocą zasad fizyki sprawia, że powietrze zamieniane jest w energię cieplną i przemieszczane do systemu ogrzewania w domu, np. grzejników czy ogrzewania podłogowego. Mechanizm, który przemieszcza powietrze i sprawia, że jest ono zdatne do ogrzewania, składa się z parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego. Na samym początku całego procesu ciepło powietrze przechowywane jest przez parownik, który za pomocą specjalnego czynnika roboczego zamienia powietrze w bardzo gorącą parę. Ta jest następnie przekazywana jest do skraplacza. Tam, zmieniając stan skupienia na gorącą ciecz oddaje ciepło do układu grzewczego. Czynnik roboczy, który pomagał w uzyskaniu tego cyklu trafia do zaworu rozprężnego, gdzie z powrotem wychładza się, aby móc zacząć kolejny cykl z nową porcją powietrza.

Montaż pompy ciepła

Łatwość zamontowania pompy ciepła rodzaju powietrznego przeważa nad montażem pompy np. gruntowej. Pompa gruntowa, owszem, ze względu na to, że ciepło pobiera z wnętrza ziemii, gdzie na odpowiedniej głębokości temperatura jest zawsze stała, wydaje się w swojej pracy stabilniejsza, bo w mniejszym stopniu uzależniona od wahań temperaturowych związanych z porami roku (niemniej, pompa wykorzystująca powietrze ma całkiem spory zakres temperatur, w których będzie sprawnie działać - czas, kiedy aktualnie zimą temperatura spada poniżej 15 stopni poniżej zera zdarza się a naszym klimacie coraz rzadziej). Jednak aby pobierać energię z ziemi, potrzebne są odwiert w gruncie. Jest to inwestycja dużo kosztowniejsza i trwająca dłużej - podczas gdy montaż pompy wykorzystującej powietrze trwa około dwóch dni i nie wymaga żadnych większych rozkopów. Odwierty wymagają też nierzadko posiadania sporej wielkości działki. W przypadku pompy powietrznej nie ma takiej konieczności, ponieważ najczęściej montowana jest na elewacji budynku lub tuż obok domu i zajmuje niewiele miejsca.

Dlaczego pompa ciepła?

Zalety korzystania z pompy ciepła wiążą się między innymi z ekologią ich działania. Jako że energia z powietrza jest energią odnawialną, nie przyczyniamy się do zmniejszania zasobów nieodnawialnych źródeł energii, takich węgiel kamienny, gaz ziemny itp. Pokłady takich źródeł są ograniczone, na co zwracają uwagę ekolodzy. Z tego powodu mówi się, że pompy ciepła na przestrzeni kolejnych lat będą powoli wypierać tradycyjne metody ogrzewania budynków. O trendach proekologicznych świadczy chociażby fakt, że w trwa w Polsce rządowy program Czyste Powietrze, który refunduje nawet 90% kosztów montażu systemów ogrzewania, które wykorzystują odnawialne źródła energii (program trwać ma do roku 2027). Pamiętajmy też, że działanie pompy nie emituje żadnych szkodliwych substancji ubocznych do środowiska. Nie ma tutaj mowy o popiele, dymie, groźnym czadzie ani żadnych innych spalinach, mogących przyczynić się do zanieczyszczenia lub zatrucia środowiska. To głównie dlatego pompy ciepła w Gdańsku, gdzie we wdychanym powietrzu znajduje się sporo jodu, czy w Olsztynie, który jest stolicą Mazur, “zielonych płuc Polski”, są najbardziej popularne. Mieszkańcy doceniają naturalne walory otaczającego ich powietrza, pragnąc ograniczyć powstawanie smogu.

Powietrzne pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla domów na małych działkach, ponieważ, ich montaż nie wiąże się z koniecznością ogromnych rozkopów pod odwierty. Pompy nie emitują żadnych spalin ani dźwięków - działają cicho i efektywnie. Źródło energii, jakim jest powietrze jest zawsze dostępne - nie ma ryzyka, że do ogrzewania zabraknie węgla czy innego surowca.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 września 202411:35

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Wody Polskie - RZGW Gliwice, fot. Marek Fichna
Reklama
Aktualności19 września 202408:36

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO]

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
61
Racibórz:

Wczesnym porankiem, 19 września, do Raciborza przybyło 300 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Powiatowym Centrum Sportu przy ulicy Klasztornej. Ich nagłe przybycie wywołało zaniepokojenie wśród części mieszkańców, lecz nie ma żadnych podstaw do obaw – nie jest to reakcja na zagrożenie militarne, a raczej na skutki niedawnych wydarzeń związanych z powodzią. Decyzja zapadła w Warszawie. Władze samorządowe nie zabiegały o pomoc, ale mają wskazać, gdzie wykorzystać wojsko. Do Raciborza zjechali m.in. saperzy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 września 202415:36

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO]

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Takie same obiekty powstaną wkrótce w Krowiarkach, Makowie i Samborowicach. W kolejnych latach w kolejnych sołectwach. - Chcemy żeby tereny wiejskie były przyjazne dla życia i dla rodzin - mówi wójt Adam Wajda.

fot. UG/S. Machnik
Aktualności18 września 202413:53

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. UG Rudnik, Bogdan Kawaler i OSP Turze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.