Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 maja 202116:27

Czy georadar odsłoni tajemnice raciborskiego Rynku?

Czy georadar odsłoni tajemnice raciborskiego Rynku? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Georadar, dziś już niemal standardowe urządzenie na wyposażeniu archeologów i poszukiwaczy skarbów, po raz kolejny pojawił się w Raciborzu. Tym razem badano struktury pod płytą Rynku.

Badania archeologiczne związane z budową basenu przeciwpożarowego przy Kolumnie Maryjnej prowadzono przed II wojną światową. Najszerzej zakrojone i profesjonalne wykopaliska zrealizowano jak dotąd w latach 90. XX w., kiedy wymieniono bruk. Wykopy sondażowe sięgały wówczas aż do calca, czyli tej warstwy ziemi, gdzie nie ingerował człowiek. Ujawniono wtedy m.in. fragmenty dawnej zabudowy, w tym sukiennic wzniesionych na środku Rynku; rorkastli, czyli studni, do której dostarczano wodę źródlaną z Obory; wyłożonych faszyną i drewnem ulic (znajdują się ponad 2 metry poniżej obecnego poziomu), a także, co było zaskoczeniem, średniowiecznego cmentarza w pobliżu wejścia do kościoła pw. św. Jakuba. Owocem tamtych badań są też liczne artefakty zgromadzone w Muzeum. W następnych latach założono kilka kolejnych wykopów sondażowych. Znów natrafiono na fragmenty dawnej zabudowy i zabytki ruchome.

Znaczna część Rynku nie była jednak jak dotąd przebadana. Podziemia kryją więc z pewnością wiele zagadek. Badania georadarem rozpoczęto już w 2019 r.

Archeologowie mają okazję prowadzić badania podczas realizacji inwestycji. Ich koszt jest wtedy wpisany w wartość zadań. Na odrębne projekty badawcze nie ma zwykle pieniędzy, chyba, że skanowanie georadarem wskaże ciekawą strukturę, np. przejście podziemne.

Georadar znakomicie sprawdza się w polu. W miastach - z powodu kamieni w bruku czy licznych ingerencji w podłoże w minionych stuleciach - obraz nie jest już tak dokładny. Ten problem był widoczny kilka lat temu, kiedy badano ul. Długą na styku z pl. Wolności.

Czytaj: Najstarsze plany miasta Raciborza

Na wyniki prowadzonych w ostatnich tygodniach badań raciborskiego Rynku musimy poczekać. Wykonywane były przez dr. Mirosława Furmanka, doświadczonego archeologa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Badacz ten kierował wykopaliskami w miejscu, gdzie stoją obecnie hale Eko-Okien.

Badania sfinansował Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Autor: opr. w, fot. UM Racibórz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.