Wielkie skanowanie raciborskiego rynku. Czy znajdą się podziemia? [FOTO]
![Wielkie skanowanie raciborskiego rynku. Czy znajdą się podziemia? [FOTO] Wielkie skanowanie raciborskiego rynku. Czy znajdą się podziemia? [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Badania przeprowadzi ekipa dr. Mirosława Furmanka z Uniwersytetu Wrocławskiego, tego samego, który prowadził słynne wykopaliska w Kornicach.
Bezinwazyjne badania archeologiczne, czyli skanowanie ośmiogłowicowym radarem prowadzono już w Raciborzu na ul. Długiej w 2017 r. Efekty zależą od struktury gruntu. Im więcej instalacji, sieci i innego materiału nagromadzonego przez setki lat, tym obraz z radaru mniej wyraźny. Na Długiej, niestety, niewiele wniosły, choć potem, już metodą tradycyjnych wykopów, odsłonięto tu fragmenty dawnej bramy starowiejskiej zwanej też mikołajską.
- Dlatego dr Furmanek zapowiedział, że jeden sondażowy fragment rynku przeskanuje nieodpłatnie - mówi archeolog Romuald Turakiewicz z raciborskiego Muzeum. Jeśli wyniki będą obiecujące, wówczas obszar poszukiwań będzie większy, a koszty badań ma pokryć śląski wojewódzki konserwator zabytków, który w środę gościł w naszym mieście i oglądał odkryte w rejonie Kolumny Maryjnej pozostałości tajemniczej budowli - ratusza albo dawnego domu kupców, czyli raciborskich sukiennic. W tym jednym miejscu archeolodzy natrafili nie tylko na naroże wykonane z nowożytnych, prawdopodobnie XVI-wiecznych cegieł, ale również liczne zabytki ruchome.
- Taki budynek miał prawdopodobnie podziemia - dodaje Turakiewicz. Odkryte relikty na razie zostaną przysypane piaskiem, tak by w każdej chwili można je było eksponować w płycie Rynku. Na większe badania wykopaliskowe, ze względu na koszty, nie ma w budżecie pieniędzy. Archeolodzy i władze miasta liczą, że badania bezinwazyjne dr. Furmanka wskażą najciekawsze miejsca eksploracji.
Na zdj. badania prowadzone w marcu 2017 r. na ul. Długiej.
(waw)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz