Bramy i przejścia w centrum Raciborza zamieniły się w meliny

Na problem zwrócił uwagę raciborskiej policji radny Marcin Fica, dodając, że w sklepach nietrzeźwym sprzedawany jest alkohol. - Stojąca za ladą kobieta boi się odmówić - przekonywał rajca i pytał, co na to szefostwo komendy.
Nadkom. Jarosław Gorzawski był dziś gościem radnych. Omawiał stan bezpieczeństwa za 2020 r. i odpowiadał na liczne pytania. A jedno z nich dotyczyło wielu miejsc w centrum miasta, w bramach, w przejściach pomiędzy budynkami, m.in. na Odrzańskiej, gdzie gromadzą się nietrzeźwe osoby, piją alkohol a do tego załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Mieszkańcy boją się tych grup osób, narzekając przy okazji na fetor. Zdaniem radnego Ficy, problem tkwi w sklepach (wspomniał konkretnie jedną z sieci), w których nietrzeźwi kupują alkohol, często późną porą i spożywają go w miejscach publicznych. Jego zdaniem, stojące za ladą panie boją się odmówić, a zapisy kamer monitoringu powinny pomóc służbom mundurowym w walce z tym zjawiskiem.
- Trzeba takie sprawy zgłaszać, będziemy działać! - zapewnił zastępca komendanta. Jego zdaniem, sama rozmowa funkcjonariuszy ze sprzedawcą i właścicielem sklepu może przynieść spodziewany efekt. - Uświadomimy, jakie kary grożą za złamanie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim i nietrzeźwym - dodał.
Skutecznym narzędziem, o czym informuje dziś rzecznik raciborskiej KPP, jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To internetowe narzędzie, które pozwala zgłaszać przypadki naruszeń prawa i porządku. Praktyka wskazuje, że wszystkie są brane pod uwagę i sprawdzane. Coraz więcej mieszkańców korzysta z KMBP.
- Dzięki KMZB każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo i poinformować nas o nieprawidłowościach jakie dostrzega w swoim otoczeniu. Wystarczy uruchomić interaktywne narzędzie i nanieść zagrożenie na mapę. Do każdego zgłoszenia można dodać zdjęcie i opisać zdarzenie (np. w jakim czasie najczęściej dochodzi do danego wykroczenia). Takie dane na pewno ułatwią weryfikację zgłoszenia i wyciągnięcie konsekwencji wśród tych którzy łamią prawo. Najczęściej zgłaszane informacje przez mieszkańców powiatu raciborskiego przede wszystkim dotyczą spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczania dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym, nieprawidłowego parkowania czy grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów, a kiedy potwierdzamy je, wyciągamy konsekwencje prawne - zapewnia nadkom. Mirosław Szymański.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz