Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rewitalizacja zamku w Tworkowie w konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w.
Ruszyła XXV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego pn. „Modernizacja Roku i Budowa XXI w”. Gmina Krzyżanowice w tegorocznej edycji zgłosiła zrewitalizowane ruiny zamku w Tworkowie. Każdy może oddać swój głos.
Na obiekt można głosować codziennie, wchodząc na stronę - Rewitalizacja Ruin Zamku w Tworkowie
Ruiny zamku w Tworkowie stanowią zabytek wpisany do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Geneza obiektu sięga średniowiecza, a najstarsze części obecnej bryły pochodzą z renesansowej budowli z II połowy XVI wieku. Dzisiejszy, neorenesansowy charakter zamku nadała mu przebudowa rozpoczęta w 1860 r. przez słynnego architekta Carla Heydenreicha. W styczniu 1931 r. wybuchł w pałacu pożar, który strawił prawie cały budynek. Pałac nie został odbudowany. Od tego czasu obiekt był zaniedbywany przez powojennych właścicieli, co z roku na rok powodowało pogarszanie się jego stanu technicznego.
Od 2004 r. właścicielem zabytku jest Gminy Krzyżanowice, która do 2017 r. prowadziła bieżące prace konserwatorskie i porządkowe na ruinach oraz pielęgnację zieleni.
Włodarzom bardzo zależało na bezpiecznym i kompleksowym udostępnieniu obiektu zwiedzającym, toteż w 2017 r. Gmina Krzyżanowice pozyskała w partnerstwie z Czeską Gminą środki z Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, na przeprowadzenie prac umożliwiających kompleksowe udostępnienie zabytkowych ruin dla mieszkańców i turystów. W zakres prac wchodziło m. in. odgruzowanie, rekonstrukcja murów i nadproży wykonanie żelbetowych konstrukcji dachu wozowni i wieży oraz stalowej klatki schodowej, jak też uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół ruin . W trakcie prac wywieziono 200 aut ciężarowych gruzu.
Obiekt oficjalnie otwarto latem 2020 r. W pierwszy weekend otwarcia odwiedziło go ponad 2000 osób. Dziś odtworzony i zabezpieczony obiekt oferuje odwiedzającym podróż do czasów szlacheckich rodów Eichendorffów i Reisewitzów. Dawne krużganki, arkady i korytarze pozwalają na własnej skórze doświadczyć trwającej od XIII w. historii tego miejsca. Pałacowa wozownia jest miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych i tematycznych. Latem, mimo panującej pandemii udało się zorganizować kilka ciekawych imprez. W zachodnim skrzydle ruin, na wysokości 21 metrów, w odtworzonej, zabytkowej wieży zegarowej, utworzono wieżę widokową z której rozpościera się wspaniały widok na miejscowość i sąsiednie tereny. Przedmiotowa wieża włączona została do szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia o nazwie "Silesianka". Ruiny zamku w Tworkowie są kluczowym zabytkiem i atrakcją promującą nowo powstałą markę turystyczną "Kraina Górnej Odry".
Czytaj także: Wozownia tworkowskiego zamku stanie się salą koncertową [WIZUALIZACJE]
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Strefa ekonomiczna - czyj to sukces?
Udało się! Od dziś w Raciborzu funkcjonuje Specjalna Strefa Ekonomiczna, której pomysłodawcą i inicjatorem było RSS Nasze Miasto. W sytuacji gdy radni koalicji starają się bezczelnie przypisać autorstwo pomysłu sobie i odebrać NaM-owi rolę inicjatora SSE – wypada przypomnieć kilka bezsprzecznych faktów... - przypominamy tekst Dawida Wacławczyka z 2012 r.
Więcej »Pierwsze Komunie święte w archidiecezji katowickiej w 2021 r.
Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne w archidiecezji katowickiej powinny przebiegać podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku, naznaczonym pandemią koronawirusa. „Korzystamy w tym względzie z doświadczeń wypracowanych w zeszłym roku, stawiając akcent na organizację uroczystości komunijnych w parafii w wymiarze indywidualnym i rodzinnym” - czytamy w kurialnych wskazaniach przesłanych do parafii archidiecezji. Archidiecezja obejmuje parafie w Raciborzu Brzeziu oraz gm. Kornowac.
Więcej »E-bus Rafako to teraz Pilea
Mamy już Izerę - polską markę aut elektrycznych. Do tego dochodzi Pilea - elektryczny autobus spółki ARP E-VEHICLES (ARP E-V), dawny e-bus. Można go spotkać na trasach Międzygminnej Komunikacja Autobusowa (były PKM Jastrzębie). Nie już na nim logo raciborskiej spółki, a w materiałach promocyjnych nie ma mowy o Rafako S.A.
Więcej »Czterech nietrzeźwych kierowców w rękach policji
Do ujawnienia przestępstw doszło wczoraj, 19 kwietnia. Rekordzistą jest 44-latek, którego zatrzymano w Pietrowicach Wielkich.
Więcej »Unia odmówiła Odrze, skorzystały Markowice
Juniorzy LKS 07 Markowice po ponad trzech tygodniach przymusowej przerwy w treningach rozegrali dziś, 20 kwietnia, na boisku pod Łężczokiem spotkanie sparingowe z ekipą MKP Odry Centrum.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |