Brylują w sięganiu po dotacje

W Krzyżanowicach masowo produkują wnioski o unijne dotacje i na tym wygrywają. Pieniądze z Brukseli popłyną do gminy strumieniem. Urząd dorobił się sprawnych urzędników odpowiedzialnych za wnioski.
Krzyżanowice były pierwsze i jak na razie jedyne z powiatu raciborskiego z gotowym projektem do Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Wspólnie z czeską Hacią chcą dostać 571 tys. euro na drogę Hać-Rudyszwałd. We wrześniu projekt bardzo wysoko ocenił polsko-czeski komitet monitorujący. W praktyce Krzyżanowice mają niemalże dotację w kieszeni. Z pracami chcą ruszyć jesienią 2009 r. Z tego samego źródła na wsparcie liczy też Racibórz. Chodzi o odnowienie drogi ul. Opawskiej od pl. Konstytucji 3 Maja do myta, tyle że kiedy w Krzyżanowicach wniosek był gotowy, w stolicy powiatu załatwiano sprawy formalne. W efekcie Racibórz musi poczekać na ocenę swojego wniosku. Krzyżanowice szykują zaś dwa kolejne projekty - na modernizację drogi Bolesław – Piszt oraz zagospodarowanie terenu byłego pomnika narodów w Chałupkach (partner Bogumin odnowi po swojej stronie drogę do starego przejścia).
Szereg wniosków gmina złożyła do programu operacyjnego „Kapitał ludzki”. Pierwszy nosi tytuł „Z Europassem do Europy”. Jego celem jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów i zapewnienie im równego startu w przyszłość oraz wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkół w Krzyżanowicach - w praktyce warte około miliona dodatkowe zajęcia lekcyjne na 1,5 roku. Na zajęcia dokształcające dla pan nieaktywnych zawodowo gmina chce zdobyć pieniądze dzięki projektowi „E-Gospodyni”. Z kolei projekt „Być liderem odnowy wsi” ma umożliwić pozyskanie fachowej wiedzy przez grupę 60 osób – lokalnych liderów, którzy uczestniczą w realizacji małych projektów unijnych na rzecz swoich środowisk.
Cztery gminne wnioski trafiły do Euroregionu „Silesia”. Najciekawszy nosi tytuł „Czerwiec miesiącem partnerstwa na spływie Odry i Olzy” i przewiduje otrzymanie środków na dokumentacje techniczną budowy przystani kajakowych-wodniackich, zorganizowanie spływu kajakowego, szkoleń pływackich, trankingów pierwszej pomocy, wydanie folderów reklamowo – promocyjnych. - Kolejne dotyczą budowy pogranicznego systemu ostrzegania przed zagrożeniami, organizacji jarmarków rozmaitości w Chałupkach czy wymiany uczniów z partnerskimi gminami czeskimi, w tym wydania słownika polsko-czesko-angielskiego - informuje Ewa Widera, która zajmuje się w Urzędzie Gminy przygotowywaniem wniosków.
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany