Ukraina - Podróż z Tryzubem w raciborskiej bibliotece

Czym jest Tryzub? Jakie są najważniejsze symbole i tradycje Ukrainy? Czy język ukraiński jest podobny do rosyjskiego oraz dlaczego ukraiński barszcz jest inny niż znany nam „barszcz ukraiński” - te i inne ciekawostki o naszych wschodnich sąsiadach zdradziła podczas bibliotecznej prezentacji Daria Węglowska.
19 stycznia raciborska biblioteka zaprosiła swoich czytelników oraz wszystkich zainteresowanych na prezentację online zatytułowaną „Ukraina – podróż z Tryzubem”. Celem wydarzenia było przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej języka, kultury i obyczajów Ukrainy, a także zweryfikowanie często powtarzanych stereotypów. Podczas spotkania, uczestnicy dowiedzieli się m.in. o znaczeniu kolorów i symboli narodowych Ukrainy, tradycyjnych wyszywankach (bogato zdobiona haftami koszula), regionalnych różnicach, pułapkach językowych, ukraińskim Bożym Narodzeniu i Wielkanocy, a także poznali najsmaczniejsze dania kuchni ukraińskiej.
Spotkanie poprowadziła Daria Węglowska – absolwentka Filologii Ukraińskiej w Krakowie, znawczyni i miłośniczka kultury ukraińskiej. Swoimi doświadczeniami z licznych podróży po Ukrainie podzieliła się z uczestnikami spotkania.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Filię nr 10 w Markowicach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a w jego trakcie pojawiało się wiele pytań od uczestników. Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu raciborska biblioteka planuje zorganizować kolejne wydarzenia poświęcone Ukrainie.





![W Brzeziu jak w Toskanii. Halina Mlynkova wystąpiła na festynie parafialnym [FOTO i WIDEO] W Brzeziu jak w Toskanii. Halina Mlynkova wystąpiła na festynie parafialnym [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786219457zrzut-ekranu-2026-08-8-o-21-43-43-.png)



![Odkryj tajemnice pałacu von Königów w Modzurowie [ZAPROSZENIE] Odkryj tajemnice pałacu von Königów w Modzurowie [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786204293img-4604-.jpg)








![Msza święta polowa i koncert w Arboretum Bramy Morawskiej [ZAPOWIEDŹ] Msza święta polowa i koncert w Arboretum Bramy Morawskiej [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1755272525dsc-3809-.jpg)
![Nędza lepsza od beniaminka. Gospodarze odwrócili losy meczu z Krzanowicami [FOTO] Nędza lepsza od beniaminka. Gospodarze odwrócili losy meczu z Krzanowicami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786255956photo-11-z-89-.jpg)


































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany