Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca stycznia
Do 31 stycznia został przedłużony termin korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak jak wcześniej mogą z niego skorzystać rodzice dzieci do lat 8, gdy zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, czy szkołę, do której uczęszcza dziecko. Świadczenie przysługuje także rodzicom starszych dzieci, które mają orzeczoną niepełnosprawność, a placówka do której uczęszczają jest zamknięta z powodu COVID-19.
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również wówczas, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19. Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice dziecka w sytuacji np. kwarantanny czy izolacji niani, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
• do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
• do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
• do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Podobne zasady dotyczą rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad nią, gdy ich placówka jest zamknięta, albo nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.
Kiedy zasiłek nie przysługuje
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Jak uzyskać świadczenie?
- Nie zmieniły się też zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl - informuje rzeczniczka. Natomiast osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [25.02.2021]
57 453 testów, 12 142 nowych zakażonych, w tym 1173 na Śląsku - najnowsze dane służb sanitarnych.
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [27.02.2021]
56 971 testów, 12 100 nowych zakażeń, w tym 1272 na Śląsku, 22 w powiecie raciborskim - najnowsze raporty dot. epidemii koronawirusa.
Więcej »Na Ostrogu pożegnano legendę raciborskiej Unii
Na cmentarzu przy ul. Armii Krajowej spoczął dziś śp. Anatol "Tolek" Muszała (1925-2021), piłkarz i trener, który w 1963 r. wprowadził Unię Racibórz do I ligi.
Więcej »Sprawa windy w magistracie. M. Labus i P. Klima spotkali się z konserwatorem
Nie ustaje walka radnego Piotra Klimy i Marka Labusa o zmianę lokalizacji windy w raciborskim magistracie. Obaj spotkali się dziś ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Łukaszem Konarzewskim, który wypowiedział swe zdanie na temat inwestycji. Zasugerował także możliwe sposoby rozwiązania sprawy.
Więcej »Skandal czy celna puenta? Kontrowersje wokół wypowiedzi wiceprezydenta
Takiej gorącej atmosfery na sesji Rady Miasta jeszcze w tej kadencji nie było. Wiceprezydent Dominik Konieczny uznał, że radni dyskutują na poziomie niższych klas podstawówki, a przewodniczący M. Czerner nie jest w stanie zrozumieć banalnych kwestii. Henryk Mainusz uznał, że to chamstwo, a przewodniczący ostrzegł, że następnym razem odbierze Koniecznemu głos. Jest nagranie przypychanki słownej.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |