Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ponad 100 żołnierzy dołączyło do grona ratowników
Blisko 120 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Wojsk Operacyjnych odebrało dyplomy ukończenia kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Tym samym zdobyli oni tytuł ratownika.
Żołnierze umiejętności zdobyte podczas kursu mogą teraz wykorzystać m.in. w szpitalach, pomagając medykom w walce z pandemią – pobierać wymazy, opatrywać chorych, zajmować się dystrybucją środków ochrony indywidualnej. Szkolenia prowadzili ratownicy medyczni ze Szkoły Ratownictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. W trakcie 66 godzin dzielili się wiedzą z zakresu ratownictwa medycznego.
Wykłady obejmowały m.in. tematykę dotyczącą bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, udzielenia pomocy poszkodowanemu, zestawów ratowniczych czy dezynfekcji sprzętu. Ratownicy medyczni uczyli żołnierzy resuscytacji dorosłych, dzieci, niemowląt; jak postępować z chorym nieprzytomnym, który ma nagłe drgawki, cukrzycę, udar mózgu czy kiedy się topi. Nie zabrakło tematów dotyczących taktyki działań ratowniczych podczas zdarzeń masowych, wstępnej segregacji poszkodowanych, a nawet psychologicznych aspektów wsparcia poszkodowanych.
Zajęcia prowadziło 22 ratowników medycznych z doświadczeniem. Zgodnie z przepisami, osoby prowadzące takie szkolenia muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w udzielaniu świadczeń w Zespole Ratownictwa Medycznego. Kurs zakończył się egzaminem państwowym.
- Od tej pory żołnierze mogą udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy przy użyciu torby R1. Poza zestawami do opatrywania ran, unieruchamiania kończyn, znajduje się tam również sprzęt do przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, prowadzenie oddechu wspomaganego oraz tlenoterapii. – mówi Michał Kucap, ratownik medyczny ze Szkoły Ratownictwa.
- Kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy realizowane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, pozwalają na uzyskanie tytułu „ratownika” i tym samym uzyskanie najwyższego możliwego stopnia przeszkolenia w zakresie ratownictwa, który dostępny jest dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego – zaznacza Łukasz Pach, dyrektor WPR.
Jak dodaje dowódca 13 ŚBOT płk. Tomasz Białas, w wojsku rola medyków i ratowników jest bardzo ważna. - Wiemy jak duże mają oni znaczenie w czasie wojny i że niejednokrotnie od ich wiedzy i wyszkolenia zależy nasze życie. Dlatego też szkolenia w tym zakresie są dla nas priorytetowe. Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy jest jednym z elementów szkolenia, który pozwala nie tylko w czasie konfliktów zbrojnych, ale i w czasie pokoju pomagać mieszkańcom naszego regionu. Jest to szczególnie ważne teraz w czasie pandemii gdy wspieramy personel medyczny i staramy się ich odciążyć w tych aspektach, w których jest to możliwe – podkreśla płk Tomasz Białas.
W szkoleniach brali udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Gliwic, Bytomia i Cieszyna. Każdy kurs prowadzony jest w oparciu o decyzję administracyjną wojewody śląskiego.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Posłuchaj |
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Witamina B12 – działanie i właściwości
Odpowiedni poziom witaminy B12 jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało nie może wytworzyć jej samodzielnie, dlatego trzeba dostarczać sobie wspomnianej substancji wraz z pożywieniem. W jaki sposób witamina B12 wpływa na ludzki organizm? Poznaj charakterystykę tego szczególnego składnika.
Więcej »COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [25.02.2021]
57 453 testów, 12 142 nowych zakażonych, w tym 1173 na Śląsku - najnowsze dane służb sanitarnych.
Więcej »Rondo przy Mechaniku, czyli matizem pod prąd
Rondo przy Mechaniku, wbrew oczekiwaniom zarządcy drogi, wcale nie jest takie proste w obsłudze. Wczoraj kolizja, a także wyczyn kierowcy daewoo matiza. Zobaczcie wideo.
Więcej »Na Ostrogu pożegnano legendę raciborskiej Unii
Na cmentarzu przy ul. Armii Krajowej spoczął dziś śp. Anatol "Tolek" Muszała (1925-2021), piłkarz i trener, który w 1963 r. wprowadził Unię Racibórz do I ligi.
Więcej »Czechy: potwierdzono pierwszy przypadek południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa
Czeskie laboratoria po raz pierwszy potwierdziły wykrycie w kraju bardziej zaraźliwego południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa – podała w czwartek rzeczniczka ministerstwa zdrowia Barbora Peterova. Informacje o kilku podejrzeniach tego wariantu pojawiły się w ostatnich dniach. Po przyjeździe z Czech i Słowacji od 27 lutego obowiązuje w Polsce kwarantanna.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |