Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
ZNP domaga się bezpiecznych warunków nauki i pracy w szkołach i przedszkolach
Zapewnienia uczniom, nauczycielom i pracownikom oświaty bezpiecznych warunków nauki i pracy w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego.
"Mimo gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnich tygodniach, rosnącej liczby szkół pracujących zdalnie lub hybrydowo i tragicznych informacji o śmierci nauczycieli z powodu koronawirusa rząd nie przedstawił żadnej strategii dotyczącej ochrony zdrowia ponad 4,5 mln uczniów i 600 tysięcy nauczycieli oraz pracowników oświaty" – czytamy w opublikowanym w poniedziałek przez ZNP liście do szefa rządu.
Związkowcy przypominają w nim, że w sierpniu, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021, wnioskowali do premiera o wprowadzenie proponowanych przez nich rozwiązań. Przypominają, że chodzi o zmniejszenie liczebności klas, rozszerzenie kompetencji dyrektora szkoły lub placówki w kwestii podjęcia decyzji o czasowym nauczaniu w formie zdalnej lub hybrydowej (z pominięciem sanepidu), automatyczne przechodzenie na nauczanie zdalne szkół w czerwonych strefach.
ZNP postuluje też zwiększenie nakładów finansowych na oświatę ze względu na rosnące koszty utrzymania szkół w okresie pandemii, doposażenie szkół w środki czystości i dezynfekcji, wyposażenie pracowników w sprzęt ochrony osobistej (maseczki z filtrem, przyłbice, przesłony z pleksi w miejscu pracy pracowników powyżej 60 lat czy z problemami zdrowotnymi). Wśród postulatów zapisano także dostępność do bezpłatnych testów dla pracowników oświaty i bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla pracowników oświaty.
"Żądamy bezpiecznych warunków nauki i pracy w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Edukacja jest ważna, ale zdrowie i życie milionów uczniów i nauczycieli jest najważniejsze. Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpiecznych warunków nauki i pracy uczniom, nauczycielom i pracownikom oświaty! Dlatego stanowczo domagamy się od rządu zapewnienia bezpiecznych warunków kształcenia w czasie pandemii" – czytamy w liście otwartym. (PAP)
MEN: 821 placówek oświatowych pracuje w trybie mieszanym, a 264 w trybie zdalnym
W trybie mieszanym pracuje 821 placówek oświatowych, a 264 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47,39 tys., działa normalnie – podało w poniedziałek MEN. Liczba szkół pracujących w poniedziałek w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego. Dane zebrane od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów są z poniedziałku z godziny 15.00.
Zgodnie z nimi, w trybie stacjonarnym pracuje 47 399 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, czyli 97,76 proc. wszystkich. W trybie mieszanym, czyli z nauką prowadzoną częściowo w szkole i częściowo w domu, funkcjonuje 821 placówek, czyli 1,70 proc. wszystkich. W trybie wyłącznie zdalnym pracują 264 placówki, czyli 0,54 proc. wszystkich.
W ubiegłym tygodniu w poniedziałek liczba placówek, w których za zgodą sanepidu zmieniono tryb nauczania, spadała w stosunku do poprzedniego tygodnia. W poniedziałek w trybie mieszanym pracowało 418 placówek, a w zdalnym 94. We wtorek trybie mieszanym pracowało 401 placówek, a w trybie zdalnym - 86.
W środę liczba placówek pracujących w trybie innym niż zdalny zaczęła rosnąć. W trybie mieszanym w środę pracowało 498 placówek oświatowych, a 110 w trybie zdalnym. W czwartek w trybie mieszanym pracowały 674 placówki, a w trybie zdalnym 147 W piątek w trybie mieszanym pracowało 811 placówek, a w trybie zdalnym 208. (PAP) Danuta Starzyńska-Rosiecka
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Memoriał, FRU, Wiatraki, prywatne RCI i gaże strażników. Radni o budżecie
W środę, 20 stycznia, w sali kolumnowej raciborskiego magistratu odbyło się XXIV posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. Jej członkowie przedyskutowali ważne dla miasta i jego mieszkańców uchwały, w tym dotyczącą budżetu na rok 2021.
Więcej »Lekarze POZ przypominają seniorom, co trzeba zrobić przed szczepieniem
Zjeść śniadanie, nie zapomnieć o codziennych lekach, odpowiednio się ubrać i punktualnie stawić się w punkcie szczepień – to m.in. porady lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego dla seniorów, którzy w najbliższym czasie dostaną zastrzyki przeciwko COVID-19.
Więcej »Na terenie obozowiska w Pleśnej stanie maszt radiowy. Co dalej z letnim wypoczynkiem raciborzan?
O wstrzymanie jego budowy zabiegały władze miasta, ale opór okazał się bezskuteczny. Masz stanie i skomplikuje organizowanie obozu. Pomysł na wyjście z sytuacji ma radna i była wiceprezydent Ludmiła Nowacka.
Więcej »Od 25 stycznia utrudnienia na Piaskowej-Rybnickiej
25 stycznia o godzinie 12.00 wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Piaskowej i Rybnickiej polegająca na zawężeniu jezdni - informuje Urząd Miasta.
Więcej »Kraska: na koniec stycznia ograniczymy liczbę łóżek covidowych do 28 tys. Co z Raciborzem?
Na koniec stycznia ograniczymy liczbę tzw. łóżek covidowych, przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem do 28 tys. – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dalszy plan zakłada zejście do poziomu 25 tys. – podał. Czy dotyczy to również Raciborza? Zapytaliśmy dyrektora Ryszarda Rudnika.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |