Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Komunikacja, piece i pierwokup. Raport z obrad komisji gospodarki
Radnych interesowały kwestie elektrobusów, wymiany pieców na ekologiczne źródła oraz zmian w rozkładzie jazdy.
Rewitalizacja parku Roth
Radny Fica pytał także o przetarg na rewitalizację Parku Roth. – Jeden przetarg został odwołany z powodu koronawirusa, drugi się udał choć wirus nadal szaleje. Jak wygląda realizacja tego zadania? – pytał radny. – Przetarg został rozstrzygnięty, umowa z wykonawcą podpisana. Termin realizacji to koniec roku bieżącego – odparła urzędniczka.
Raport z programu ochrony środowiska
Kolejną uchwałą którą zajęli się radni była ta dotycząca przyjęcia „Raportu z wykonania Programu ochrony środowiska dla Gminy Racibórz za lata 2018 – 2019”. Zreferowaniem raportu zajęła się przedstawicielka firmy Eko-Team, zwycięzcy przetargu na przygotowanie raportu i nowego programu ochrony środowiska na lata 2020-2023 z perspektywą do roku 2027. Omawiany raport zawierał dane dotyczące hałasu przy drogach, promieniowania elektromagnetycznego, stanu wód podziemnych i powierzchniowych, zasobów glebowych, gospodarki odpadami.
- Generalnie cele programu ochrony środowiska udało się zrealizować. Po analizie przygotowano program na lata 2020 – 2023 oraz perspektywę na lata kolejne do roku 2027. Mam nadzieję, że całość naszych analiz wpłynie ostatecznie na poprawę jakości życia mieszkańców Raciborza – stwierdziła prelegentka.
Do dyskusji włączył się radny Michał Kuliga. – Mówiła pani o zmodernizowanych źródłach ciepła, ale nie potrafię się doszukać ilości – stwierdził. – W ciągu czterech lat udało się wymienić ponad tysiąc źródeł ciepła na terenie miasta – odparła przedstawicielka firmy Eko-Team. – Dziękuję, to nie jest moja uszczypliwość, ale miasto chce być ekologiczne, a co roku wymienia mniej pieców. Tak na pewno nie będziemy mieli czystego powietrza zbyt szybko – odparł Michał Kuliga. – Wydaje mi się, że 250 wymian w skali roku, to nie jest złe osiągnięcie. Mamy klientów, gdzie w przypadku 60 tysięcznego miasta wymieniane jest o wiele mniej pieców – odparła prelegentka na zakończenie.
W głosowaniu dziewięciu radnych było za, dwóch było nieobecnych. Uchwałę dotyczącą przygotowania nowego programu ochrony środowiska na lata 2020-2023 z perspektywą do roku 2027 przyjęto natomiast w stosunku siedmiu głosów za, przy dwóch głosach wstrzymujących się.
Zmiany w rozkładzie jazdy PK
W czasie komisji radni mieli zapoznać się ze zmianami w kursowaniu autobusów PK. – Czytam, że mam omówić rozkład jazdy. Tym powinien się zająć organizator, nie operator. Nie chcę więc wchodzić w buty pana prezydenta. Ja to mogę oczywiście omówić, ale to może zająć nawet kilka godzin – stwierdził prezes PK, Bogdan Gawliczek.
- Dziś pojedziemy na zmęczeniu, a to chyba nie ma większego sensu. Ja bym proponował w ogóle osobne spotkanie w tym temacie z zainteresowanymi, lub reprezentującymi zainteresowanych – powiedział Mirosław Lenk.
Radny Marcin Fica zwrócił z kolei uwagę, że w nowym rozkładzie jazdy i tak nie ma skomunikowania poszczególnych autobusów w punktach miasta. – Jeden autobus odjeżdża, a minutę później według rozkładu dojeżdża dopiero na przystanek. Jak tu liczyć na przesiadkę? Jakie będą koszty tej zmiany? – dociekał radny.
- Zwróćcie państwo uwagę, że to jest ciągle rozkład COVIDowy. Nie możemy nadal wozić pełnych autobusów ludzi. Kursy musimy dublować. Młodzież musi dojechać do szkół, a jednym autobusem z powodu ograniczeń jest to niemożliwe. Decydentem jest organizator, czyli miasto, operator, w tym przypadku PK musi się przygotować. Ten rozkład, to jest dopiero początek. To, na co zwrócił uwagę pan radny, o braku skomunikowania, będzie usunięte. Trzeba jednak brać pod uwagę, że jedni dojeżdżają autobusem na działkę, inni do lekarza. Nie da się tak skomunikować, by dojechać na czas i tu i tu. Proszę zauważyć, że zarówno z Dworca jak i Placu Konstytucji jeździ około trzydziestu autobusów PKS, z których starsi mieszkańcy Raciborza mogą korzystać za darmo – powiedział prezes PK.
Radny Marcin Fica zapytał także o możliwość pozyskania przez PK dofinansowania na zakup autobusów elektrycznych. – Rząd planuje takie fundusze, czy jest rozważane sięgnięcie po nie i zakup takich pojazdów? – pytał radny. – O ile w przypadku samochodów elektrycznych można mówić o zasięgach na jednym ładowaniu rzędu nawet 500 km, to w przypadku autobusu jest to około 200 km. A to, nawet w przypadku takiego miasta jak Racibórz, autobus byłby wykorzystany w ciągu jednej zmiany. Nawet w przypadku szybkiego ładowania metodą pantografową, konieczne byłoby przerobienie instalacji na bazie, a to także jest koszt – odparł B. Gawliczek.
Do dyskusji włączył się radny Mirosław Lenk. – Ja proponuję, by dać prezesowi pół roku, niech to wystartuje, zobaczymy jak to będzie działać. Opłacać się to na pewno nie będzie, bo komunikacja zbiorowa się nigdy nie opłaca, ale na pewno zostaną w tym czasie wyłapane i usunięte wszystkie niedociągnięcia – stwierdził były włodarz.
Drewno trzeba konserwować
W części spraw bieżących i wolnych wniosków jako pierwszy głos zabrał radny Mirosław Lenk. – Proszę o dokonanie przeglądu schodów na przystani. One są zrobione z dobrego drewna, i ich stan jest na razie dobry, ale bez konserwacji w okresie jesienno-zimowym z pewnością się pogorszy. Chciałem także zwrócić uwagę, że w okolicach klasztoru posypał się kawałek chodnika. Można się tam zabić. Prosiłbym więc o zgłoszenie sprawy do ZDW – powiedział radny M. Lenk.
Prawo pierwokupu
Radny Jarosław Łęski zwrócił natomiast uwagę na głos mieszkańców ulicy Szczęśliwej, którzy skarżą się z powodu rezygnacji miasta z pierwokupu nieruchomości. – Mieszkańcy czują się pokrzywdzeni, i pozostawieni sami sobie. Chciałbym jednak porozmawiać z prezydentami na ten temat na osobnym spotkaniu w innym terminie – stwierdził radny. Jarosław Łęski zwrócił też uwagę na zarządzenia wydane za czasów poprzednio urzędującego prezydenta. – Zwracam się więc z prośbą do panów prezydentów o podanie obecnej ceny rynkowej – grzmiał radny. – Nie ma takiej ceny – odparli prezydenci. – To po jakiego diabła umieszcza się takie zapisy w zarządzeniu? – kontynuował radny.
- Miasto nie jest takim graczem na rynku, by brać wszystko jak leci. Ani nam to potrzebne, ani nas nie stać – odparł Mirosław Lenk na zarzuty radnego. – Zasięgnąłem informacji w innych samorządach i oni tam nie kierują się ceną. W Raciborzu mogliśmy się przysłużyć dzieciom z przedszkola numer 13, można było skorzystać z pierwokupu, ale z tego zrezygnowano. Proszę więc o jakiś przegląd decyzji, jeśli prezydent ma możliwość korzystania z pierwokupu, niech z niej korzysta, o ile nie jest to niekorzystne dla gminy – zakończył radny J. Łęski.
Sporna winda
W trakcie posiedzenia poruszony został także temat windy przy Urzędzie Miasta. - Czy realizacja tej niezwykle potrzebnej windy nie może być w innym miejscu? Planowana lokalizacja zniszczy dzieło pana Mariana Zawisły, a tego chyba nikt nie chce. Dodatkowo, koszt windy można by przeznaczyć na zorganizowanie lub przeniesienie BOI do siedziby Straży Miejskiej. Nie ma nigdzie dokumentów, że w innym miejscu widny nie da się zrobić. Poza tym ludzie starsi będą mieli strach w oczach korzystając z windy zewnętrznej, pojadą do góry, spojrzą w dół a tam przepaść. Proszę o dodatkową dyskusję lub ponowne przemyślenie – apelował Piotr Klima.
Głos zabrał radny Mirosław Lenk. – Od początku wydawało mi się, że to zaproponowane miejsce nie jest najlepsze. To dla mnie barbarzyństwo, by niszczyć tę mozaikę. Proponowałem dwie windy, jedną na poziom BOI, drugą na wyższe kondygnacje – stwierdził były włodarz.
- Byłbym daleki od używania takich słów jak barbarzyństwo. Dzieło pana Mariana Zawisły nie zostanie nawet tknięte szybem. A prawdziwym barbarzyństwem jest to, co już zrobiono z tym dziełem. Ktoś kiedyś chyba kątówką wyciął datę i niezwykle nieumiejętnie umieścił inną. Zapewniam, że wszystko się zmieści i będzie na korzyść dla mieszkańców i dzieła – odparł Dariusz Polowy.
Michał Fita dodał natomiast, że pod uwagę brana była koncepcja umieszczenia windy wewnątrz klatki schodowej. – Była koncepcja wycięcia schodów, i tam umieszczenia szybu. Niestety, przepisy przeciwpożarowe nie pozwalają na takie rozwiązanie. Wybraliśmy więc koncepcję, która wydaje nam się najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu kształt i walory budynku zostaną zachowane – powiedział wiceprezydent.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Starostwo szykuje remont Łąkowej i Kościuszki. Lista zadań drogowych w gminach
Remont odcinka Łąkowej od pl. Konstytycji 3 Maja do Słonecznej a także Kościuszki od skrzyżowania z ul. Marty w stronę Kolejowej to jedno z zadań drogowych zaplanowanych przez powiat. Poznajcie kolejne.
Więcej »Pierwsze dni obowiązywania nowych obostrzeń na południowej granicy
Od 27 lutego obowiązują nowe zasady dla osób podróżujących do Polski z Republiki Czeskiej oraz Republiki Słowackiej. Jak wygląda sytuacja w naszym regionie - czytajcie raport Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.
Więcej »Prof. Gut: we wtorek lub środę dowiemy się, w którą stronę zmierza pandemia w Polsce
W którą stronę zmierza pandemia w Polsce, będziemy widzieli dopiero we wtorek bądź w środę. Sobotnie dane są na pograniczu. Wszystko zależy, czy wychwycono wszystkie przypadki, które się łączyły z wcześniejszymi zdarzeniami - powiedział PAP w sobotę wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Więcej »W Raciborzu aplikacja pokaże, kto nie płaci za śmieci! Jak to działa?
Jeśli urodziło Ci się dziecko, zmieniłeś miejsce zamieszkania lub wprowadził się nowy członek rodziny – takie zmiany należy niezwłocznie uwzględnić w tzw. deklaracji śmieciowej - informuje ratusz.
Więcej »Do prezydenta trafi petycja w sprawie lokalizacji żłobka i placu zabaw przy Bielskiej
- My niżej podpisani, jako rodzice dzieci uczęszczających do Publicznego Przedszkola nr 24 w Raciborzu przy ulicy Bielskiej 2 oraz kadra tej placówki, działając w imieniu własnym oraz interesie publicznym, korzystając z przysługującego nam na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej w zw. z art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku prawa, niniejszym składamy petycję - zaczyna się treść petycji, którą przesłano na naszą redakcyjną skrzynkę.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |