Podatek od kupna samochodu – ile wynosi i jak go opłacić

W przypadku kupna samochodu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, należy opłacić podatek od transakcji, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ile wynosi opłata podatkowa? Jak i gdzie można jej dokonać? Przybliżamy wszystkie najważniejsze informacje na temat podatku od kupna samochodu.
Kiedy płacimy podatek od kupna samochodu?
Kwestia opłacenia podatku od kupna samochodu obowiązuje w przypadku nabycia auta od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Transakcja wolna jest jednak od podatku pod warunkiem, że albo wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 złotych, albo został kupiony na własny użytek przez osobę niepełnosprawną. Kwestia opłaty podatkowej nie stanowi żadnego problemu również w przypadku kupna samochodu z salonu lub od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą. Właściciel nowo nabytego pojazdu otrzymuje fakturę VAT (lub VAT-marża) i nie musi wnosić żadnej opłatki podatkowej, nie będąc tym samym dłużej zobowiązany wobec Skarbu Państwa.
Opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie obowiązuje ponadto w przypadku zakupu auta dokonanego za granicą, gdyż po wwiezieniu go do kraju będziemy musieli uiścić akcyzę. PCC pobiera się wyłącznie wówczas, gdy samochód w momencie zawarcia umowy znajduje się na terytorium Polski. Co więcej, jeżeli kierowca nabywa auto bezpośrednio z komiksu, który jest właścicielem pojazdu, to także nie musi opłacać podatku. Rozliczenie się z Urzędem Skarbowym staje się jednak obowiązkowe, gdy komis pełnił zaledwie rolę pośrednika między dwiema osobami fizycznymi.
Ile wynosi podatek od kupna samochodu?
Wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 proc. wartości przedmiotu transakcji – w tym przypadku samochodu. Zadaniem nowego właściciela pojazdu jest wyliczenie odpowiedniej kwoty oraz wpłacenie jej na rachunek bankowy właściwego Urzędu Skarbowego. W umowie nie można stwierdzić, że podatek ten rozliczy sprzedający pojazd, wobec tego to kierowca musi pamiętać o tym, że wszystko zależy wyłącznie od niego.
Chociaż w przypadku podatku od kupna samochodu nabywca nie dostanie od Urzędu Skarbowego komunikatu o potrzebie opłacenia daniny, ani nie może liczyć na przypomnienie, jeżeli tego nie uczyni, koniecznie powinien zadbać o to na własną rękę. Może być to przydatne przy ewentualnej chęci wzięcia pożyczki pod zastaw samochodu, a i sam US zadba o poniesienie przez właściciela pojazdu konsekwencji, jeżeli ten zaniedba swoją powinność. Przypadek potraktowany zostanie jako przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. W znacznie częstym przypadku drugim kara wynieść może od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy!
Jak zostało już wspomniane, w przypadku dokonania zakupu auta za granicą nie obowiązuje naliczenie podatku od kupna samochodu. Konieczne jest za to opłacenie akcyzy, której dwie podstawowe stawki wynoszą 3,1% (pojemność silnika do 2000 cm3) oraz 18,6% (pojemność silnika powyżej 2000 cm3). Na ulgi liczyć mogą ci kierowcy, którzy decydują się na kupno hybrydy lub samochodu elektrycznego.
Jak i gdzie należy zapłacić podatek od kupna samochodu?
Właściciel ma 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu na złożenie deklaracji PCC-3 do Urzędu Skarbowego. W przypadku dwóch nabywców pojazdu obowiązuje deklaracja PCC-3/A. Dokument złożyć można osobiście, drogą pocztową lub wysłać w formie elektronicznej za pośrednictwem Internetu. W deklaracji należy wpisać wyliczoną kwotę podatku.
Możliwe, że Urząd Skarbowy nabierze wątpliwości wobec wysokości wpisanej sumy. Wówczas kierowca otrzyma wezwanie i potencjalny nakaz poprawienia deklaracji, a następnie ponownego jej dostarczenia ze skorygowaną kwotą. Wyznaczony czas na dokonanie poprawki i powtórne złożenie deklaracji to maksymalnie 14 dni od momentu doręczenia wezwania. Podatek nie obowiązuje w przypadku kupna auta firmowego. Opłaty dokonuje bowiem sprzedawca, ale zamiast podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaca podatek VAT.
Przy wyliczaniu kwoty warto mieć na uwadze, że chodzi o wartość rynkową. Może być nią inna suma od tej, jaka zawarta jest w umowie kupna-sprzedaży. W deklaracji PCC-3 w rubryce podstawa opodatkowania należy wpisać przeciętną wartość samochodu, jaka obowiązuje w miejscu, z którego on pochodzi.
W przypadku roszczeń związanych z potencjalnym zaniżeniem ceny pojazdu lub nieopłaceniem podatku Urząd Skarbowy ma pięć lat, aby rozwiązać sprawę.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany