Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dawny Domgos wystawiony na sprzedaż
Przedwojenny obiekt mieszczący niegdyś fabrykę cygar Hermanna Reinersa, a po wojnie Domgos został wystawiony na sprzedaż.
- Dwa budynki razem połączone w literę ( L ) blisko centrum Raciborza, przy głównej drodze Rybnik-Opole przez Racibórz. Jeden budynek trzypiętrowy z piwnicą, windą i rampą. Powierzchnia jednego piętra to 900 m2. Drugi budynek czteropiętrowy z piwnicą, windą i rampą. Powierzchnia jednego piętra to 440 m2. Trzeci budynek jako warsztat ślusarski.
Powierzchnia użytkowa całości to 5000 m2 na działce 0,33 ha. Prawo własności: Użytkowanie wieczyste. Hipoteka: czysta - czytamy w anonsie na jednym z portali obrotu nieruchomościami. Cena 4 miliony złotych.
Pochodzący z Bremy Reinersowie zajmowali się produkcją cygar już na początku XIX wieku. Z powodu wycofania się tego miasta z niemieckiego związku celnego produkcja tytoniowa, która zawsze była obłożona wysokimi cłami i akcyzami, stała się tam nieopłacalna. Hermann Reiners przeniósł się więc w 1854 roku do Raciborza, gdzie na bazie nowo zbudowanego więzienia w Nowych Zagrodach, przy dzisiejszej ulicy J. Eichendorffa, rozpoczął prowizoryczną produkcję cygar. W 1858 roku zbudował małą fabrykę przy ulicy Nowej, która dała zatrudnienie dwudziestu pracownikom, głównie więźniom po odsiadce.
Reiners senior zmarł w 1896 roku pozostawiając firmę trzem synom. Należał już wtedy do niej nowy zakład przy obecnych ulicach Bosackiej i Cygarowej, gdzie, w 1892 roku, pierwszym mistrzem produkcji był Franciszek Oleksy. W 1894 roku, po pięćdziesięciu latach od założenia firmy, pracowało tu już tysiąc osób, głównie kobiet. W 1913 roku firma przekształciła się w spółkę akcyjną Hermann Reiners & Söhne, Zigarrenfabriken (Hermann Reiners i Synowie, fabryki cygar), z kapitałem akcyjnym w wysokości trzech milionów marek. Zakład macierzysty oraz filie powstałe w: Krzanowicach, Kuźni Raciborskiej, Lubomi, Nędzy, Pszowie, Studziennej, Tworkowie i Wodzisławiu Śląskim przed I wojną światową produkowały rocznie sto milionów cygar o wartości czterech milionów marek. Zatrudniały tysiąc osiemset pracowników.
Spółka nie uporała się jednak z kryzysami ekonomicznymi okresu międzywojennego, zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, polsko-niemiecką wojną celną i w konsekwencji znaczącą utratą rynków zbytu w górnośląskiej aglomeracji przemysłowej. 15 sierpnia 1934 roku Hermann Reiners & Synowie ogłosiła upadłość i zaprzestała działalności. Na bruku znalazło się około osiemset ludzi.
Jednak już 1 września 1935 roku utworzyli oni spółkę pracowniczą, która za siedemdziesiąt cztery tysiące marek przejęła zakład przy ulicy Bosackiej, za zgodą byłych właścicieli zachowując nazwę Hermann Reiners. Przedsięwzięcie przyniosło efekt. W 1937 roku w fabryce pracowało ponad pięćset dwadzieścia osób. Wspólnota pracownicza eksportowała cygara do Szwecji, Bułgarii i Chin.
Produkcję wyrobów tytoniowych kontynuowano po 1945 r. Potem powstała tu Raciborska Fabryka Sprzętu Domowego Domgos. W ostatnich latach przez pewien czas funkcjonowała tu dyskoteka. Do dziś działa ciucholand i sklep z antykami i starociami. Część dawnego zakładu zaadaptowała firma TBI, reaktywując przy okazji markę Domgos.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [17.01.2021]
6 055 nowych zakażeń w Polsce, 408 na Śląsku oraz 13 w powiecie raciborskim, gdzie odnotowano też jedyną w ostatniej dobie śmiertelną ofiarę COViD-19 w naszym regionie. W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 55,2 tys. testów.
Więcej »Dziś ruszył nowy punkt pobrań szpitalnego laboratorium
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, przyszpitalne laboratorium analityczne uruchamia zewnętrzny Punkt Pobrań w centrum Raciborza - informuje Szpital Rejonowy w Raciborzu.
Więcej »Wiele tysięcy złotych strat w pożarze kuchni w Bojanowie
Raport 998. Dziesięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz w czasie minionego weekendu. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w Rudniku i Bojanowie. Sprawdź szczegóły interwencji.
Więcej »Brytyjska mutacja koronawirusa może już być w Czechach
W Czechach podejrzenie pojawienia się mutacji koronawirusa wykrytej w Wielkiej Brytanii - donosi Polska Agencja Prasowa.
Więcej »Co dalej z terenem po byłym Polmosie. Miasto ma opinię wrocławskiego naukowca
Zabudowa mieszkaniowo-usługowa - taki potencjał drzemie w terenie po byłym Polmosie przy ul. Nowomiejskiej.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |