Dzień Myśli Braterskiej

Wczoraj i dziś, 5 i 6, marca odbywa się w Raciborzu Dzień Myśli Braterskiej, czyli zgrupowanie drużyn Hufca Ziemi Raciborskiej, pod hasłem Z Bi-Pi w drugie stulecie. Uczestników dwudniowego biwaku gości Zespół Szkół Ekonomicznych. Odbywa się tu większość spotkań i zabaw.
W piątek, pierwszego dnia zgrupowania, o godzinie 17 wszystkich przywitała komendant Dnia Myśli Braterskiej Alicja Kołton. Na biwaku zameldowały się trzy drużyny: Drużyna Wielopoziomowa „Czarne Pantery” na czele z drużynowymi Anią i Januszem Tril, Gromada Zuchowa „Czarne Jagódki” z druhną Krystyną Kubiczak oraz Drużyna Wędrownicza „Wagabundy” i jej druh Mariusz Gruchała.
Dzień Myśli Braterskiej, przypadający 22 lutego, obchodzony jest co roku w różnych formach. Tym razem jego obchody przeniesiono na marzec, gdyż wcześniej jedna z drużyn brała udział w przeglądzie piosenki. W tym roku obchody mają formę dwudniowego biwaku, w czasie którego harcerze uczestniczą w warsztatach na temat przyjaźni, wykonują plakat o takiej tematyce, a także dowiadują się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Przygotowano również atrakcje i niespodzianki: występ muzyczny jednej z drużyn, program artystyczny, ognisko oraz miejską grę po Raciborzu: „W poszukiwaniu śladów Bi-Pi”. Jak mówiła komendant Alicja Kołton, witając wszystkich na zgrupowaniu, bardzo ważne jest przesłanie tego dnia, czyli namawianie do braterstwa i przyjaźni. Dlatego właśnie jednym z pierwszych zadań dla wszystkich harcerzy było zapisanie na małych karteczkach w kształcie lilijki – symbolu harcerskiego braterstwa – czym są dla nich te wartości. Okazało się, iż przyjaźń to dla młodych zuchów m.in. zaufanie, brak samotności, szczerość, pomoc innym.
Nie brakuje na tej imprezie harcerskiego śpiewania przy gitarach. Utalentowani młodzi ludzie grają, a śpiewać każdy może, pozytywna atmosfera i dużo uśmiechu to znaki rozpoznawcze spotkań w harcerskim gronie. Nie brakuje tego i tym razem. W szalony pląs zwany „Osiołkiem” zaproponowany przez panią komendant, ochoczo rzucili się wszyscy – starsi i młodsi. Podobne zabawy zaplanowano też na raciborskim rynku. Na zakończenie biwaku rozdane zostaną nagrody i dyplomy, a każdy uczestnik, jak zapewniają organizatorzy, będzie mógł zabrać do domu szczery uśmiech i piękne wspomnienia.
AP
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany