Radny Piotr Klima rozesłał kolejną serię pism. Prosi o wsparcie dla raciborskiego szpitala

Europosłowie w województwa śląskiego, posłowie i senatorowie z naszych okręgów, parlamentarzyści z sejmowej i senackiej komisji zdrowia, radni sejmiku śląskiego - szef komisji gospodarki miejskiej Rady Miasta apeluje gdzie może o pomoc w powrocie do normalności raciborskiego szpitala. Wcześniej pisma trafiły do najważniejszych osób w państwie, w tym do prezydenta Andrzeja Dudy.
Racibórz 29.06.2020 r.
Pragnę zwrócić się w imieniu Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej o poparcie naszych starań o przywrócenie Szpitala Rejonowego im. dra Józefa Rostka w Raciborzu wraz z dostępem do poradni specjalistycznych. Od momentu przekwalifikowania szpitala w jednoimienny, które nastąpiło w dniu 12 marca br decyzją Wojewody Śląskiego podejmujemy rozliczne działania w kierunku przywrócenia dostępności szpitala i wszystkich przychodni specjalistycznych dla mieszkańców naszego miasta i powiatu.
Decyzja o przekształceniu była wydana w warunkach, których do dziś nie rozumiemy i nie potrafimy dociec jak do jej wydania i podjęcia realizacji doszło. W ciągu dwóch dni wywieziono wszystkich pacjentów do innych szpitali, a mieszkańcy Powiatu Raciborskiego zostali pozbawieni z dnia na dzień możliwości wykonania badań i leczenia w szpitalu i poradniach specjalistycznych. Na początku nie wiedziano gdzie się leczyć, gdzie wykonać badania, gdzie i kiedy mają zostać wykonane planowane i nagłe zabiegi i operacje, co z dokumentacją medyczną, itd.
Wiele osób miało zaplanowane od dawna wizyty, badania i zabiegi oraz przyjęcia na oddziały szpitalne. Niektórzy chorzy korzystają z 2-3 poradni. Zaczęły się ogromne problemy, m.in. dla pacjentów onkologicznych i dializowanych. Trudno opisać co się dzieje, jakie mają ludzie problemy, ile przynosi to cierpienia, a co za tym idzie strat na zdrowiu i zagrożenia życia. Najbliższe szpitale są oddalone o ok. 30 km (z niektórych Gmin Powiatu jest to odpowiednio więcej).
W obecnej sytuacji wielkich korków na drogach spowodowanych licznymi robotami drogowymi w mieście trudno wyjechać z miasta. Do tego doszło zamknięcie drogi Racibórz- Rybnik na dwa lata, a objazdy zwiększają drogę dojazdu o kolejne kilometry. Do tej pory karetka pogotowia dojeżdżała w mieście ok. 5-10 minut. Teraz potrzebuje ponad godzinę. Ilu ludzi z zawałem czy udarem czy po wypadku nie zdąży dojechać? Wielu ludzi przechodzi zawały bez leczenia. Skutki wystąpią później i ludzie ci staną się inwalidami, na których będzie musiało łożyć społeczeństwo. To druga strona sprawy.
Występowaliśmy do władz odpowiedzialnych za te decyzje i ich realizacje o podjęcie działań mających na celu przywrócenie dotychczasowych funkcji. Proponowaliśmy ponowne otwarcie przychodni specjalistycznych, które są w innym budynku niż budynek z oddziałami. Można było wydzielić część szpitala na jednoimienny, a nie cały. Proponowaliśmy szybką budowę pawilonu połączonego z Oddziałem Zakaźnym. Taki obiekt na 100 czy 200 łóżek bez podpiwniczenia, parterowy można wybudować w ciągu 3-4 miesięcy. Inne projekty dotyczyły wykorzystania szkół, które przewiduje się do likwidacji. W końcu proponowaliśmy wykreślenie naszego szpitala z wykazu jednoimiennych.
Pragniemy zwrócić uwagę, że Racibórz jest jedynym tak potraktowanym miastem. W innych na szpitale jednoimienne przekazano część szpitala, pozostawiono przychodnie przyszpitalne, generalnie przekształcano jeden z kilku (przynajmniej dwóch) szpitali. Dlaczego tak potraktowano raciborską służbę zdrowia i mieszkańców Ziemi Raciborskiej nie sposób pojąć. Chcielibyśmy posiąść taką wiedzę i do tego dążymy. Mieszkańcy są oburzeni, zadziwieni, sfrustrowani, cierpią chorzy i ich najbliżsi, niepokoje społeczne i napięcie rośnie z dnia na dzień. Ludzie coraz bardziej się boją i już nikomu nie wierzą. Od kilku tygodni przesyłamy pisma do władz. Pisaliśmy do Wojewody Śląskiego, Ministra Zdrowia. Pisma zostały wysłane do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów i członków Rządu RP, parlamentarzystów, instytucji, urzędów, organizacji, mediów na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym
Do korespondencji dołączamy liczne dokumenty i materiały oraz wykazy artykułów w raciborskich mediach. Prosimy o jak najszybsze przywrócenie działalności wszystkich poradni specjalistycznych i szpitala. Zbieramy podpisy pod petycją do Ministra Zdrowia i Wojewody Śląskiego. Wysyłamy je do ww. oraz Prezydenta RP. Szeroką argumentację, nasze racje i prośby zawarliśmy w ww. pismach, które pozwalamy sobie dołączyć do tej korespondencji wysłanej mailami do ww. podmiotów.
Pragniemy gorąco prosić o zrozumienie naszej sytuacji i życzliwość. Liczymy na poparcie naszej prośby ze strony właściwych organów Państwa, urzędów, instytucji, Towarzystw Naukowych, Konsultantów Krajowych w dziedzinach medycznych, samorządów zawodów medycznych organizacje, stowarzyszenia, Rzeczników Praw Człowieka, Pacjenta, Dziecka i zacnych osób fizycznych oraz innych podmiotów. Aktualnie pracujemy nad organizacją konferencji naukowej, której przedmiotem będą różne aspekty pandemii zarówno w zakresie oceny jej przebiegu i podjętych działań oraz przygotowania się na kolejne tego typu zagrożenia.
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu ze Społecznym Komitetem Walki o Zdrowie i Życie Mieszkańców Ziemi Raciborskiej. Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli władz krajowych, regionalnych i lokalnych, autorytety naukowe, ekspertów, polityków, samorządowców, ludzi kultury i sztuki, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz media
Z wyrazami szacunku pozostaje
Piotr Klima, radny Rady Miasta Racibórz, przewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miasta Racibórz, przewodniczący Społecznego Komitetu Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej
Komentarze (0)
Dodaj komentarz