Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Bez ubioru do pochówku i okazywania. Określono zasady grzebania zmarłych na COViD-19
- To nie jest temat tabu, trzeba ludzi uświadamiać - słyszymy od osoby działającej w branży pogrzebowej w naszym regionie. Odbyły się pierwsze pochówki zmarłych w Raciborzu na COViD-19. Dziś weszły w życie nowe, zaostrzone przepisy.
Zmarłych z przyczyn naturalnych lub innych, nie związanych z COViD-19 grzebie się dziś w obecności maksymalnie pięciu członków rodziny. Do tego ksiądź bądź celebrans i pracownicy firmy pogrzebowej. - Coraz częściej rodziny decydują się na pochówek bez mszy św., którą odkładają na czas po epidemii - słyszymy w jednym z zakładów pogrzebowych.
- Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie). Poza duchownym i pracownikami firmy pogrzebowej może w nich wziąć udział jedynie 5 osób z najbliższej rodziny zmarłego; Msza pogrzebowa może być odprawiona bez ciała w dniu pogrzebu wg tych samych zasad albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby - czytamy w dekrecie biskupa opolskiego. Podobne rozwiązania obowiązują w diecezji gliwickiej.
Niektóre samorządy wprowadzają zakaz wstępu na cmentarze. Tak zdecydowano w Rybniku. Dotyczy to nekropolii komunalnych, administrowanych przez rybnicki Zarząd Zieleni Miejskiej.
Ministerstwo Zdrowia uregulowało 3 kwietnia zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19. Dopuszczono pochówek tradycyjny w trumnie. Wiąże się to jednak z wieloma obostrzeniami. Nowe przepisy, które weszły w życie 4 kwietnia, nakazują:
1) przeprowadzić dezynfekcję zwłok płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym;
2) odstąpić od standardowych procedur mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności;
3) unikać ubierania zwłok do pochówku oraz okazywania zwłok;
4) umieścić zwłoki w ochronnym, szczelnym worku, wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym, a w przypadku przekazania zwłok do spopielenia umieścić pierwszy worek ze zwłokami w drugim worku;
5) zdezynfekować powierzchnię zewnętrzną kolejno każdego worka przez spryskanie płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym;
6) zwłoki zabezpieczone w sposób, o którym mowa w pkt 1, 4 i 5, umieścić w:
a) kapsule transportowej, w przypadku przekazywania zwłok do krematorium, wykonanej z materiału umożliwiającego jej mycie i dezynfekcję, która po przekazaniu zwłok do spalarni podlega standardowej dekontaminacji środkami powierzchniowoczynnymi, albo
b) trumnie do pochówku, w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu;
7) umieścić na dnie trumny do pochówku warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm;
8) niezwłocznie po złożeniu zwłok w trumnie lub kapsule transportowej trumnę lub kapsułę transportową zamknąć szczelnie i spryskać płynem odkażającym o spektrum działania wirusobójczym;
9) transport zwłok, jeżeli jest to możliwe, prowadzić jednym zespołem przewozowym
Pomieszczenia, w których osoba zmarła przebywała, oraz wszystkie przedmioty, z którymi była w styczności, należy poddać odkażaniu. Czynności w przypadku zgonu w szpitalu są wykonywane przez osoby zatrudnione przez szpital, a w przypadku zgonu poza szpitalem przez odpowiednio przeszkolone osoby zatrudnione w zakładach pogrzebowych.
Osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji (dezynfekcji) ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2 oraz mające bezpośredni kontakt ze zwłokami są zabezpieczane w następujące środki ochrony indywidualnej:
1) kombinezon albo długi fartuch ochronny i czepek na głowę;
2) jednorazową maskę zakrywającą otwory oddechowe, a do czasu umieszczenia zwłok w ochronnym, szczelnym worku maskę z filtrem co najmniej klasy N95/FFP2;
3) gogle lub przyłbicę ochronną – jednorazową lub poddaną uprzednio procedurze dekontaminacyjnej;
4) jednorazowe rękawice nitrylowe (optymalnie długie).
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [26.02.2021]
11 539 nowych zakażeń w Polsce, 1018 na Śląsku - najnowsze raporty dla Polski, Śląska i szpitala w Raciborzu.
Więcej »Marszałek podzielił pieniądze na sport. Unia Racibórz bez dotacji
Unia Racibórz sp. z o.o. jako podmiot nie uprawniony nie otrzymała dotacji z budżetu województwa na szkolenie piłkarskie zawodników. Pieniędzy nie dostało też Raciborskie Towarzystwo Wioślarskie (podmiot nieuprawniony, oferta po terminie) oraz Klub Sportowy MiniBasketball (podmiot nieuprawniony, brak oferty papierowej).
Więcej »Witamina B12 – działanie i właściwości
Odpowiedni poziom witaminy B12 jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało nie może wytworzyć jej samodzielnie, dlatego trzeba dostarczać sobie wspomnianej substancji wraz z pożywieniem. W jaki sposób witamina B12 wpływa na ludzki organizm? Poznaj charakterystykę tego szczególnego składnika.
Więcej »Miasto wystawiło na sprzedaż mieszkania i lokale użytkowe
Prezydent Miasta Racibórz ogłasza publiczne przetargi ustne, nieograniczony na sprzedaż samodzielnych lokali mieszkalnych położonych w Raciborzu przy ul. Skłodowskiej-Curie nr 14/3 i przy ul. Chopina nr 11/7, oraz lokali użytkowych przy ul. Solnej 9/1 i przy ul. Kościuszki nr 21/13.
Więcej »Fragmenty gzymsu spadały na chodnik przy Piaskowej
Raport 998. W trakcie minionej służby strażacy z PSP Racibórz odnotowali siedem interwencji. Działali w Kornowacu, Raciborzu, Pietrowicach Wielkich i Rudzie Kozielskiej. Sprawdź szczegóły działań.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |