Kolejne osoby z podejrzeniem infekcji koronawirusem w szpitalu w Raciborzu

Trzy osoby podejrzane o infekcję koronawirusem przyjęto w tym tygodniu na oddział zakaźny szpitala przy ul. Gamowskiej.
- Co do jednej wynik badania jest ujemny. Co do dwóch kolejnych czekamy na wynik. Jeden powinien być dziś. Ostatni pacjent został przyjęty wczoraj - informuje nas dyrektor Ryszard Rudnik. Łączny bilans raciborskich hospitalizacji to 5 osób. Dwie pierwsze, które z końcem lutego przyjęto na Gamowską po powrocie z Włoch, okazały się wolne od koronawirusa. Zwolniono je do domu.
Szpital ma problem z zakupem niezbędnych środków. Cena maski chirurgicznej wzrosła z 11 gr. do ponad 5 zł, a i tak są trudno dostępne. Brakuje fartuchów.
Szpital przypomina o obowiązujących zasadach:
1. Wejście na teren szpitala odbywa się tylko głównym wejściem
2. Utrzymane są przyjęcia planowe
3. Do przyjęć planowanych należy zabrać rzeczy niezbędne na czas hospitalizacji
4. W szpitalu obowiązuje nadal zakaz odwiedzin
5. Po wypisie do domu odbiór pacjenta następuje w izbie przyjęć
- W razie wszelkich pytań i wątpliwości jesteśmy do państwa dyspozycji. Tylko dzięki współpracy i wspólnym działaniom można dotrzeć do mieszkańców waszych miejscowości, przekazać im potrzebne informacje, chociażby dotyczące profilaktyki przed zagrożeniem epidemiologicznym - podkreślał wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz podczas wczorajszego spotkania z burmistrzami i wójtami gmin województwa śląskiego.
Z samorządowcami, w Sali Sejmu Śląskiego, spotkała się również dyrektor wojewódzkiej stacji sanitarno – epidemiologicznej w Katowicach Urszula Mendera – Bożek oraz wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Włodzimierz Mazur. – Od dwóch dni w naszym województwie sami wykonujemy badania próbek pobranych od osób z podejrzeniem koronawirusa. Dzięki temu skrócony został czas hospitalizacji pacjentów, którzy uspokojeni wracają do domów. Laboratorium działać będzie także w weekend i czynimy już starania, aby pracować 24 godziny na dobę, jeżeli będzie taka potrzeba – zapewniała dyrektor wojewódzkiego sanepidu.
O procedurach, które zostały wypracowane przede wszystkim przez szpitale z oddziałami zakaźnymi, a takich jest 7 w województwie śląskim, oraz przez 35 placówek, w których wojewoda wprowadził stan podwyższonej gotowości, opisał z kolei wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. – Obecna sytuacja jest bezprecedensowa na skalę świata. Tylko dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, które już zostały wprowadzone w naszym kraju, jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko zakażenia – tłumaczył prof. Włodzimierz Mazur. Z kolei dyrektor wydziału nadzoru prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Nowak przybliżył samorządowcom przepisy procedowanej obecnie specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany